Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2018  Girls  Softball  - Division 1 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Wed, May 23
HomeTeamAwayTeam
#3Chippewa Falls4#14New Richmond0 
#8D.C. Everest3#9Eau Claire Memorial6 
#7Eau Claire North3#10Wausau West7 
#4Hudson10#13River Falls0(5)
#5Superior17#12Wausau East2(3)
#6Wisconsin Rapids Lincoln13#11Menomonie2(5)
       
Round 2     Fri, May 25
#3Chippewa Falls5#6Wisconsin Rapids Lincoln0 
#4Hudson0#5Superior8 
#2Marshfield15#10Wausau West5(6)
#1Stevens Point14#9Eau Claire Memorial0(5)
       
Round 3     Tue, May 29
#2Marshfield #3Chippewa Falls  
#1Stevens Point #5Superior  
       
       
Sectional 2
Round 1     Wed, May 23
HomeTeamAwayTeam
#4Appleton North12#13Appleton West2(6)
#3Ashwaubenon10#14Green Bay Southwest0(5)
#6Bay Port1#11Menasha0 
#7De Pere7#10Green Bay East3 
#8Hortonville6#9Appleton East17(6)
#5Kaukauna1#12Kimberly4 
       
Round 2     Fri, May 25
#4Appleton North10#12Kimberly0(5)
#3Ashwaubenon1#6Bay Port0 
#2Green Bay Preble9#7De Pere0 
#1Pulaski9#9Appleton East5 
       
Round 3     Tue, May 29
#2Green Bay Preble #3Ashwaubenon  
#1Pulaski #4Appleton North  
       
       

Sectional 3
Round 1     Wed, May 23
HomeTeamAwayTeam
#3Holmen11#14Madison West0(5)
#7La Crosse Central4#10Monona Grove14 
#8Middleton3#9Madison Memorial1 
#6Tomah8#11Baraboo5 
#4Verona11#13Madison East0(5)
#5Waunakee3#12Madison La Follette1 
       
Round 2     Fri, May 25
#2DeForest3#10Monona Grove7 
#3Holmen19#6Tomah8(6)
#1Sun Prairie15#8Middleton0(3)
#4Verona11#5Waunakee1(5)
       
Round 3     Tue, May 29
#3Holmen #10Monona Grove  
#1Sun Prairie #4Verona  
       
       
Sectional 4
Round 1     Wed, May 23
HomeTeamAwayTeam
#3Beaver Dam11#14Sheboygan South1(6)
#8Fond du Lac9#9Oconomowoc5 
#7Hartford9#10Manitowoc Lincoln6 
#4Oshkosh West4#13Neenah3 
#6Watertown4#11Sheboygan North2 
#5West Bend East14#12West Bend West17(8)
       
Round 2     Fri, May 25
#3Beaver Dam6#6Watertown4 
#1Oshkosh North3#8Fond du Lac5 
#4Oshkosh West4#12West Bend West3 
#2Slinger3#7Hartford0 
       
Round 3     Tue, May 29
#4Oshkosh West #8Fond du Lac  
#2Slinger #3Beaver Dam  
       
       

Sectional 5
Round 1     Wed, May 23
HomeTeamAwayTeam
#5Beloit Memorial4#12Janesville Craig6 
#6Elkhorn2#11Milton0 
#3Fort Atkinson12#14Stoughton2(6)
#7Oregon5#10Union Grove4 
#8Waterford5#9Janesville Parker2 
#4Westosha Central12#13Badger0 
       
Round 2     Fri, May 25
#2Burlington3#7Oregon1 
#3Fort Atkinson6#6Elkhorn7(9)
#4Westosha Central9#12Janesville Craig3 
#1Wilmot Union11#8Waterford1(5)
       
Round 3     Tue, May 29
#2Burlington #6Elkhorn  
#1Wilmot Union #4Westosha Central  
       
       
Sectional 6
Round 1     Wed, May 23
HomeTeamAwayTeam
#6Hamilton8#11West Allis Central1 
#3Kettle Moraine #14Milwaukee Pulaski / Arts / Carmen South/SE / JuneauForfeit 
#8Waukesha South4#9Wauwatosa West10 
#7Waukesha West8#10Mukwonago7 
#5Wauwatosa East19#12Milwaukee Hamilton / Aubudon0(3)
#4West Allis Hale #13Milwaukee SouthForfeit 
       
Round 2     Fri, May 25
#1Arrowhead15#9Wauwatosa West0(5)
#3Kettle Moraine3#6Hamilton8 
#2Waukesha North8#7Waukesha West0 
#4West Allis Hale1#5Wauwatosa East5 
       
Round 3     Tue, May 29
#1Arrowhead #5Wauwatosa East  
#2Waukesha North #6Hamilton  
       
       

Sectional 7
Round 1     Wed, May 23
HomeTeamAwayTeam
#4Divine Savior Holy Angels #13Milwaukee VincentForfeit 
#5Germantown17#12Milwaukee Bradley0(3)
#6Homestead12#11Milwaukee Riverside/Golda Meir1 
#7Milwaukee King15#10Brookfield East5 
#8Whitefish Bay3#9Brookfield Central5 
       
Round 2     Fri, May 25
#3Cedarburg2#6Homestead6 
#4Divine Savior Holy Angels7#5Germantown3 
#1Menomonee Falls10#9Brookfield Central0(6)
#2Nicolet15#7Milwaukee King0(3)
       
Round 3     Tue, May 29
#1Menomonee Falls #4Divine Savior Holy Angels  
#2Nicolet #6Homestead  
       
       
Sectional 8
Round 1     Wed, May 23
HomeTeamAwayTeam
#4Franklin15#13Milwaukee Reagan0(4)
#3Kenosha Bradford / Kenosha Reuther16#14Milwaukee Bay View / Lifelong Learning0(3)
#7Kenosha Indian Trail5#10Racine Case6 
#5Kenosha Tremper12#12Racine Horlick3 
#8Muskego9#9Greendale0 
#6South Milwaukee12#11Racine Park2(6)
       
Round 2     Fri, May 25
#4Franklin1#5Kenosha Tremper0 
#1Greenfield1#8Muskego6 
#3Kenosha Bradford / Kenosha Reuther8#6South Milwaukee2 
#2Oak Creek11#10Racine Case0(5)
       
Round 3     Tue, May 29
#4Franklin #8Muskego  
#2Oak Creek #3Kenosha Bradford / Kenosha Reuther