Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2019  Girls  Softball  - Division 5 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Thu, May 16
HomeTeamAwayTeam
#7Birchwood19#10Washburn8(5)
#7Bruce12#10Owen-Withee9 
#8Rib Lake3#9Prentice13(6)
#8South Shore12#9Bayfield10 
       
Round 2     Tue, May 21
#4Drummond11#5Butternut / Mercer1(5)
#2Gilman11#7Bruce1(5)
#3Greenwood12#6Prairie Farm8 
#1Hurley17#8South Shore0 
#4Loyal14#5Flambeau13 
#1McDonell Catholic16#9Prentice2(5)
#3Northwood15#6Mellen0(4)
#2Solon Springs10#7Birchwood0(5)
       
Round 3     Thu, May 23
#2Gilman #3Greenwood  
#1Hurley #4Drummond  
#1McDonell Catholic #4Loyal  
#2Solon Springs #3Northwood  
       
       
       
Sectional 2
Round 1     Thu, May 16
HomeTeamAwayTeam
#7Gresham15#10Green Bay N.E.W. Luth/Providence5(5)
#8Newman Catholic11#9Marion1(5)
#8St. Thomas Aquinas / Lena7#9Oneida Nation20 
#7Tigerton10#10Port Edwards12 
       
Round 2     Tue, May 21
#1Almond-Bancroft9#8Newman Catholic10 
#2Assumption15#10Port Edwards0(3)
#4Bowler2#5Pembine / Goodman8 
#4Columbus Catholic11#5Northland Lutheran / WI Valley Lutheran1(6)
#2Florence15#7Gresham0(4)
#3Niagara14#6Elcho0(5)
#3Tri-County11#6Wild Rose0(6)
#1Wausaukee9#9Oneida Nation2 
       
Round 3     Thu, May 23
#2Assumption #3Tri-County  
#4Columbus Catholic #8Newman Catholic  
#2Florence #3Niagara  
#1Wausaukee #5Pembine / Goodman  
       
       
       

Sectional 3
Round 1     Thu, May 16
HomeTeamAwayTeam
#8Hillsboro8#9Wonewoc-Center6 
#8Kickapoo10#9La Farge/Youth Initiative11 
#7New Lisbon6#10Lincoln2 
#7Weston9#10North Crawford6 
       
Round 2     Tue, May 21
#1Blair-Taylor13#8Hillsboro3(6)
#4De Soto13#5Riverdale2(6)
#3Elmwood/Plum City10#6Royall0(6)
#2Highland14#7Weston6 
#4Independence / Gilmanton2#5Eau Claire Immanuel Lutheran1 
#3Ithaca10#6Seneca0(5)
#2Pepin / Alma7#7New Lisbon1 
#1Wauzeka-Steuben17#9La Farge/Youth Initiative0(3)
       
Round 3     Thu, May 23
#1Blair-Taylor #4Independence / Gilmanton  
#2Highland #3Ithaca  
#2Pepin / Alma #3Elmwood/Plum City  
#1Wauzeka-Steuben #4De Soto  
       
       
       
Sectional 4
Round 1     Thu, May 16
HomeTeamAwayTeam
#8Barneveld14#9Pecatonica0(5)
#7Southwestern6#10Monticello4 
       
Round 2     Tue, May 21
#3Argyle6#6River Ridge0 
#1Belmont8#8Barneveld3 
#3Catholic Central18#6Hustisford0(3)
#4Fall River3#5Elkhart Lake-Glenbeulah2 
#2Iowa-Grant6#7Southwestern8 
#2Oakfield9#7Cambria-Friesland1 
#4Potosi2#5Black Hawk6 
#1Randolph15#8Rio0(3)
       
Round 3     Thu, May 23
#3Argyle #7Southwestern  
#1Belmont #5Black Hawk  
#2Oakfield #3Catholic Central  
#1Randolph #4Fall River