Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2018  Girls  Basketball  - Division 2 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#6La Crosse Central57#11La Crosse Logan24 
#8Medford45#9Mosinee52 
#7New London52#10Wausau East35 
#5Rhinelander60#12Waupaca27 
#8River Falls65#9New Richmond56 
#6Shawano Community60#11Antigo52 
#7Sparta44#10Ashland47 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#4Holmen62#5Tomah59 
#1Hortonville83#9Mosinee25 
#2Lakeland Union39#7New London61 
#3Marshfield52#6Shawano Community40 
#3Menomonie61#6La Crosse Central56 
#4Merrill66#5Rhinelander56 
#1Onalaska69#8River Falls53 
#2Rice Lake57#10Ashland33 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#1Hortonville82#4Merrill38 
#3Marshfield37#7New London29 
#1Onalaska57#4Holmen40 
#2Rice Lake58#3Menomonie59 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Hortonville77#3Marshfield36 
#1Onalaska65#3Menomonie56 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Hortonville69#1Onalaska59 
       
Sectional 2
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#6Ashwaubenon64#11Green Bay West21 
#7Cedarburg58#10Port Washington12 
#6Grafton66#11Milwaukee Madison21 
#8Kaukauna52#9Menasha44 
#7Pulaski63#10Marinette51 
#8West Bend East48#9Nicolet43 
#5West Bend West72#12Kewaskum43 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#1Beaver Dam82#8West Bend East28 
#4Luxemburg-Casco60#5Green Bay Southwest641OT
#2Milwaukee Vincent61#7Cedarburg47 
#3Notre Dame51#6Ashwaubenon55 
#4Plymouth40#5West Bend West61 
#1Seymour63#8Kaukauna48 
#3Slinger54#6Grafton31 
#2West De Pere54#7Pulaski50 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#1Beaver Dam75#5West Bend West57 
#2Milwaukee Vincent42#3Slinger36 
#1Seymour64#5Green Bay Southwest50 
#2West De Pere54#6Ashwaubenon51 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Beaver Dam43#2Milwaukee Vincent41 
#1Seymour50#2West De Pere52 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Beaver Dam70#2West De Pere49 
       

Sectional 3
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#7DeForest67#10Baraboo42 
#7Elkhorn Area50#10Fort Atkinson43 
#6McFarland58#11Mount Horeb51 
#8Portage50#9Sauk Prairie67 
#6Waterford54#11Delavan-Darien32 
#8Waukesha West61#9Westosha Central25 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#3Burlington42#6Waterford461OT
#1Jefferson37#8Waukesha West35 
#4Milton79#5Wilmot Union65 
#1Monroe75#9Sauk Prairie51 
#4Oregon57#5Monona Grove51 
#3Reedsburg Area42#6McFarland40 
#2Stoughton56#7DeForest42 
#2Union Grove66#7Elkhorn Area40 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#1Jefferson59#4Milton46 
#1Monroe70#4Oregon47 
#2Stoughton57#3Reedsburg Area40 
#2Union Grove46#6Waterford51 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Jefferson39#6Waterford33 
#1Monroe64#2Stoughton45 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Monroe68#1Jefferson31 
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#8Catholic Memorial55#9Greendale34 
#8Messmer77#9Milwaukee Lutheran82 
#7Milwaukee Washington79#10Milwaukee Marshall23 
#7South Milwaukee68#10Milwaukee Bay View / Lifelong Learning30 
#6Wauwatosa West104#11Milwaukee North46 
#6Whitnall75#11Saint Anthony5 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#4Cudahy53#5Greenfield37 
#1New Berlin Eisenhower77#8Catholic Memorial36 
#3New Berlin West60#6Whitnall46 
#2Pewaukee51#7South Milwaukee36 
#1Pius XI Catholic72#9Milwaukee Lutheran34 
#2Shorewood38#7Milwaukee Washington56 
#4Wauwatosa East43#5Wisconsin Lutheran30 
#3Whitefish Bay45#6Wauwatosa West471OT
       
Round 3     Sat, Feb 24
#1New Berlin Eisenhower57#4Cudahy40 
#3New Berlin West49#2Pewaukee45 
#1Pius XI Catholic64#4Wauwatosa East52 
#6Wauwatosa West43#7Milwaukee Washington57 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1New Berlin Eisenhower62#3New Berlin West30 
#1Pius XI Catholic50#7Milwaukee Washington35 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Pius XI Catholic39#1New Berlin Eisenhower41