Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2020  Girls  Volleyball  - Division 2 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, Oct 20
HomeTeamAwayTeam
#4Altoona23, 23, 25, 25, 15#5Elk Mound25, 25, 23, 12, 10 
#3Baldwin-Woodville25, 21, 30, 14, 15#6Stanley-Boyd18, 25, 28, 25, 13 
#4Colby25, 25, 25#5Tomahawk17, 13, 23 
#3Prescott25, 21, 25, 25#6Ellsworth14, 25, 21, 23 
#4Somerset25, 25, 29#5Amery22, 18, 27 
#4Spooner22, 21, 18#5Hayward25, 25, 25 
       
Round 2     Thu, Oct 22
#1Barron #5Hayward  
#2Bloomer #3Baldwin-Woodville  
#2Cumberland #3Northwestern  
#1Mosinee #4Colby  
#1Osceola #4Somerset  
#1Saint Croix Central #4Altoona  
#2Saint Croix Falls #3Prescott  
#2Stratford #3Northland Pines  
       
       
Sectional 2
Round 1     Tue, Oct 20
HomeTeamAwayTeam
#4Little Chute26, 24, 25, 16, 15#5Berlin24, 26, 23, 25, 11 
#4New Holstein20, 23, 12#5Kiel25, 25, 25 
#3Winneconne22, 21, 25, 25, 15#6Omro25, 25, 19, 11, 9 
#3Wrightstown25, 26, 25#6Brillion17, 24, 18 
       
Round 2     Thu, Oct 22
#2Chilton #3Wrightstown  
#2Denmark #3Two Rivers  
#2Freedom #3Winneconne  
#1Oconto #4Marinette  
#2Oconto Falls #3Peshtigo  
#1Valders #5Kiel  
#1Xavier #4Little Chute  
       
       

Sectional 3
Round 1     Tue, Oct 20
HomeTeamAwayTeam
#3Black River Falls25, 25, 21, 25#6Gale-Ettrick-Trempealeau9, 14, 25, 19 
#4Neillsville #5ArcadiaForfeit 
#4Nekoosa25, 25, 25#5Adams-Friendship20, 20, 22 
#3Richland Center25, 25, 25#6Viroqua17, 14, 10 
#4Westby21, 25, 15, 25, 12#5Prairie du Chien25, 15, 25, 17, 15 
#4Wisconsin Dells22, 14, 22#5River Valley25, 25, 25 
       
Round 2     Thu, Oct 22
#2Aquinas #3Black River Falls  
#2Dodgeville #3Richland Center  
#1Edgewood #5River Valley  
#2Mauston #3Marshall  
#1Platteville #5Prairie du Chien  
#2Wautoma #3Amherst  
#1West Salem #4Neillsville  
#1Wittenberg-Birnamwood #4Nekoosa  
       
       
Sectional 4
Round 1     Tue, Oct 20
HomeTeamAwayTeam
#4Kewaskum25, 25, 25#5Sheboygan Falls17, 13, 17 
#4Martin Luther #5Racine Saint Catherine’sForfeit 
#3Oostburg25, 25, 25#6Cedar Grove-Belgium12, 11, 18 
#3Shoreland Lutheran25, 25, 25#6Saint Francis10, 11, 8 
#4Shorewood20, 22, 25, 16#5Brown Deer25, 25, 16, 25 
       
Round 2     Thu, Oct 22
#1Catholic Memorial #5Brown Deer  
#2Dominican #3University School of Milwaukee  
#2East Troy #3Shoreland Lutheran  
#1Kettle Moraine Lutheran #4Kewaskum  
#2Lake Country Lutheran #3Oostburg  
#1Lakeside Lutheran #4Brookfield Academy  
#1Saint Thomas More #4Martin Luther  
#2Watertown Luther Prep #3Lake Mills