WIAA 2022 Girls Volleyball Tournament - Division 2
[Last Updated: 10-29-2022 - 9:00PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
5 & 6 | 7 & 8
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional 1
Sectional 2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Oct 18
7:00 PM
  Thu, Oct 20
7:00 PM
  Sat, Oct 22
7:00 PM
  Thu, Oct 27
7:00 PM
  Sat, Oct 29
7:00 PM
  Sat, Oct 29
7:00 PM
  Thu, Oct 27
7:00 PM
  Sat, Oct 22
7:00 PM
  Thu, Oct 20
7:00 PM
  Tue, Oct 18
7:00 PM
    #1 Baldwin-Woodville

 


DIVISION 2
WIAA STATE TOURNAMENT
Friday, November 4 - Semifinals
2 p.m.
#1 Tomahawk  

  #1 Baldwin-Woodville  
#1 Tomahawk
 

   
#9 Northwestern     @Baldwin-Woodville                 @Tomahawk   #9 Clintonville
                 
  25-19, 19-25,
25-21, 25-15
 
#4 Barron
   
#1 Tomahawk
  25-17, 25-13,
25-14
   

@Prescott
  #8 Prescott #8 Medford  
@Medford

#8 Prescott
  25-19, 25-21,
25-13
@Baldwin-Woodville @Tomahawk 16-25, 25-23,
27-25, 25-13
  #8 Medford
#5 Altoona                   #5 Shawano
                 
#12 St. Croix Central 25-22, 25-23,
25-22
25-19, 19-25,
25-17, 25-18
#5 Shawano  

@Altoona
  #4 Barron   #5 Shawano  
@Shawano

#12 St. Croix Central
  26-24, 25-22,
25-15
25-14, 25-10,
25-18
  #12 New London
#13 Hayward     @Barron             @Waupaca   #13 Rhinelander
             
  25-23, 25-17,
22-25, 25-18
            27-25, 25-23,
23-25, 25-19
   

@Barron
  #4 Barron @Bloomer @Tomahawk #4 Waupaca  
@Waupaca

#4 Barron
  25-14, 28-26,
25-21
25-12, 25-12,
25-15
  #4 Waupaca
#3 Ashland         #2 Bloomer
  #1 Tomahawk
        #3 Mosinee
                       
#3 Ashland 25-12, 16-25,
25-13, 22-25,
15-11
25-15, 25-17,
22-25, 25-20
#3 Mosinee  

@Ashland
 
#3 Ashland

#3 Mosinee
 
@Mosinee

#14 Spooner
  25-17, 25-19,
25-11
25-18, 25-14,
26-24
  #14 Marinette
#11 Amery   @Ashland                       @Mosinee   #11 Northland Pines
                       
  25-19, 25-18,
17-25, 25-17
  #2 Bloomer
          #2 Oconto Falls
  25-22, 25-21,
26-24
   

@Somerset
  #6 Somerset #6 Merrill   7:00PM
@MERRILL

#6 Somerset
  19-25, 13-25,
25-18, 25-20,
15-11
@Bloomer   @Oconto Falls 25-9, 25-23,
25-15
  #6 Merrill
#7 Rice Lake #7 Lakeland
                       
#7 Rice Lake 25-18, 25-19,
25-15
  26-24, 25-20,
25-22
#10 Antigo  

@Rice Lake
  #2 Bloomer #2 Oconto Falls  
@Lakeland

#10 Osceola
  28-26, 21-25,
19-25, 28-26,
15-11
21-25, 24-26,
25-14, 25-23,
15-8
  #10 Antigo
#15 Ellsworth   @Bloomer @Oconto Falls  
                   
  25-17, 25-20,
31-29
                  25-15, 25-20,
30-28
   

@Bloomer
  #2 Bloomer                       #2 Oconto Falls  

#2 Bloomer
  25-9, 25-12,
25-11
                       
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #2 Bloomer  
  #1 Xavier  
         
#1 Dodgeville
#1 Dodgeville
24-26, 25-21,
25-20, 25-19
25-15, 25-15,
25-13
#1 Xavier  

  @Arcadia @ Waupaca
#1 Xavier
 

   
#9 Mauston   @Dodgeville                       @Xavier   #9 Seymour
                       
  25-17, 25-19,
25-21
 
#5 West Salem
         
#1 Xavier
  25-10, 25-20,
25-18
   

@Reedsburg
  #8 Reedsburg #9 Seymour  
@Wrightstown

#8 Reedsburg
  25-16, 25-20,
25-22
@Dodgeville @Xavier 25-22, 25-22,
25-16
  #8 Wrightstown
#5 West Salem                       #5 Notre Dame
                       
#5 West Salem 25-13, 25-23,
25-23
  25-13, 25-15,
25-15
#5 Notre Dame  

@West Salem
  #5 West Salem #4 Freedom  
@Notre Dame

#12 Black River Falls
  25-4, 25-12,
25-8
25-12, 25-11,
25-17
  #12 Denmark
#13 Arcadia   @Richland Center                   @Freedom   #13 Two Rivers
                   
  25-20, 25-14,
25-23
                  25-15, 23-25,
25-19, 25-11
   

@Richland Center
  #4 Richland Center @West Salem @Xavier #4 Freedom  
@Freedom

#4 Richland Center
  25-18, 25-14,
25-13
25-18, 25-10,
25-16
  #4 Freedom
#3 Wisconsin Dells         #5 West Salem
  #1 Xavier
        #3 Fox Valley Lutheran
                       
#3 Wisconsin Dells
#6 Platteville
25-23, 25-15,
16-25, 25-14
25-20, 25-23,
25-15
#3 Fox Valley Lutheran  

@Wisconsin Dells
 
#3 Fox Valley Lutheran
 
@Fox Valley Lutheran

#14 Adams-Friendship
  25-15, 25-12,
25-20
    25-7, 25-5,
25-13
  #14 Chilton
#11 Gale-Ettrick-Trempealeau   @Wisconsin Dells                       @Fox Valley Lutheran   #11 Sturgeon Bay
                       
  25-15, 25-19,
25-21
              #2 Luxemburg-Casco
  25-15, 25-11,
25-8
   

@Platteville
  #6 Platteville
#6 Kiel  
@Kiel

#6 Platteville
  25-9, 25-16,
25-18
@River Valley @Luxemburg-Casco 22-25, 27-25,
22-25, 25-19,
15-10
  #6 Kiel
#7 La Crosse Logan       #6 Platteville
            #7 Little Chute
                 
#7 La Crosse Logan 25-14, 25-20,
18-25, 25-23
25-23, 25-20,
20-25, 26-24
#10 Plymouth  

@La Crosse Logan
  #2 River Valley #2 Luxemburg-Casco  
@Little Chute

#10 Prairie du Chien
  20-25, 25-12,
26-24, 25-14
26-24, 25-21,
21-25, 25-21
  #10 Plymouth
  @River Valley             @Luxemburg-Casco   #15 Green Bay West
             
  25-23, 25-23,
23-25, 18-25,
15-13
            25-10, 25-13,
25-17
   

  #2 River Valley #2 Luxemburg-Casco  
@Luxemburg-Casco

  25-5, 25-13,
25-4
  #2 Luxemburg-Casco