WIAA 2020 Boys Soccer Tournament - Division 1
[Last Updated: 11-02-2020 - 7:40AM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional #3
Sectional #4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tues., Oct 20 Sat., Oct 24 Thurs., Oct 29 Sat., Oct 31 Sat., Oct 31 Thurs., Oct 29 Sat., Oct 24 Tues, Oct 20

 
 

                 
#1 Elkhorn   #1 Marquette

               
    #1 Elkhorn
    #1 Marquette
   
@Elkhorn @Marquette
#5 Westosha Central 1:00 PM 6-0 7-0 4:00 PM #5 Waukesha West
#5 Westosha Central #5 Waukesha West

@Waterford
            @Brookfield Central
7:00 PM
#4 Waterford   1-0   @Elkhorn         2-1   #4 Brookfield Central

#1 Elkhorn

#1 Marquette
@Marquette
#3 Badger
6:00 PM 5-1 4-1 4:30 PM
#3 Wauwatosa East
#3 Badger #6 Waukesha South

@Badger
                  @Whitman Middle School
7:00 PM
#6 Burlington   3-1   #3 Badger
          #2 Kettle Moraine
  3-2   #6 Waukesha South
@Mukwonago @Kettle Moraine
#7 Wilmot 1:00 PM 1-1 (3-2) 1-0 1:00 PM #7 Wauwatosa West
#2 Mukwonago #2 Kettle Moraine

@Mukwonago
                  @Kettle Moraine
7:00 PM
#2 Mukwonago   10-0   Sectional Champion
  Sectional Champion
  3-1   #2 Kettle Moraine
#1 Elkhorn
#1 Marquette

6-0 4-3 (OT)
#1 Muskego @Union Grove @Whitefish Bay
#1 Whitefish Bay

    1:00 PM   7:00 PM    
    #1 Muskego
          #1 Whitefish Bay
   
@Muskego @Whitefish Bay
#5 Union Grove 1:00 PM 4-2 1-0 7:00 PM #5 Homestead
#4 Kenosha Bradford/Reuther #5 Homestead

@ Union Grove
                  @Nicolet
#4 Kenosha Bradford/Reuther   4-1   @Muskego   #1 Muskego
  #1 Whitefish Bay
      1-1   #4 Nicolet
@Whitefish Bay
#3 Kenosha Indian Trail
7:00 PM 6-4 3-2 7:00PM
#3 Brookfield East
#6 Franklin   #3 Brookfield East
7:00 PM
@ Kenosha Indian Trail
       
        @Brookfield East
#6 Franklin   3-0   #2 Kenosha Tremper
    #3 Brookfield East
  3-1   #6 Menomonee Falls
         
@Kenosha Tremper @Cedarburg
#7 Oak Creek 7:00 PM 6-2 2-1 4:00 PM #7 Germantown
#2 Kenosha Tremper #2 Cedarburg

@ Oak Creek
            @Cedarburg
#2 Kenosha Tremper   6-1             2-0   #2 Cedarburg