Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2017  Boys  Basketball  - Division 3 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, Feb 28
HomeTeamAwayTeam
#7Amery58#10Somerset47 
#7Arcadia87#10Viroqua59 
#8Barron51#9Baldwin-Woodville43 
#8Black River Falls64#9West Salem55 
#6Ellsworth57#11Spooner45 
       
Round 2     Fri, Mar 3
#1Bloomer51#8Black River Falls49 
#3Elk Mound55#6Altoona57 
#2Gale-Ettrick-Trempealeau72#7Arcadia57 
#3Hayward65#6Ellsworth53 
#2Northwestern86#7Amery65 
#4Osceola40#5St. Croix Central52 
#1Prescott90#8Barron50 
#4Westby71#5Mauston741OT
       
Round 3     Sat, Mar 4
#1Bloomer79#5Mauston83 
#2Gale-Ettrick-Trempealeau63#6Altoona60 
#2Northwestern59#3Hayward58 
#1Prescott83#5St. Croix Central68 
       
Round 4     Thu, Mar 9
#2Gale-Ettrick-Trempealeau65#5Mauston68 
#1Prescott75#2Northwestern59 
       
Round 5     Sat, Mar 11
#1Prescott78#5Mauston62 
       
Sectional 3
Round 1     Tue, Feb 28
HomeTeamAwayTeam
#6East Troy72#11Big Foot45 
#7Edgerton78#10Clinton60 
#4Edgewood69#13Brodhead51 
#5Lakeside Lutheran86#12St. John's NW Military58 
#6Lodi75#11Wautoma38 
#8Richland Center75#9River Valley62 
#3Turner60#14Palmyra-Eagle46 
#7Westfield68#10Nekoosa55 
#8Whitewater56#9Marshall54 
       
Round 2     Fri, Mar 3
#2Adams-Friendship64#7Westfield53 
#4Edgewood60#5Lakeside Lutheran51 
#2Evansville70#7Edgerton49 
#1Lake Mills77#8Whitewater56 
#4Platteville74#5Dodgeville58 
#1Prairie du Chien69#8Richland Center42 
#3Turner49#6East Troy48 
#3Wisconsin Dells49#6Lodi441OT
       
Round 3     Sat, Mar 4
#2Adams-Friendship45#3Wisconsin Dells37 
#2Evansville53#3Turner56 
#1Lake Mills77#4Edgewood65 
#1Prairie du Chien38#4Platteville52 
       
Round 4     Thu, Mar 9
#2Adams-Friendship45#4Platteville43 
#1Lake Mills62#3Turner581OT
       
Round 5     Sat, Mar 11
#1Lake Mills50#2Adams-Friendship47 
       

Sectional 2
Round 1     Tue, Feb 28
HomeTeamAwayTeam
#8Cedar Grove-Belgium72#9Sheboygan Falls78 
#7Clintonville76#10Northland Pines45 
#6Denmark72#11Kiel60 
#8Fox Valley Lutheran66#9Tomahawk63 
#6Oconto79#11Oconto Falls43 
#3Southern Door80#14Kewaunee53 
#4Sturgeon Bay69#13Chilton45 
#7Two Rivers57#10Oostburg41 
#5Wrightstown62#12Brillion52 
       
Round 2     Fri, Mar 3
#4Freedom66#5Amherst49 
#2Little Chute64#7Clintonville42 
#1New Holstein88#9Sheboygan Falls75 
#3Peshtigo57#6Oconto52 
#3Southern Door83#6Denmark70 
#4Sturgeon Bay50#5Wrightstown63 
#2Valders69#7Two Rivers43 
#1Xavier102#8Fox Valley Lutheran75 
       
Round 3     Sat, Mar 4
#2Little Chute67#3Peshtigo58 
#1New Holstein66#5Wrightstown59 
#2Valders59#3Southern Door49 
#1Xavier104#4Freedom79 
       
Round 4     Thu, Mar 9
#1New Holstein67#2Valders701OT
#1Xavier68#2Little Chute26 
       
Round 5     Sat, Mar 11
#1Xavier63#2Valders57 
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Feb 28
HomeTeamAwayTeam
#5Berlin90#12St. Lawrence Seminary57 
#6Brookfield Acad.95#11Carmen Northwest66 
#4Columbus86#13North Fond du Lac56 
#5Kettle Moraine Luth.107#12Kenosha Reuther31 
#8Lomira62#9Omro58 
#7Obama SCTE102#10Milwaukee School of Languages47 
#8St. Thomas More67#9St. Francis34 
#4University School102#13Tenor/Veritas14 
#7Watertown Luther Prep54#10Mayville47 
#6Winneconne80#11Poynette64 
       
Round 2     Fri, Mar 3
#3Campbellsport73#6Winneconne56 
#4Columbus69#5Berlin74 
#3Dominican61#6Brookfield Acad.50 
#1Martin Luther89#8St. Thomas More56 
#2Racine St. Catherine's42#7Obama SCTE45 
#1Ripon85#8Lomira53 
#4University School43#5Kettle Moraine Luth.52 
#2Waupun69#7Watertown Luther Prep49 
       
Round 3     Sat, Mar 4
#3Dominican74#7Obama SCTE55 
#1Martin Luther61#5Kettle Moraine Luth.54 
#1Ripon84#5Berlin49 
#2Waupun72#3Campbellsport63 
       
Round 4     Thu, Mar 9
#1Martin Luther59#3Dominican45 
#1Ripon53#2Waupun50 
       
Round 5     Sat, Mar 11
#1Martin Luther63#1Ripon78