Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2017  Boys  Basketball  - Division 5 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, Feb 28
HomeTeamAwayTeam
#2Clear Lake72#15Clayton24 
#7Cornell57#10Gilman44 
#1Drummond64#16Lac Courte Oreilles29 
#8Frederic60#9Siren45 
#4Luck78#13Shell Lake27 
#1McDonell Central84#16New Auburn29 
#3Mellen81#14Butternut72 
#7Mercer48#10Hurley37 
#6Northwood54#11Webster581OT
#4Owen-Withee72#13Flambeau44 
#3Prentice62#14Bruce20 
#8Rib Lake75#9Lake Holcombe52 
#2Solon Springs74#15Winter33 
#5South Shore67#12Bayfield39 
#6Thorp63#11Birchwood43 
#5Turtle Lake66#12Prairie Farm61 
       
Round 2     Fri, Mar 3
#2Clear Lake77#7Cornell49 
#1Drummond52#8Frederic511OT
#4Luck59#5South Shore48 
#1McDonell Central65#8Rib Lake44 
#3Mellen63#11Webster59 
#4Owen-Withee58#5Turtle Lake47 
#3Prentice53#6Thorp38 
#2Solon Springs61#7Mercer46 
       
Round 3     Sat, Mar 4
#2Clear Lake51#3Prentice491OT
#1Drummond47#4Luck53 
#1McDonell Central74#4Owen-Withee57 
#2Solon Springs66#3Mellen71 
       
Round 4     Thu, Mar 9
#1McDonell Central81#2Clear Lake74 
#3Mellen45#4Luck62 
       
Round 5     Sat, Mar 11
#1McDonell Central83#4Luck48 
       
Sectional 3
Round 1     Tue, Feb 28
HomeTeamAwayTeam
#4Alma/Pepin76#13Cashton51 
#2Augusta92#15Granton47 
#1Bangor80#16Weston33 
#7De Soto54#10Benton58 
#5Eleva-Strum78#12Gilmanton59 
#3Highland75#14Cassville34 
#8Hillsboro50#9Blair-Taylor77 
#7Independence56#10Eau Claire Immanuel Luth.58 
#5Ithaca51#12Wauzeka-Steuben50 
#8Kickapoo42#9North Crawford52 
#6Lincoln78#11Wonewoc-Center63 
#4Potosi93#13La Farge63 
#6River Ridge64#11Southwestern53 
#3Royall79#14New Lisbon52 
#1Seneca90#16Belmont26 
#2Shullsburg72#15Riverdale22 
       
Round 2     Fri, Mar 3
#4Alma/Pepin63#5Eleva-Strum521OT
#2Augusta63#10Eau Claire Immanuel Luth.52 
#1Bangor88#9Blair-Taylor59 
#3Highland54#6River Ridge50 
#4Potosi64#5Ithaca55 
#3Royall83#6Lincoln70 
#1Seneca66#9North Crawford44 
#2Shullsburg63#10Benton38 
       
Round 3     Sat, Mar 4
#2Augusta72#3Royall63 
#1Bangor66#4Alma/Pepin54 
#1Seneca68#4Potosi40 
#2Shullsburg55#3Highland51 
       
Round 4     Thu, Mar 9
#1Bangor85#2Augusta73 
#1Seneca63#2Shullsburg68 
       
Round 5     Sat, Mar 11
#1Bangor58#2Shullsburg60 
       

Sectional 2
Round 1     Tue, Feb 28
HomeTeamAwayTeam
#2Almond-Bancroft92#15Northland Lutheran50 
#3Assumption68#14Marion35 
#1Columbus Catholic77#16Bowler25 
#7Florence74#10St. Thomas Aquinas781OT
#6Green Bay N.E.W. Luth.89#11Goodman/Pembine48 
#1Gresham76#16Three Lakes34 
#3Lena85#14Sevastopol61 
#4Loyal63#13Tigerton30 
#8Niagara56#9Elcho30 
#4Oneida Nation83#13White Lake45 
#5Phelps63#12Wausaukee52 
#6Pittsville41#11Newman Catholic28 
#7Port Edwards67#10Tri-County23 
#8Rosholt60#9Wisconsin Valley Luth.44 
#2Suring71#15Gillett44 
#5Wild Rose77#12Greenwood67 
       
Round 2     Fri, Mar 3
#2Almond-Bancroft69#7Port Edwards59 
#3Assumption68#6Pittsville47 
#1Columbus Catholic75#8Rosholt45 
#1Gresham79#8Niagara64 
#3Lena73#6Green Bay N.E.W. Luth.58 
#4Loyal55#5Wild Rose36 
#4Oneida Nation54#5Phelps66 
#2Suring63#10St. Thomas Aquinas51 
       
Round 3     Sat, Mar 4
#2Almond-Bancroft77#3Assumption65 
#1Columbus Catholic69#4Loyal47 
#1Gresham57#5Phelps45 
#2Suring61#3Lena651OT
       
Round 4     Thu, Mar 9
#1Columbus Catholic75#2Almond-Bancroft62 
#1Gresham79#3Lena741OT
       
Round 5     Sat, Mar 11
#1Columbus Catholic68#1Gresham62 
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Feb 28
HomeTeamAwayTeam
#1Barneveld87#16Johnson Creek27 
#3Black Hawk70#14Madison Country Day30 
#6Cambria-Friesland73#11Monticello34 
#8Catholic Central71#9Faith Christian47 
#5Fall River48#12Argyle35 
#1Hilbert80#16University Lake/Trinity Academy14 
#7Hustisford66#10Living Word Lutheran69 
#7Juda68#10Albany47 
#2Milwaukee Academy of Science71#15Elkhart Lake-Glenbeulah37 
#2Pecatonica83#15Central Wis. Christian47 
#8Randolph55#9Oakfield33 
#4Rio63#13Abundant Life Christian/St. Ambrose35 
#4Salam68#13Heritage Christian79 
#6Sheboygan Area Lutheran65#11Williams Bay45 
#3Sheboygan County Christian80#14Stockbridge33 
#5Valley Christian74#12Eastbrook Acad.43 
       
Round 2     Fri, Mar 3
#1Barneveld56#8Randolph31 
#3Black Hawk68#6Cambria-Friesland58 
#1Hilbert64#8Catholic Central55 
#2Milwaukee Academy of Science71#10Living Word Lutheran74 
#2Pecatonica54#7Juda51 
#4Rio53#5Fall River41 
#3Sheboygan County Christian75#6Sheboygan Area Lutheran53 
#5Valley Christian77#13Heritage Christian57 
       
Round 3     Sat, Mar 4
#1Barneveld54#4Rio51 
#1Hilbert92#5Valley Christian73 
#2Pecatonica54#3Black Hawk48 
#3Sheboygan County Christian77#10Living Word Lutheran50 
       
Round 4     Thu, Mar 9
#1Barneveld45#2Pecatonica44 
#1Hilbert70#3Sheboygan County Christian63 
       
Round 5     Sat, Mar 11
#1Hilbert42#1Barneveld62