Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2019  Boys  Volleyball  - Division 1 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Fri, Oct 25
HomeTeamAwayTeam
#2Appleton North25, 25, 25#7Appleton East6, 8, 10 
#4Fond du Lac25, 22, 25, 14, 15#5Appleton West23, 25, 20, 25, 10 
#3Kaukauna25, 25, 25#6Neenah23, 13, 12 
#1Kimberly25, 25, 25#8Notre Dame6, 16, 11 
       
Round 2     Tue, Oct 29
#2Appleton North25, 25, 25#3Kaukauna15, 17, 21 
#1Kimberly25, 25, 25#4Fond du Lac12, 17, 18 
       
Round 3     Sat, Nov 2
#1Kimberly19, 25, 25, 23, 15#2Appleton North25, 19, 21, 25, 9 
       
Sectional 2
Round 1     Fri, Oct 25
HomeTeamAwayTeam
#3Arrowhead25, 25, 25#6Nicolet14, 22, 16 
#2Cedarburg25, 25, 25#7Hamilton12, 16, 17 
#4Homestead26, 25, 20, 25, 15#5Hartford Union28, 19, 25, 19, 9 
       
Round 2     Tue, Oct 29
#2Cedarburg25, 25, 15, 28#3Arrowhead20, 27, 25, 30 
#1Germantown25, 25, 25#4Homestead17, 16, 18 
       
Round 3     Sat, Nov 2
#1Germantown25, 25, 25#3Arrowhead19, 22, 20 
       

Sectional 3
Round 1     Fri, Oct 25
HomeTeamAwayTeam
#3Kettle Moraine25, 25, 25, 25#6Edgewood/Mad Country Day17, 27, 18, 17 
#2Madison Memorial25, 25, 25#7Madison La Follette17, 11, 11 
#4Madison West25, 25, 25#5Waukesha North20, 21, 20 
#1Middleton25, 25, 25#8Madison East10, 19, 7 
       
Round 2     Tue, Oct 29
#2Madison Memorial23, 20, 23#3Kettle Moraine25, 25, 25 
#1Middleton25, 25, 25#4Madison West11, 12, 12 
       
Round 3     Sat, Nov 2
#1Middleton21, 25, 25, 23, 9#3Kettle Moraine25, 17, 17, 25, 15 
       
Sectional 4
Round 1     Fri, Oct 25
HomeTeamAwayTeam
#4Burlington25, 25, 25#5Waukesha South9, 14, 22 
#3Mukwonago25, 20, 25, 25#6Fort Atkinson15, 25, 20, 21 
#2Waukesha West25, 25, 25#7Beloit Memorial8, 11, 10 
       
Round 2     Tue, Oct 29
#1Catholic Memorial25, 25, 25#4Burlington18, 21, 23 
#2Waukesha West25, 25, 25#3Mukwonago23, 20, 19 
       
Round 3     Sat, Nov 2
#1Catholic Memorial16, 25, 17, 21#2Waukesha West25, 13, 25, 25 
       

Sectional 5
Round 1     Fri, Oct 25
HomeTeamAwayTeam
#3Kenosha Bradford/Reuther25, 25, 26, 23, 3#6Kenosha Tremper12, 23, 28, 25, 15 
#1Kenosha Indian Trail25, 25, 25#8Racine Park12, 12, 10 
#2Racine Horlick25, 25, 25#7Union Grove17, 15, 15 
#4Racine St. Cath/Lutheran25, 21, 25, 25#5Racine Case20, 25, 18, 20 
       
Round 2     Tue, Oct 29
#1Kenosha Indian Trail26, 25, 25#4Racine St. Cath/Lutheran24, 18, 21 
#2Racine Horlick25, 25, 25#6Kenosha Tremper20, 23, 20 
       
Round 3     Sat, Nov 2
#1Kenosha Indian Trail28, 22, 25, 20#2Racine Horlick30, 25, 17, 25 
       
Sectional 6
Round 1     Fri, Oct 25
HomeTeamAwayTeam
#2Franklin21, 25, 25, 25#7Greendale25, 18, 16, 19 
#4New Berlin Eisenhower/West25, 25, 25#5Oak Creek17, 18, 18 
#3Westosha Central25, 25, 25#6Wilmot20, 20, 19 
       
Round 2     Tue, Oct 29
#2Franklin25, 25, 18, 21, 15#3Westosha Central16, 21, 25, 25, 13 
#1Muskego24, 25, 25, 22, 15#4New Berlin Eisenhower/West26, 15, 20, 25, 9 
       
Round 3     Sat, Nov 2
#1Muskego19, 25, 25, 21, 12#2Franklin25, 20, 20, 25, 15 
       

Sectional 7
Round 1     Fri, Oct 25
HomeTeamAwayTeam
#3Dominican25, 25, 25#6Greenfield/Whitnall12, 15, 14 
#2Shorewood25, 20, 25, 15, 15#7Saint Anthony Co-op15, 25, 17, 25, 11 
#4Whitefish Bay25, 25, 25#5South Milwaukee/St Thomas More20, 21, 20 
       
Round 2     Tue, Oct 29
#1Marquette25, 25, 25#4Whitefish Bay15, 13, 21 
#2Shorewood25, 25, 16, 25#3Dominican15, 23, 25, 19 
       
Round 3     Sat, Nov 2
#1Marquette25, 25, 25#2Shorewood18, 13, 19 
       
Sectional 8
Round 1     Fri, Oct 25
HomeTeamAwayTeam
#1Brookfield East25, 25, 25#8West Allis Central4, 8, 4 
#2Pius XI Catholic25, 25, 25#7Heritage Christian10, 11, 17 
#3Wauwatosa East25, 25, 25#6West Allis Hale21, 16, 20 
#4Wauwatosa West21, 25, 25, 25#5Brookfield Central25, 22, 19, 20 
       
Round 2     Tue, Oct 29
#1Brookfield East19, 23, 25, 25, 18#4Wauwatosa West25, 25, 15, 18, 8 
#2Pius XI Catholic23, 25, 22, 14#3Wauwatosa East25, 22, 25, 25 
       
Round 3     Sat, Nov 2
#1Brookfield East25, 25, 25#3Wauwatosa East19, 22, 19