Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2017  Girls  Volleyball  - Division 1 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Thu, Oct 19
HomeTeamAwayTeam
#6D.C. Everest #11New Richmond  
#3Eau Claire Memorial #14Menomonie  
#7Hudson #10Superior  
#8Marshfield #9Chippewa Falls  
#4Stevens Point #13Wausau East  
#5Wausau West #12Wisconsin Rapids Lincoln  
       
       
       
       
Sectional 2
Round 1     Thu, Oct 19
HomeTeamAwayTeam
#4Appleton East #13Green Bay Southwest  
#2Appleton North #15Menasha  
#8Appleton West #9Kaukauna  
#6Ashwaubenon #11West De Pere  
#5Bay Port #12Green Bay Preble  
#7De Pere #10Pulaski  
#3Hortonville #14Green Bay East  
       
       
       
       

Sectional 3
Round 1     Thu, Oct 19
HomeTeamAwayTeam
#6DeForest #11Madison La Follette  
#7Holmen #10Baraboo  
#4Middleton #13Tomah  
#5Monona Grove #12Madison West  
#8Onalaska #9Madison Memorial  
#3Verona Area #14Madison East  
#2Waunakee #15La Crosse Central  
       
       
       
       
Sectional 4
Round 1     Thu, Oct 19
HomeTeamAwayTeam
#6Fond du Lac #11Manitowoc Lincoln  
#7Hartford Union #10Oshkosh West  
#4Sheboygan North #13Oshkosh North  
#8Slinger #9West Bend East  
#5Watertown #12Beaver Dam  
#3West Bend West #14Sheboygan South  
       
       
       
       

Sectional 5
Round 1     Thu, Oct 19
HomeTeamAwayTeam
#5Cedarburg #12Waukesha South  
#8Hamilton #9Germantown  
#7Kettle Moraine #10Homestead  
#3Mukwonago #14Milwaukee Vincent  
#4Waterford #13Milwaukee Madison Uni.  
#6Waukesha West #11Waukesha North  
       
       
       
       
Sectional 6
Round 1     Thu, Oct 19
HomeTeamAwayTeam
#7Fort Atkinson #10Badger  
#4Janesville Craig #13Elkhorn Area  
#8Kenosha Bradford / Kenosha Reuther #9Oregon  
#5Kenosha Indian Trail #12Kenosha Tremper  
#2Milton #15Beloit Memorial  
#6Stoughton #11Janesville Parker  
#3Westosha Central #14Wilmot Union  
       
       
       
       

Sectional 7
Round 1     Thu, Oct 19
HomeTeamAwayTeam
#4Franklin #13Racine Park  
#6Greenfield #11West Allis Central  
#3Oak Creek #14Milwaukee Hamilton  
#7Racine Case #10Racine Horlick  
#8South Milwaukee #9Muskego  
#5Union Grove #12Milwaukee Reagan  
#2West Allis Nathan Hale #15Milwaukee Bay View / Lifelong Learning  
       
       
       
       
Sectional 8
Round 1     Thu, Oct 19
HomeTeamAwayTeam
#3Divine Savior Holy Angels #14Milwaukee Washington Co-op  
#8Milwaukee King #9Milwaukee Riverside Uni. / Golda Meir  
#5Nicolet #12Milwaukee Bradley Technical  
#6Wauwatosa East #11Milwaukee South  
#4Wauwatosa West #13Milwaukee Marshall  
#7Whitefish Bay #10Milwaukee Pulaski / Carmen South / Carmen Southeast