Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2018  Girls  Basketball  - Division 1 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
HomeTeamAwayTeam
       
Round 2     Fri, Feb 23
#5Appleton East53#12Superior36 
#1Appleton North77#16Oshkosh North23 
#8Chippewa Falls56#9Appleton West53 
#4D.C. Everest68#13Wisconsin Rapids Lincoln52 
#7Hudson45#10Eau Claire North42 
#2Kimberly55#15Oshkosh West36 
#3Stevens Point76#14Eau Claire Memorial39 
#6Wausau West64#11Neenah51 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#1Appleton North80#8Chippewa Falls44 
#4D.C. Everest44#5Appleton East58 
#2Kimberly57#7Hudson43 
#3Stevens Point59#6Wausau West56 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Appleton North58#5Appleton East40 
#2Kimberly73#3Stevens Point53 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Appleton North65#2Kimberly41 
       
Sectional 2
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#16Sheboygan South57#17Green Bay East16 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#1Arrowhead64#16Sheboygan South19 
#2Bay Port67#15Waukesha North31 
#8De Pere43#9Green Bay Preble50 
#5Germantown65#12Fond du Lac53 
#3Hamilton68#14Manitowoc Lincoln31 
#7Homestead46#10Kettle Moraine501OT
#6Sheboygan North73#11Hartford Union40 
#4Waukesha South47#13Menomonee Falls30 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#1Arrowhead52#9Green Bay Preble36 
#2Bay Port64#10Kettle Moraine38 
#3Hamilton47#6Sheboygan North33 
#4Waukesha South54#5Germantown44 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Arrowhead47#4Waukesha South31 
#2Bay Port54#3Hamilton38 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Arrowhead49#2Bay Port34 
       

Sectional 3
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#15Kenosha Bradford65#18Beloit Memorial36 
#16Madison West77#17Kenosha Indian Trail59 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#3Madison East68#14Kenosha Tremper50 
#7Madison La Follette49#10Verona Area52 
#6Madison Memorial54#11Janesville Craig42 
#4Middleton52#13Janesville Parker56 
#1Mukwonago73#16Madison West29 
#8Oconomowoc59#9Badger48 
#2Sun Prairie77#15Kenosha Bradford20 
#5Waunakee42#12Watertown44 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#3Madison East60#6Madison Memorial42 
#1Mukwonago72#8Oconomowoc44 
#2Sun Prairie51#10Verona Area33 
#12Watertown39#13Janesville Parker45 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Mukwonago61#13Janesville Parker49 
#2Sun Prairie44#3Madison East56 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Mukwonago61#3Madison East56 
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#16Milwaukee Bradley Technical36#17West Allis Central41 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#6Brookfield Central57#11Milwaukee Hamilton / Aubudon42 
#8Brookfield East49#9Racine Horlick30 
#4Divine Savior Holy Angels83#13Milwaukee Pulaski Co-op52 
#7Franklin61#10Milwaukee Riverside Uni.34 
#1Milwaukee King78#17West Allis Central21 
#5Muskego61#12Racine Case39 
#2Oak Creek69#15Milwaukee Ronald Reagan19 
#3West Allis Nathan Hale73#14Racine Park52 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#4Divine Savior Holy Angels59#5Muskego66 
#1Milwaukee King79#8Brookfield East54 
#2Oak Creek45#7Franklin29 
#3West Allis Nathan Hale63#6Brookfield Central61 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Milwaukee King64#5Muskego39 
#2Oak Creek60#3West Allis Nathan Hale43 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Milwaukee King57#2Oak Creek66