WIAA 2021 Boys Basketball Tournament - Division 1
[Last Updated: 02-20-2021 - 10:00PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional #1
Sectional #2
       
Tue, Feb 16
7:00 PM
  Fri, Feb 19
7:00 PM
  Sat, Feb 20
7:00 PM
                  Sat, Feb 20
7:00 PM
  Fri, Feb 19
7:00 PM
  Tue, Feb 16
7:00 PM
    #1 River Falls

 


Division 1

Regional Champions will be reseeded on February 21. Sectional brackets will be posted following that time.

#1 Kimberly  

  #1 River Falls  
#1 Kimberly
 

   
#5 Superior     @River Falls                 @Kimberly   #5 West De Pere
                 
  65-53  
#1 River Falls
   
#1 Kimberly
  82-61    

@Menomonie
  #4 Menomonie #5 West De Pere  
@Appleton East

#4 Menomonie
  63-56 @River Falls @Kimberly 60-47   #4 Appleton East
                  #3 Kaukauna
                 
#3 Chippewa Falls 66-61 73-65 #3 Kaukauna  

  #2 Hudson   #2 Neenah  
@Kaukauna

  102-79   #6 Appleton West
    @Hudson             @Neenah  
             
  53-50             80-66    

  #2 Hudson     #2 Neenah  

   
                     
                       
#1 Eau Claire Memorial         #1 Fond du Lac  

 
#1 Eau Claire Memorial

#1 Fond du Lac
 

   
#5 Wisconsin Rapids   @Eau Claire Memorial                       @Fond du Lac   #5 Sheboygan North
                       
  67-57   #3 Eau Claire North           #3 Oshkosh North   75-54    

@Holmen
  #5 Wisconsin Rapids #4 Manitowoc Lincoln  
@Manitowoc Lincoln

#4 Holmen
  48-25 @Eau Claire Memorial   @Fond du Lac 61-40   #4 Manitowoc Lincoln
#3 Eau Claire North #3 Oshkosh North
                       
#3 Eau Claire North 53-37   87-69 #3 Oshkosh North  

@Eau Claire North
  #3 Eau Claire North #3 Oshkosh North  
@Oshkosh North

#6 Marshfield
  65-44 86-80   #6 Sheboygan South
  @La Crosse Central @Oshkosh West  
                   
  58-57                   63-41    

  #2 La Crosse Central                       #2 Oshkosh West  

                         
     
                   
                                 
#1 Stevens Point
#5 Hortonville
    #1 Beaver Dam  

     
#1 Beaver Dam
 

       
#5 Hortonville   @Stevens Point                       @Beaver Dam   #5 Hartford
                       
  67-47  
#3 Appleton North
         
#2 West Bend East
  53-38    

@Wausau West
  #5 Hortonville #4 Slinger  
@Slinger

#4 Wausau West
  66-28 @Appleton North @Beaver Dam 72-48   #4 Slinger
                     
                       
#3 Appleton North 56-28   56-54 #3 West Bend West  

  #3 Appleton North #2 West Bend East  

   
  @D.C. Everest                   @West Bend East  
                   
  97-87                   66-61    

  #2 D.C. Everest     #2 West Bend East  

   
                     
                       
#1 De Pere
#1 De Pere
        #1 Cedarburg  

 
#1 Cedarburg
 

       
#5 Green Bay Preble   @De Pere                       @Cedarburg   #5 Germantown
                       
  75-50               #2 Menomonee Falls   70-63    

@Green Bay East
  #4 Green Bay East
#5 Germantown  
@Nicolet

#4 Green Bay East
  67-61 @De Pere @Cedarburg 65-63   #4 Nicolet
#3 Green Bay Southwest       #1 De Pere            
                 
#3 Green Bay Southwest 84-70 69-63 5:00 PM #3 Homestead  

@Green Bay Southwest
  #2 Bay Port #2 Menomonee Falls  

#6 Pulaski
  80-56  
  @Bay Port             @Menomonee Falls  
             
  70-63             74-65    

  #2 Bay Port #2 Menomonee Falls