Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2018  Girls  Volleyball  - Division 3 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, Oct 16
HomeTeamAwayTeam
#1Aquinas25, 25, 25#8Brookwood10, 7, 4 
#3Arcadia25, 17, 25, 16, 12#6Cashton23, 25, 15, 25, 15 
#8Cameron25, 17, 14, 18#9Cumberland20, 25, 25, 25 
#2Clear Lake25, 25, 25#15Chequamegon9, 13, 9 
#4Durand25, 25, 25#5Mondovi16, 19, 20 
#3Elk Mound25, 25, 25#6Spring Valley19, 17, 19 
#5Ladysmith25, 25, 25#12Boyceville22, 22, 17 
#4Luther23, 25, 25, 26#5Cochrane-Fountain City25, 21, 15, 24 
#2Melrose-Mindoro25, 25, 25#7Westby17, 21, 6 
#4Phillips25, 25, 25#13Spooner7, 12, 10 
#2Regis25, 25, 25#7Whitehall18, 13, 11 
#3Saint Croix Falls25, 25, 25#14Glenwood City15, 17, 11 
#7Shell Lake25, 25, 26#10Chetek-Weyerhaeuser17, 20, 24 
#6Unity25, 17, 25, 14, 15#11Webster17, 25, 23, 25, 4 
       
Round 2     Thu, Oct 18
#1Aquinas #4Luther  
#2Clear Lake #7Shell Lake  
#1Colfax #4Durand  
#1Grantsburg #9Cumberland  
#2Melrose-Mindoro #6Cashton  
#4Phillips #5Ladysmith  
#2Regis #3Elk Mound  
#3Saint Croix Falls #6Unity  
       
       
       
       
Sectional 3
Round 1     Tue, Oct 16
HomeTeamAwayTeam
#3Belleville25, 25, 25#14New Glarus9, 12, 20 
#5Brodhead25, 25, 25#12Clinton12, 17, 14 
#2Cuba City25, 25, 25#15Boscobel8, 12, 5 
#6Darlington25, 25, 25#11Lancaster18, 19, 14 
#7Fennimore20, 25, 25, 25#10Deerfield25, 12, 17, 19 
#4Laconia25, 25, 25#13Westfield9, 11, 22 
#1Lake Country Lutheran25, 25, 25#16Dodgeland7, 11, 10 
#3Markesan25, 25, 25#14Wayland Academy13, 1, 10 
#5Marshall25, 25, 25#12Horicon14, 8, 14 
#6Necedah25, 25, 25#11Pardeeville20, 14, 14 
#8Parkview20, 21, 26, 17#9Mineral Point25, 25, 24, 25 
#7Poynette22, 24, 25, 25, 16#10Palmyra-Eagle25, 26, 21, 21, 14 
#8Princeton/Green Lake17, 19, 25, 25, 12#9Johnson Creek25, 25, 22, 23, 15 
#2Waterloo25, 25, 25#15Montello7, 12, 14 
#4Williams Bay25, 25, 25#13Cambridge19, 17, 12 
       
Round 2     Thu, Oct 18
#3Belleville #6Darlington  
#2Cuba City #7Fennimore  
#4Laconia #5Marshall  
#1Lake Country Lutheran #9Johnson Creek  
#3Markesan #6Necedah  
#2Waterloo #7Poynette  
#4Williams Bay #5Brodhead  
#1Wisconsin Heights #9Mineral Point  
       
       
       
       

Sectional 2
Round 1     Tue, Oct 16
HomeTeamAwayTeam
#3Abbotsford25, 25, 25#14Pittsville14, 7, 18 
#5Amherst25, 25, 25#12Bonduel16, 13, 11 
#4Auburndale25, 25, 25#13Nekoosa15, 14, 13 
#5Colby17, 25, 26, 25#12Stanley-Boyd25, 20, 24, 19 
#3Crivitz25, 25, 25#14Coleman11, 19, 11 
#2Fall Creek25, 25, 25#15Spencer10, 13, 17 
#8Manawa23, 25, 25, 25#9Wittenberg-Birnamwood25, 20, 18, 21 
#7Marathon25, 25, 25#10Thorp16, 23, 13 
#6Neillsville25, 26, 25#11Cadott18, 24, 23 
#8Osseo-Fairchild25, 24, 25, 20, 14#9Augusta22, 26, 21, 25, 16 
#4Pacelli25, 25, 25#13Menominee Indian23, 10, 10 
#2Saint Mary Catholic25, 25, 25#15Shiocton8, 7, 13 
#6Wabeno/Laona19, 21, 25, 25, 7#11Iola-Scandinavia25, 25, 23, 6, 15 
#7Weyauwega-Fremont25, 25, 25#10Crandon21, 17, 15 
       
Round 2     Thu, Oct 18
#3Abbotsford #6Neillsville  
#4Auburndale #5Colby  
#3Crivitz #11Iola-Scandinavia  
#2Fall Creek #7Marathon  
#1Oconto #8Manawa  
#4Pacelli #5Amherst  
#2Saint Mary Catholic #7Weyauwega-Fremont  
#1Stratford #9Augusta  
       
       
       
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Oct 16
HomeTeamAwayTeam
#8Algoma25, 25, 14, 25#9Roncalli14, 21, 25, 18 
#5Brillion25, 25, 25#12Mishicot16, 12, 16 
#6Cedar Grove-Belgium21, 25, 27, 25#11Shoreland Lutheran25, 17, 25, 16 
#7Dominican25, 22, 25, 20, 15#10Brookfield Academy23, 25, 11, 25, 7 
#1Howards Grove25, 25, 25#16Kohler14, 12, 13 
#3Kenosha St. Joseph Catholic25, 25, 25#14Hope Christian3, 1, 6 
#2Lourdes Acad.25, 25, 25#15Winnebago Lutheran7, 10, 9 
#3Manitowoc Lutheran25, 25, 25#14Reedsville14, 15, 17 
#7Oostburg25, 26, 25#10Kewaunee21, 24, 19 
#8Ozaukee25, 14, 25, 17, 10#9Kenosha Christian Life19, 25, 21, 25, 15 
#4Racine Lutheran25, 25, 25#13Milwaukee Juneau8, 0, 6 
#5Random Lake25, 25, 25#12Cristo Rey Jesuit8, 10, 13 
#6Saint Mary's Springs24, 25, 25, 25#11Valders26, 17, 11, 14 
#4Southern Door25, 25, 25#13Sevastopol20, 17, 22 
#2The Prairie School25, 25, 25#15Milwaukee Lifelong Learning3, 4, 3 
       
Round 2     Thu, Oct 18
#1Howards Grove #8Algoma  
#3Kenosha St. Joseph Catholic #6Cedar Grove-Belgium  
#1Living Word Lutheran #9Kenosha Christian Life  
#2Lourdes Acad. #7Oostburg  
#3Manitowoc Lutheran #6Saint Mary's Springs  
#4Racine Lutheran #5Random Lake  
#4Southern Door #5Brillion  
#2The Prairie School #7Dominican