Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2018  Girls  Basketball  - Division 3 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#8Altoona61#9Adams-Friendship29 
#5Arcadia51#12Viroqua38 
#5Northwestern52#12Spooner34 
#7Osceola52#10Baldwin-Woodville55 
#6Prescott75#11Ellsworth57 
#8Somerset41#9Barron57 
#6Stratford58#11Mauston35 
#4West Salem53#13Black River Falls32 
#7Westby52#10Nekoosa33 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#4Amery48#5Northwestern33 
#3Bloomer51#6Prescott47 
#2Gale-Ettrick-Trempealeau60#7Westby25 
#1Hayward52#9Barron16 
#2Saint Croix Central69#10Baldwin-Woodville25 
#3Wautoma36#6Stratford54 
#4West Salem60#5Arcadia44 
#1Wisconsin Dells62#8Altoona24 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#2Gale-Ettrick-Trempealeau59#6Stratford34 
#1Hayward32#4Amery30 
#2Saint Croix Central38#3Bloomer50 
#1Wisconsin Dells60#4West Salem30 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Hayward40#3Bloomer32 
#1Wisconsin Dells47#2Gale-Ettrick-Trempealeau46 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Hayward29#1Wisconsin Dells46 
       
Sectional 2
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#6Brillion63#11Sturgeon Bay19 
#8Cedar Grove-Belgium38#9Chilton31 
#7Denmark69#10New Holstein39 
#7Little Chute42#10Oconto Falls24 
#6Peshtigo44#11Northland Pines57 
#5Sheboygan Falls51#12Two Rivers9 
#5Wittenberg-Birnamwood54#12Tomahawk21 
#8Xavier67#9Clintonville30 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#2Amherst71#7Little Chute40 
#4Fox Valley Lutheran42#5Wittenberg-Birnamwood25 
#3Freedom88#11Northland Pines50 
#4Kiel51#5Sheboygan Falls48 
#3Oostburg58#6Brillion43 
#2Southern Door48#7Denmark29 
#1Valders37#8Cedar Grove-Belgium16 
#1Wrightstown66#8Xavier52 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#2Amherst67#3Freedom42 
#2Southern Door31#3Oostburg28 
#1Valders46#4Kiel18 
#1Wrightstown64#4Fox Valley Lutheran50 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Valders32#2Southern Door43 
#1Wrightstown56#2Amherst74 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#2Southern Door39#2Amherst50 
       

Sectional 3
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#7Clinton61#10East Troy48 
#8Kenosha St. Joseph Catholic Academy55#9Lake Mills56 
#5Lodi56#12Evansville18 
#8Poynette82#9Brodhead66 
#7Prairie du Chien35#10River Valley28 
#6Richland Center32#11Edgerton49 
#6Turner66#11Racine Saint Catherine’s49 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#1Big Foot60#9Lake Mills51 
#2Dodgeville51#7Prairie du Chien39 
#4Edgewood49#5Lodi55 
#3Lakeside Lutheran68#6Turner42 
#1Marshall79#8Poynette62 
#2Martin Luther45#7Clinton47 
#3Platteville52#11Edgerton37 
#4Whitewater52#5Shoreland Lutheran59 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#1Big Foot72#5Shoreland Lutheran66 
#2Dodgeville37#3Platteville50 
#3Lakeside Lutheran73#7Clinton44 
#1Marshall56#5Lodi47 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Big Foot46#3Lakeside Lutheran61 
#1Marshall78#3Platteville67 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Marshall61#3Lakeside Lutheran39 
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Feb 20
HomeTeamAwayTeam
#6Brown Deer52#11Obama SCTE11 
#8Golda Meir78#9Saint Francis15 
#6Lomira76#11Campbellsport59 
#7North Fond du Lac59#10Omro48 
#7University School of Milwaukee58#10Carmen Northwest33 
#8Watertown Luther Prep56#9Columbus47 
#5Winneconne58#12Ripon63 
       
Round 2     Fri, Feb 23
#4Berlin68#12Ripon51 
#4Brookfield Academy58#5Milwaukee School of Languages52 
#3Dominican73#6Brown Deer46 
#1Kettle Moraine Lutheran79#8Golda Meir29 
#1Laconia51#8Watertown Luther Prep30 
#3Mayville47#6Lomira41 
#2Saint Thomas More61#7University School of Milwaukee25 
#2Waupun73#7North Fond du Lac50 
       
Round 3     Sat, Feb 24
#1Kettle Moraine Lutheran49#4Brookfield Academy32 
#1Laconia55#4Berlin37 
#2Saint Thomas More64#3Dominican51 
#2Waupun49#3Mayville31 
       
Round 4     Thu, Mar 1
#1Kettle Moraine Lutheran41#2Saint Thomas More48 
#1Laconia52#2Waupun40 
       
Round 5     Sat, Mar 3
#1Laconia40#2Saint Thomas More53