Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2017  Girls  Volleyball  - Division 3 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, Oct 17
HomeTeamAwayTeam
#2Aquinas25, 25, 25#15Luther18, 14, 20 
#7Arcadia25, 25, 25#10Osseo-Fairchild22, 23, 14 
#6Cameron25, 25, 19, 25#11Unity17, 22, 25, 14 
#5Clear Lake25, 25, 25#12Chetek-Weyerhaeuser16, 8, 23 
#3Cochrane-Fountain City25, 25, 25#14Whitehall6, 14, 16 
#3Colfax25, 25, 25#14Boyceville15, 10, 20 
#8Cumberland23, 24, 16#9Chequamegon25, 26, 25 
#5Elk Mound25, 25, 25#12Spring Valley9, 13, 12 
#7Ladysmith18, 25, 20#10Webster25, 27, 25 
#6Melrose-Mindoro25, 25, 19, 25#11Durand23, 20, 25, 20 
#8Mondovi20, 25, 25, 20, 15#9Brookwood25, 13, 16, 25, 17 
#4Phillips25, 25, 25#13Glenwood City17, 8, 17 
#2Saint Croix Falls25, 25, 25#15Spooner7, 13, 14 
#4Westby25, 25, 25#13Viroqua21, 22, 18 
       
Round 2     Thu, Oct 19
#2Aquinas #7Arcadia  
#3Cochrane-Fountain City #6Melrose-Mindoro  
#3Colfax #6Cameron  
#1Grantsburg #9Chequamegon  
#4Phillips #5Clear Lake  
#1Regis #9Brookwood  
#2Saint Croix Falls #10Webster  
#4Westby #5Elk Mound  
       
       
       
       
Sectional 2
Round 1     Tue, Oct 17
HomeTeamAwayTeam
#4Abbotsford25, 25, 25#13Edgar13, 23, 16 
#4Amherst25, 25, 26#13Coleman14, 13, 24 
#3Athens25, 25, 25#14Augusta9, 9, 12 
#7Auburndale25, 25, 26, 25#10Spencer16, 14, 28, 23 
#6Bonduel25, 25, 25#11Wabeno Area / Laona23, 23, 12 
#8Colby23, 25, 19, 22#9Thorp25, 20, 25, 25 
#5Crivitz25, 25, 25#12Shiocton16, 13, 19 
#7Iola-Scandinavia23, 21, 25, 17#10Rosholt25, 25, 19, 25 
#6Marathon19, 25, 21, 25, 16#11Fall Creek25, 11, 25, 11, 14 
#2Pacelli25, 25, 25#15Cadott12, 21, 19 
#2Saint Mary Catholic25, 25, 22, 25#15Menominee Indian8, 10, 25, 5 
#5Stanley-Boyd25, 25, 25#12Neillsville / Granton20, 23, 17 
#8Weyauwega-Fremont17, 26, 18, 25, 15#9Manawa25, 24, 25, 21, 11 
#3Wittenberg-Birnamwood25, 25, 25#14Crandon13, 21, 15 
       
Round 2     Thu, Oct 19
#4Abbotsford #5Stanley-Boyd  
#4Amherst #5Crivitz  
#3Athens #6Marathon  
#1Oconto #8Weyauwega-Fremont  
#2Pacelli #7Auburndale  
#2Saint Mary Catholic #10Rosholt  
#1Stratford #9Thorp  
#3Wittenberg-Birnamwood #6Bonduel  
       
       
       
       

Sectional 3
Round 1     Tue, Oct 17
HomeTeamAwayTeam
#6Belleville25, 25, 25#11Prairie du Chien16, 23, 16 
#8Boscobel23, 25, 23, 20#9Marshall25, 19, 25, 25 
#4Brodhead25, 25, 25#13Deerfield18, 8, 13 
#1Cuba City25, 25, 25#16New Glarus12, 12, 11 
#5Darlington25, 25, 25#12Parkview16, 15, 12 
#8Dodgeland25, 25, 25#9Palmyra-Eagle21, 20, 21 
#7Horicon25, 25, 14, 26#10Poynette14, 7, 25, 24 
#5Laconia25, 25, 20, 25#12Montello13, 16, 25, 14 
#3Markesan25, 25, 25#14Westfield Area17, 20, 22 
#7Mineral Point25, 25, 25#10Cambridge19, 21, 23 
#6Necedah25, 26, 25#11Pardeeville10, 24, 23 
#4Princeton / Green Lake25, 25, 25#13Johnson Creek7, 18, 14 
#2Saint Mary's Springs25, 25, 25#15Wayland Academy12, 2, 9 
#3Waterloo25, 25, 25#14Fennimore6, 4, 9 
#2Wisconsin Heights25, 25, 25#15Lancaster9, 11, 10 
       
Round 2     Thu, Oct 19
#4Brodhead #5Darlington  
#1Cuba City #9Marshall  
#3Markesan #6Necedah  
#4Princeton / Green Lake #5Laconia  
#2Saint Mary's Springs #7Horicon  
#3Waterloo #6Belleville  
#1Winnebago Lutheran Academy #8Dodgeland  
#2Wisconsin Heights #7Mineral Point  
       
       
       
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Oct 17
HomeTeamAwayTeam
#6Algoma25, 25, 25#11Gibraltar15, 14, 13 
#5Brillion25, 25, 25#12Mishicot21, 22, 12 
#3Howards Grove25, 25, 25#14Roncalli20, 9, 15 
#5Kenosha Christian Life18, 25, 21, 25, 15#12Brookfield Academy25, 18, 25, 23, 3 
#4Kenosha St. Joseph Catholic Academy25, 25, 25#13Cristo Rey Jesuit3, 4, 8 
#3Living Word Lutheran25, 25, 25#14Milwaukee Juneau Complex6, 11, 6 
#4New Holstein25, 25, 25#13Kewaunee9, 13, 14 
#2Oostburg25, 25, 25#15Kohler15, 6, 18 
#8Ozaukee11, 25, 22, 15#9Random Lake25, 19, 25, 25 
#8Sevastopol25, 25, 25#9Cedar Grove-Belgium13, 19, 16 
#7Shoreland Lutheran19, 25, 24, 25, 15#10Dominican25, 21, 26, 12, 6 
#7Southern Door25, 25, 25#10Reedsville17, 15, 13 
#2The Prairie School25, 25, 25#15Hope Christian2, 1, 3 
#6Williams Bay25, 22, 26, 17, 15#11Racine Lutheran23, 25, 24, 25, 5 
       
Round 2     Thu, Oct 19
#3Howards Grove #6Algoma  
#4Kenosha St. Joseph Catholic Academy #5Kenosha Christian Life  
#1Lake Country Lutheran #9Random Lake  
#3Living Word Lutheran #6Williams Bay  
#1Manitowoc Lutheran #8Sevastopol  
#4New Holstein #5Brillion  
#2Oostburg #7Southern Door  
#2The Prairie School #7Shoreland Lutheran