Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2018  Girls  Softball  - Division 3 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, May 22
HomeTeamAwayTeam
#7Barron23#10Webster/Siren12(5)
#7Mondovi13#10Saint Croix Central7 
#8Osseo-Fairchild10#9Stanley-Boyd1 
#8Saint Croix Falls11#9Spooner1(5)
       
Round 2     Wed, May 23
#2Altoona9#7Mondovi2 
#4Amery3#5Cameron1 
#1Bloomer24#8Saint Croix Falls0(3)
#3Cumberland12#6Ladysmith0(5)
#3Elk Mound8#6Durand1 
#4Neillsville / Granton5#5Stratford1 
#2Northwestern16#7Barron0(3)
#1Prescott10#8Osseo-Fairchild4 
       
Round 3     Fri, May 25
#2Altoona4#3Elk Mound3 
#1Bloomer3#4Amery8 
#2Northwestern4#3Cumberland0 
#1Prescott10#4Neillsville / Granton0(6)
       
Round 4     Tue, May 29
#2Northwestern #4Amery  
#1Prescott #2Altoona  
       
       
Sectional 2
Round 1     Tue, May 22
HomeTeamAwayTeam
#8New Holstein11#9Howards Grove1(6)
#8Northland Pines3#9Nekoosa8 
#7Sturgeon Bay12#10Kiel2(6)
#7Wautoma9#10Bonduel6 
       
Round 2     Wed, May 23
#4Amherst3#5Wittenberg-Birnamwood2 
#1Brillion7#8New Holstein2 
#4Chilton10#5Kewaunee8 
#1Oconto12#9Nekoosa1(5)
#3Peshtigo11#6Gillett / Suring1(5)
#3Southern Door10#6Roncalli0(5)
#2Tomahawk15#7Wautoma0(4)
#2Valders11#7Sturgeon Bay1 
       
Round 3     Fri, May 25
#1Brillion9#4Chilton6 
#1Oconto6#4Amherst2 
#2Tomahawk7#3Peshtigo1 
#2Valders1#3Southern Door5 
       
Round 4     Tue, May 29
#1Brillion #3Southern Door  
#1Oconto #2Tomahawk  
       
       

Sectional 3
Round 1     Tue, May 22
HomeTeamAwayTeam
#7Arcadia5#10Richland Center4 
#6Lancaster3#11Prairie du Chien2 
#8Waterloo12#9Clinton9 
#8Westby2#9Viroqua3 
       
Round 2     Wed, May 23
#3Aquinas10#6Lancaster2 
#2Columbus1#7Palmyra-Eagle2 
#1Dodgeville6#9Viroqua0 
#4Lake Mills0#5Brodhead1 
#3Marshall6#6Lakeside Lutheran5 
#2Platteville1#7Arcadia4 
#1Poynette5#8Waterloo1 
#4River Valley5#5Gale-Ettrick-Trempealeau1 
       
Round 3     Fri, May 25
#3Aquinas7#7Arcadia10 
#1Dodgeville13#4River Valley1(5)
#3Marshall3#7Palmyra-Eagle2 
#1Poynette5#5Brodhead0 
       
Round 4     Tue, May 29
#1Dodgeville #7Arcadia  
#1Poynette #3Marshall  
       
       
Sectional 4
Round 1     Tue, May 22
HomeTeamAwayTeam
#7Cedar Grove-Belgium16#10Kenosha Christian Life1(3)
#7North Fond du Lac10#10Omro0(5)
#8Racine St. Catherine’s6#9Oostburg13 
#8Wisconsin Dells11#9Winnebago Lutheran1(5)
       
Round 2     Wed, May 23
#2Campbellsport2#7North Fond du Lac0 
#4Kenosha St. Joseph Catholic4#5Dominican5 
#1Kettle Moraine Lutheran12#9Oostburg0 
#3Lake Country Lutheran10#6Brookfield Academy0(6)
#1Mayville5#8Wisconsin Dells4(8)
#3Random Lake7#6Laconia5 
#2Shoreland Lutheran14#7Cedar Grove-Belgium1(5)
#4Westfield6#5Lomira3(8)
       
Round 3     Fri, May 25
#2Campbellsport2#3Random Lake5(8)
#1Kettle Moraine Lutheran14#5Dominican1 
#1Mayville2#4Westfield5 
#2Shoreland Lutheran3#3Lake Country Lutheran4 
       
Round 4     Tue, May 29
#1Kettle Moraine Lutheran #3Lake Country Lutheran  
#3Random Lake #4Westfield