WIAA 2022 Girls Basketball Tournament - Division 4
[Last Updated: 03-06-2022 - 12:20PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    SECTIONAL 1
SECTIONAL 2
Regional Sectional Sectional Regional
Tue, Feb 22
7:00 PM
  Fri, Feb 25
7:00 PM
  Sat, Feb 26
7:00 PM
  Thu, Mar 3
7:00 PM
  Sat, Mar 5
7:00 PM
  Sat, Mar 5
7:00 PM
  Thu, Mar 3
7:00 PM
  Sat, Feb 26
7:00 PM
  Fri, Feb 25
7:00 PM
  Tue, Feb 22
7:00 PM
    #1 Phillips

 


State Tournament
Division 4
Thursday,  March 10, 6:35 p.m.
#1 Seed vs. #4 Seed
#2 Seed vs. #3 Seed

#1 Westfield  

  #1 Phillips  
#1 Westfield
 

   
#9 Webster     @Phillips                 @Westfield   #9 Colby
                 
  78-30  
#1 Phillips
   
#1 Westfield
  74-42    
Wed, Feb 23 7:00PM
@Glenwood City
  #9 Webster #9 Colby   Wed, Feb 23
@Princeton/Green Lake

#8 Glenwood City
  42-35 @Phillips @Westfield 63-58   #8 Princeton/Green Lake
#5 Cameron                   #5 Wittenberg-Birnamwood
                 
#5 Cameron 82-38 50-36 #5 Wittenberg-Birnamwood  
Wed, Feb 23
@Cameron
  #4 Unity   #5 Wittenberg-Birnamwood   Wed, Feb 23
@Wittenberg-Birnamwood

#12 Boyceville
  60-19 68-26   #12 Montello
    @Unity             @Marathon  
             
  46-43             34-31    

  #4 Unity @ Chetek-Weyerhauser @ Stevens Point #4 Marathon  

   
        #1 Phillips
  #1 Westfield
       
                       
#3 Cumberland 54-51 59-29 #3 Iola-Scandinavia  

 
#3 Cumberland

#3 Iola-Scandinavia
 

   
#11 Chequamegon   @Cumberland                       @Iola-Scandinavia   #11 Necedah
                       
  84-66   #2 Ladysmith
          #2 Auburndale
  48-39    
Wed, Feb 23
@Grantsburg
  #6 Grantsburg #6 Stratford   Wed, Feb 23 7:00PM
@Stratford

#6 Grantsburg
  72-31 @Ladysmith   @Auburndale 56-28   #6 Stratford
#7 Shell Lake #7 Abbotsford
                       
#7 Shell Lake 49-35   48-42 #7 Abbotsford  
Wed, Feb 23
@Shell Lake
  #2 Ladysmith #2 Auburndale   Mon, Feb 21 7:00PM
@Abbotsford

#10 Chetek-Weyerhaeuser
  80-56 68-47   #10 Nekoosa
  @Ladysmith @Auburndale  
                   
  60-34                   63-61    

  #2 Ladysmith                       #2 Auburndale  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #2 Neillsville  
  #1 Westfield  
         
#1 Osseo-Fairchild
#1 Osseo-Fairchild
48-42 41-38 #1 Saint Mary Catholic  

  @ Osseo-Fairchild @ Waupaca
#1 Saint Mary Catholic
 

  1:00 PM 1:00 PM  
#9 Whitehall   @Osseo-Fairchild                       @Saint Mary Catholic   #9 Algoma
                       
  58-53  
#5 Fall Creek
         
#1 Saint Mary Catholic
  59-24    
Wed, Feb 23
@Regis
  #8 Regis #9 Algoma   Wed, Feb 23 7:00PM
@Manawa

#8 Regis
  61-26 @Osseo-Fairchild @Saint Mary Catholic 44-40   #8 Manawa
#5 Fall Creek                       #5 Coleman
                       
#5 Fall Creek 44-40   66-55 #5 Coleman  
Wed, Feb 23
@Fall Creek
  #5 Fall Creek #4 Oconto   Wed, Feb 23 7:00PM
@Coleman

#12 Spring Valley
  55-15 69-54   #12 Roncalli
  @Durand                   @Oconto  
                   
  47-45                   64-50    

  #4 Durand @Neillsville @ Crivitz #4 Oconto  

   
        #2 Neillsville
  #3 Bonduel
       
                       
#3 Colfax
#3 Colfax
34-28 57-46 #3 Bonduel  

 
#3 Bonduel
 

       
#11 Augusta   @Colfax                       @Bonduel   #11 Crivitz
                       
  66-38               #3 Bonduel
  46-44 (1OT)    
Wed, Feb 23 7:00PM
@Cadott
  #6 Cadott
#6 Crandon   Wed, Feb 23
@Crandon

#6 Cadott
  65-31 @Neillsville @Bonduel 74-37   #6 Crandon
#7 Plum City/Elmwood       #2 Neillsville
            #7 Shiocton
                 
#10 Mondovi 39-36 83-46 #7 Shiocton  
Wed, Feb 23 7:00PM
@Plum City/Elmwood
  #2 Neillsville #7 Shiocton   Wed, Feb 23 7:00PM
@Shiocton

#10 Mondovi
  40-32 42-29   #10 Weyauwega-Fremont
  @Neillsville             @Mishicot  
             
7:00PM   59-26             61-56    

  #2 Neillsville #2 Mishicot