Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2017  Boys  Volleyball  - Division 1 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Fri, Oct 27
HomeTeamAwayTeam
#2Appleton North25, 25, 25#7Neenah6, 9, 8 
#3Appleton West25, 25, 25#6Appleton East23, 17, 23 
#4Kimberly26, 24, 23, 21#5Notre Dame24, 26, 25, 25 
       
Round 2     Tue, Oct 31
#2Appleton North25, 25, 25#3Appleton West20, 11, 22 
#1Kaukauna25, 25, 25#5Notre Dame14, 11, 15 
       
Round 3     Thu, Nov 2
#1Kaukauna25, 23, 25, 25#2Appleton North19, 25, 15, 23 
       
Sectional 2
Round 1     Fri, Oct 27
HomeTeamAwayTeam
#3Arrowhead25, 25, 25#6Fond du Lac21, 10, 19 
#4Cedarburg25, 25, 25#5Homestead19, 20, 23 
#2Nicolet25, 25, 28#7Hartford Union14, 20, 26 
       
Round 2     Tue, Oct 31
#1Germantown25, 25, 25#4Cedarburg14, 12, 10 
#2Nicolet21, 14, 21#3Arrowhead25, 25, 25 
       
Round 3     Thu, Nov 2
#1Germantown25, 25, 19, 25#3Arrowhead21, 12, 25, 20 
       

Sectional 3
Round 1     Fri, Oct 27
HomeTeamAwayTeam
#2Catholic Memorial25, 25, 25#7Waukesha North14, 15, 15 
#3Madison West25, 25, 25#6Madison East21, 20, 12 
#4Waukesha West25, 25, 25#5Madison La Follette13, 21, 13 
       
Round 2     Tue, Oct 31
#2Catholic Memorial25, 25, 25#3Madison West20, 20, 17 
#1Kettle Moraine25, 25, 27#4Waukesha West10, 15, 25 
       
Round 3     Thu, Nov 2
#1Kettle Moraine25, 12, 27, 25#2Catholic Memorial16, 25, 25, 12 
       
Sectional 4
Round 1     Fri, Oct 27
HomeTeamAwayTeam
#3Burlington25, 25, 25#6Fort Atkinson / Cambridge20, 16, 13 
#4Madison Memorial25, 23, 25, 25#5Waukesha South22, 25, 18, 19 
#2Mukwonago23, 25, 25, 25#7Beloit Memorial25, 21, 12, 14 
       
Round 2     Tue, Oct 31
#1Middleton25, 25, 25#4Madison Memorial21, 12, 13 
#2Mukwonago21, 25, 18#3Burlington25, 27, 25 
       
Round 3     Thu, Nov 2
#1Middleton25, 25, 25#3Burlington22, 17, 19 
       

Sectional 5
Round 1     Fri, Oct 27
HomeTeamAwayTeam
#4Kenosha Bradford/Reuther25, 20, 26, 17, 10#5Kenosha Indian Trail14, 25, 24, 25, 15 
#2Racine Horlick23, 25, 25, 25#7Union Grove25, 19, 11, 20 
#3Westosha Central25, 25, 25#6Wilmot Union21, 13, 19 
       
Round 2     Tue, Oct 31
#1Kenosha Tremper25, 27, 20, 25#5Kenosha Indian Trail22, 25, 25, 21 
#2Racine Horlick25, 21, 16, 25, 15#3Westosha Central20, 25, 25, 22, 13 
       
Round 3     Thu, Nov 2
#1Kenosha Tremper19, 25, 23, 25, 10#2Racine Horlick25, 17, 25, 23, 15 
       
Sectional 6
Round 1     Fri, Oct 27
HomeTeamAwayTeam
#2Franklin25, 25, 25#7Oak Creek15, 15, 21 
#3Racine Case25, 25, 28#6Greendale21, 13, 26 
#4Racine St. Catherine’s /Racine Lutheran25, 25, 23, 27#5Racine Park23, 18, 25, 25 
       
Round 2     Tue, Oct 31
#2Franklin17, 19, 12#3Racine Case25, 25, 25 
#1Muskego25, 25, 25#4Racine St. Catherine’s /Racine Lutheran18, 19, 19 
       
Round 3     Thu, Nov 2
#1Muskego22, 25, 20, 26, 15#3Racine Case25, 20, 25, 24, 12 
       

Sectional 7
Round 1     Fri, Oct 27
HomeTeamAwayTeam
#4Dominican12, 21, 25, 25, 6#5Greenfield / Whitnall25, 25, 23, 19, 15 
#3South Milwaukee/St. Thomas More25, 25, 25#6Shorewood19, 17, 11 
#2Whitefish Bay25, 25, 25#7St. Anthony/Golda Meir14, 13, 13 
       
Round 2     Tue, Oct 31
#1Marquette25, 25, 25#5Greenfield / Whitnall18, 14, 21 
#2Whitefish Bay25, 25, 25#3South Milwaukee/St. Thomas More15, 15, 20 
       
Round 3     Thu, Nov 2
#1Marquette25, 25, 25#2Whitefish Bay11, 8, 23 
       
Sectional 8
Round 1     Fri, Oct 27
HomeTeamAwayTeam
#2Brookfield East25, 25, 25#7West Allis Hale11, 6, 13 
#3Pius XI Catholic25, 25, 25#6Brookfield Central15, 15, 21 
#4Wauwatosa West25, 25, 21, 23#5Wauwatosa East18, 27, 25, 25 
       
Round 2     Tue, Oct 31
#2Brookfield East25, 25, 25#3Pius XI Catholic21, 19, 22 
#1New Berlin Eisenhower / New Berlin West25, 25, 16, 23, 15#5Wauwatosa East21, 20, 25, 25, 6 
       
Round 3     Thu, Nov 2
#1New Berlin Eisenhower / New Berlin West23, 26, 20#2Brookfield East25, 28, 25