WIAA 2020 Girls Volleyball Tournament - Division 1
[Last Updated: 10-30-2020 - 9:40AM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional 1
Sectional 2
       
Tue, Oct 20
7:00 PM
  Thu, Oct 22
7:00 PM
  Sat, Oct 24
7:00 PM
                  Sat, Oct 24
7:00 PM
  Thu, Oct 22
7:00 PM
  Tue, Oct 20
7:00 PM
    #1 River Falls

 


DIVISION 1

Regional Champions will be reseeded on October 25.  Sectional Brackets will be posted following that time.


#1 Fox Valley Lutheran  

  #1 River Falls  
#1 Fox Valley Lutheran
 

   
#5 Hudson     @River Falls                 @Fox Valley Lutheran  
                 
  25-9, 25-18,
25-5
 
#1 River Falls
   
#1 Fox Valley Lutheran
  25-10, 25-13,
25-13
   
Wed, Oct 21
@New Richmond
  #4 New Richmond #4 West De Pere  

#4 New Richmond
  29-27, 20-25,
25-18, 25-15
@River Falls @Fox Valley Lutheran  
#3 Rice Lake                  
                 
#3 Rice Lake 25-20, 25-18,
25-22
25-20, 25-20,
25-15
#3 Plymouth  
Wed, Oct 21
@Rice Lake
  #2 Chippewa Falls   #2 Kaukauna  

#6 Menomonie
  25-13, 25-15,
25-20
 
    @Chippewa Falls             @Kaukauna  
             
  25-20, 25-19,
25-18
            Forfeit    

  #2 Chippewa Falls     #2 Kaukauna  

   
                     
                       
#1 Marshfield         #1 West Bend West  

 
#4 Wausau West

#4 Slinger
 

   
#5 Wausau East   @Marshfield                       @West Bend West   #5 West Bend East
                       
  25-21, 25-19,
21-25, 25-19
  #2 D.C. Everest
          #4 Slinger
  25-21, 25-15,
25-17
   

@Wausau West
  #4 Wausau West #4 Slinger  
@Slinger

#4 Wausau West
  25-12, 31-29,
25-17
@D.C. Everest   @Port Washington 25-14, 25-11,
25-16
  #4 Slinger
                       
#3 Wisconsin Rapids Lincoln 30-28, 25-22,
27-25
  25-18, 25-21,
25-18
#3 Port Washington  

  #2 D.C. Everest #3 Port Washington  

   
  @D.C. Everest @Grafton  
                   
  25-19, 25-19,
25-21
                  21-25, 24-26,
25-16, 25-20,
15-12
   

  #2 D.C. Everest                       #2 Grafton  

                         
     
                   
                                 
#1 Merrill
#1 Merrill
    #1 Onalaska  

     
#1 Onalaska
 

       
#5 Rhinelander   @Merrill                       @Onalaska  
                       
  25-8, 25-14,
25-18
 
#1 Merrill
         
#2 Reedsburg
  25-18, 17-25,
27-25, 25-11
   

@Ashland
  #4 Ashland #4 Baraboo  

#4 Ashland
  25-11, 25-3,
25-20
@Merrill @Onalaska  
                     
                       
#3 Lakeland 25-14, 25-21,
25-9
  25-22, 20-25,
25-14, 22-25,
15-12
#3 Tomah  

  #3 Lakeland #2 Reedsburg  

   
  @Medford                   @Reedsburg  
                   
  26-24, 25-19,
24-26, 21-25,
15-12
                  25-17, 25-15,
25-17
   

  #2 Medford     #2 Reedsburg  

   
                     
                       
#1 Antigo
#4 Waupaca
        #1 Oconomowoc  

 
#1 Sauk Prairie
 

       
#5 Shawano   @Antigo                       @Oconomowoc   #5 Watertown
                       
  25-20, 25-18,
25-11
              #1 Sauk Prairie
  15-25, 25-20,
25-21, 25-21
   

@Waupaca
  #4 Waupaca
#1 Sauk Prairie  
@Sauk Prairie

#4 Waupaca
  25-17, 25-12,
21-25, 25-5
@Hortonville @Arrowhead 25-12, 25-19,
25-23
  #1 Sauk Prairie
#3 Seymour       #2 Hortonville
            #3 Arrowhead
                 
#3 Seymour 25-13, 25-19,
21-25, 25-18
25-20, 25-15,
21-25, 25-22
#3 Arrowhead  

@Seymour
  #2 Hortonville #3 Arrowhead  
@Arrowhead

#6 New London
  25-6, 25-18,
25-12
25-10, 25-15,
25-11
  #6 Portage
  @Hortonville             @Hartford  
             
  25-22, 25-15,
22-25, 19-25,
15-12
            25-23, 25-15,
25-16
   

  #2 Hortonville #2 Hartford