WIAA 2020 Girls Volleyball Tournament - Division 4
[Last Updated: 10-30-2020 - 10:10AM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional 1
Sectional 2
       
Tue, Oct 20
7:00 PM
  Thu, Oct 22
7:00 PM
  Sat, Oct 24
7:00 PM
                  Sat, Oct 24
7:00 PM
  Thu, Oct 22
7:00 PM
  Tue, Oct 20
7:00 PM
    #1 Mercer

 


DIVISION 4

Regional Champions will be reseeded on October 25.  Sectional Brackets will be posted following that time.


#1 Three Lakes  

  #1 Mercer  
#1 Three Lakes
 

   
    @Mercer                 @Three Lakes   #5 Phelps
                 
   
#1 Mercer
   
#1 Three Lakes
  25-8, 25-5,
25-6
  Fri, Oct 23  

  #4 Bye #4 Wausaukee  
@Wausaukee

  @Mercer @Three Lakes Forfeit   #4 Wausaukee
                 
                 
#3 Mellen 25-17, 25-16,
25-13
25-12, 25-13,
25-17
#3 Florence  

  #3 Mellen   #2 Niagara  

   
    @Butternut             @Niagara  
             
6:00 PM   25-21, 25-22,
11-25, 16-25,
15-10
            25-14, 25-18,
25-21
   

  #2 Butternut     #2 Niagara  

   
                     
                       
#1 Turtle Lake         #1 Bye  

 
#1 Turtle Lake

#1 Bye
 

   
#5 Siren   @Turtle Lake                       @Bye  
                       
  25-18, 25-13,
25-17
  #1 Turtle Lake
         
     

@Clayton
  #4 Clayton #4 Bye  

#4 Clayton
  25-22, 25-16,
23-25, 25-10
@Turtle Lake   @Bye  
#3 Luck
                       
#3 Luck 25-21, 25-10,
25-18
  #3 Bye  

@Luck
  #2 Prairie Farm #2 Bye  

#6 Frederic
  25-8, 25-15,
25-10
 
  @Prairie Farm @Bye  
                   
  27-25, 25-15,
26-24
                     

  #2 Prairie Farm                       #2 Bye  

                         
     
                   
                                 
#1 Flambeau
#4 Northwood
    #1 Columbus Catholic  

     
#1 Columbus Catholic
 

       
#5 Solon Springs   @Flambeau High School                       @Columbus Catholic   #5 Owen-Withee
                       
Fri, Oct 23   25-17, 25-17,
25-10
 
#4 Northwood
         
#1 Columbus Catholic
  25-9, 25-9,
25-17
   

@Northwood
  #4 Northwood #4 Loyal  
@Loyal

#4 Northwood
  25-19, 25-13,
25-12
@Bye @Columbus Catholic 25-10, 22-25,
25-13, 25-22
  #4 Loyal
                      #3 Port Edwards
                       
#3 Bruce 25-23, 25-21,
25-10
  25-13, 25-17,
25-15
 

  #3 Bruce #6 Assumption  
@Port Edwards

  25-20, 25-16,
25-15
  #6 Assumption
  @Birchwood                   TBD  
                   
  25-23, 11-25,
25-16, 25-23
                     

  #2 Birchwood      

   
                     
                       
#1 McDonell Catholic
#1 McDonell Catholic
        #1 Prentice  

 
#1 Prentice
 

       
#5 New Auburn   @McDonell Catholic                       @Prentice   #5 Northland Lutheran
                       
  25-8, 25-14,
25-20
              #1 Prentice
  25-11, 25-13,
25-15
  Fri, Oct 23  
Wed, Oct 21
@Gilman
  #4 Gilman
#5 Northland Lutheran  
@Rib Lake

#4 Gilman
  25-13, 25-11,
25-18
@McDonell Catholic @Prentice 20-25, 25-18,
25-17, 26-24
  #4 Rib Lake
      #1 McDonell Catholic
            #3 Newman Catholic
                 
#3 Lake Holcombe 25-16, 25-15,
25-19
25-10, 25-12,
25-21
#3 Newman Catholic  

  #2 Cornell #3 Newman Catholic  
@Newman Catholic

  16-25, 25-13,
25-20, 25-21
  #6 Wisconsin Valley Lutheran
  @Cornell             @Athens  
             
  7-25, 25-20,
25-14, 25-22
            25-23, 25-22,
25-21
   

  #2 Cornell #2 Athens