Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2019  Girls  Basketball  - Division 5 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, Feb 19
HomeTeamAwayTeam
#5Birchwood62#12Bayfield53 
#8Bruce63#9Solon Springs54 
#1Clayton76#16Turtle Lake16 
#4Clear Lake62#13Cornell15 
#7Drummond44#10Luck50 
#7Flambeau37#10Thorp43 
#2Frederic78#15Winter29 
#6Gilman71#11Greenwood44 
#4Hurley46#13Mellen26 
#5McDonell Catholic61#12Eau Claire Immanuel Lutheran47 
#1Northwood67#16Mercer21 
#3Owen-Withee65#14Rib Lake39 
#8Prairie Farm63#9Lake Holcombe46 
#2Prentice72#15New Auburn31 
#3South Shore67#14Butternut21 
#6Washburn34#11Siren48 
       
Round 2     Fri, Feb 22
#1Clayton57#8Prairie Farm31 
#4Clear Lake60#5McDonell Catholic50 
#2Frederic56#10Luck44 
#4Hurley50#5Birchwood37 
#1Northwood68#8Bruce25 
#3Owen-Withee62#6Gilman48 
#2Prentice52#10Thorp40 
#3South Shore53#11Siren32 
       
Round 3     Sat, Feb 23
#1Clayton65#4Clear Lake45 
#2Frederic45#3South Shore55 
#1Northwood63#4Hurley23 
#2Prentice55#3Owen-Withee46 
       
Round 4     Thu, Feb 28
#1Clayton62#2Prentice22 
#1Northwood40#3South Shore19 
       
Round 5     Sat, Mar 2
#1Clayton61#1Northwood36 
       
Sectional 2
Round 1     Tue, Feb 19
HomeTeamAwayTeam
#2Assumption61#15Pittsville20 
#7Athens57#10Wild Rose41 
#5Columbus Catholic67#12Tigerton49 
#6Edgar48#11Almond-Bancroft29 
#6Elcho56#11Gresham28 
#7Florence44#10Bowler34 
#4Gillett63#13Saint Thomas Aquinas33 
#3Loyal60#14Tri-County22 
#1Newman Catholic62#16Marion39 
#3Niagara67#14Goodman / Pembine39 
#8Northland Lutheran51#9Port Edwards52 
#4Rosholt66#13Wisconsin Valley Lutheran38 
#8Suring52#9Three Lakes57 
#5Wabeno/Laona63#12Lena22 
       
Round 2     Fri, Feb 22
#2Assumption39#7Athens38 
#4Gillett54#5Wabeno/Laona47 
#3Loyal44#6Edgar59 
#1Newman Catholic61#9Port Edwards35 
#3Niagara46#6Elcho40 
#1Oneida Nation44#9Three Lakes35 
#4Rosholt37#5Columbus Catholic53 
#2Wausaukee68#7Florence40 
       
Round 3     Sat, Feb 23
#2Assumption53#6Edgar471OT
#1Newman Catholic57#5Columbus Catholic29 
#1Oneida Nation46#4Gillett58 
#2Wausaukee40#3Niagara31 
       
Round 4     Thu, Feb 28
#1Newman Catholic53#2Assumption45 
#2Wausaukee44#4Gillett35 
       
Round 5     Sat, Mar 2
#1Newman Catholic49#2Wausaukee37 
       

Sectional 3
Round 1     Tue, Feb 19
HomeTeamAwayTeam
#5Bangor61#12Wonewoc-Center39 
#1Black Hawk100#16North Crawford17 
#7Blair-Taylor60#10Alma/Pepin45 
#4Cashton56#13Gilmanton25 
#1Eleva-Strum67#16Plum City/Elmwood28 
#2Independence74#15Granton31 
#4Kickapoo54#13Benton36 
#8La Farge/Youth Initiative46#9Hillsboro37 
#6Lincoln54#11New Lisbon31 
#5Potosi/Cassville78#12Ithaca29 
#2River Ridge71#15De Soto13 
#7Riverdale60#10Highland50 
#3Royall52#14Weston26 
#6Shullsburg49#11Seneca39 
#8Southwestern31#9Iowa-Grant49 
#3Wauzeka-Steuben53#14Belmont501OT
       
Round 2     Fri, Feb 22
#1Black Hawk68#9Iowa-Grant31 
#4Cashton44#5Bangor52 
#1Eleva-Strum58#8La Farge/Youth Initiative17 
#2Independence61#7Blair-Taylor46 
#4Kickapoo47#5Potosi/Cassville42 
#2River Ridge41#7Riverdale40 
#3Royall58#6Lincoln48 
#3Wauzeka-Steuben53#6Shullsburg47 
       
Round 3     Sat, Feb 23
#1Black Hawk59#4Kickapoo15 
#1Eleva-Strum47#5Bangor35 
#2Independence42#3Royall24 
#2River Ridge47#3Wauzeka-Steuben34 
       
Round 4     Thu, Feb 28
#1Black Hawk58#2River Ridge27 
#1Eleva-Strum43#2Independence52 
       
Round 5     Sat, Mar 2
#1Black Hawk70#2Independence39 
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Feb 19
HomeTeamAwayTeam
#4Albany58#13Pecatonica20 
#3Argyle72#14Madison Country Day12 
#8Barneveld49#9Abundant Life/Saint Ambrose39 
#2Catholic Central74#15Salam23 
#6Central WI Christian53#11Cambria-Friesland47 
#1Fall River74#16Wayland Academy24 
#6Green Bay N.E.W Lutheran42#11Stockbridge33 
#8Heritage Christian63#9Oakfield68 
#4Hilbert68#13Elkhart Lake-Glenbeulah36 
#3Hustisford84#14Faith Christian14 
#5Living Word Lutheran56#12Sheboygan Christian32 
#7Monticello63#10Johnson Creek35 
#2Randolph75#15Wisconsin School for the Deaf16 
#5Rio77#12Juda44 
#7Sheboygan Lutheran63#10University Lake School / Trinity Academy12 
       
Round 2     Fri, Feb 22
#4Albany50#5Rio56 
#3Argyle76#6Central WI Christian34 
#2Catholic Central34#7Sheboygan Lutheran36 
#1Fall River54#8Barneveld33 
#1Gibraltar61#9Oakfield39 
#4Hilbert60#5Living Word Lutheran41 
#3Hustisford42#6Green Bay N.E.W Lutheran38 
#2Randolph57#7Monticello38 
       
Round 3     Sat, Feb 23
#1Fall River65#5Rio48 
#1Gibraltar42#4Hilbert48 
#3Hustisford57#7Sheboygan Lutheran50 
#2Randolph59#3Argyle47 
       
Round 4     Thu, Feb 28
#1Fall River35#2Randolph32 
#3Hustisford32#4Hilbert43 
       
Round 5     Sat, Mar 2
#1Fall River37#4Hilbert31