Wisconsin Interscholastic Athletic Association
Tournament: 2023  Girls  Softball  - Division 1 Level: Sectional
  PDF Version

Sectional 1
Round 1     Tue, May 23
HomeTeamAwayTeam
#3Chippewa Falls13#14Eau Claire Memorial0(5)
#4D.C. Everest9#13Wausau East0 
#7Eau Claire North4#10Menomonie3(9)
#8Hudson5#9River Falls6 
#6New Richmond2#11Marshfield0 
#5Wisconsin Rapids Lincoln10#12Wausau West0(6)
       
Round 2     Thu, May 25
#3Chippewa Falls8#6New Richmond4 
#4D.C. Everest3#5Wisconsin Rapids Lincoln0 
#2Stevens Point10#7Eau Claire North0(6)
#1Superior11#9River Falls0(5)
       
Round 3     Tue, May 30
#2Stevens Point #3Chippewa Falls  
#1Superior #4D.C. Everest  
       
       
Sectional 2
Round 1     Tue, May 23
HomeTeamAwayTeam
#4Ashwaubenon11#13Green Bay Southwest0(5)
#6Bay Port13#11Appleton East3(6)
#8De Pere4#9West De Pere2 
#7Hortonville5#10Appleton North3 
#5Kimberly7#12Appleton West1 
#3Pulaski15#14Green Bay West/Green Bay East0(4)
       
Round 2     Thu, May 25
#4Ashwaubenon1#5Kimberly0 
#2Green Bay Preble4#7Hortonville0 
#1Kaukauna10#8De Pere0(6)
#3Pulaski2#6Bay Port1 
       
Round 3     Tue, May 30
#2Green Bay Preble #3Pulaski  
#1Kaukauna #4Ashwaubenon  
       
       

Sectional 3
Round 1     Tue, May 23
HomeTeamAwayTeam
#8DeForest10#9La Crosse Central0(5)
#6Holmen10#11Monona Grove6 
#3Madison Memorial4#14Madison West1 
#5Middleton12#12Onalaska0(5)
#7Sun Prairie West5#10Waunakee1 
#4Verona12#13Madison East0(5)
       
Round 2     Thu, May 25
#3Madison Memorial3#6Holmen0 
#1Sun Prairie East10#8DeForest0(5)
#2Tomah3#7Sun Prairie West6 
#4Verona4#5Middleton2 
       
Round 3     Tue, May 30
#3Madison Memorial #7Sun Prairie West  
#1Sun Prairie East #4Verona  
       
       
Sectional 4
Round 1     Tue, May 23
HomeTeamAwayTeam
#5Beaver Dam6#12West Bend East4 
#6Hartford11#11Oshkosh North1(6)
#8Menasha6#9Fond du Lac3 
#4Neenah15#13Sheboygan North0(4)
#7Slinger6#10Manitowoc Lincoln3 
#3West Bend West12#14Sheboygan South0 
       
Round 2     Thu, May 25
#4Neenah4#5Beaver Dam1 
#1Oshkosh West13#8Menasha0(5)
#2Watertown4#7Slinger3 
#3West Bend West7#6Hartford6 
       
Round 3     Tue, May 30
#1Oshkosh West #4Neenah  
#2Watertown #3West Bend West  
       
       

Sectional 5
Round 1     Tue, May 23
HomeTeamAwayTeam
#8Janesville Craig12#9Mukwonago0(5)
#6Janesville Parker4#11Fort Atkinson0 
#4Kettle Moraine14#13Badger1 
#5Oconomowoc11#12Beloit Memorial0(5)
#7Oregon3#10Burlington2 
#3Waterford15#14Madison La Follette0(3)
       
Round 2     Thu, May 25
#2Elkhorn3#7Oregon1 
#4Kettle Moraine3#5Oconomowoc2 
#1Milton6#8Janesville Craig0 
#3Waterford3#6Janesville Parker2(21)
       
Round 3     Tue, May 30
#2Elkhorn #3Waterford  
#1Milton #4Kettle Moraine  
       
       
Sectional 6
Round 1     Tue, May 23
HomeTeamAwayTeam
#8Waukesha South17#9Milwaukee Riverside/Golda Meir1(3)
#6Waukesha West18#11Milwaukee Bay View/Milwaukee Lifelong Learning0(3)
#7West Allis Central12#10Milwaukee Hamilton/Audubon Technology9 
       
Round 2     Thu, May 25
#1Arrowhead15#8Waukesha South0(3)
#4Greenfield4#5West Allis Hale7 
#2Hamilton25#7West Allis Central0(3)
#3Waukesha North10#6Waukesha West0(5)
       
Round 3     Tue, May 30
#1Arrowhead #5West Allis Hale  
#2Hamilton #3Waukesha North  
       
       

Sectional 7
Round 1     Tue, May 23
HomeTeamAwayTeam
#7Brookfield East13#10Whitefish Bay3(6)
#8Divine Savior Holy Angels2#9Brookfield Central6 
#5Homestead18#12Milwaukee King0(3)
#6Nicolet5#11Wauwatosa West4 
#4Wauwatosa East19#13Shorewood/Brown Deer/University School of Milwaukee0(3)
       
Round 2     Thu, May 25
#2Cedarburg8#7Brookfield East0 
#3Germantown11#6Nicolet2 
#1Menomonee Falls6#9Brookfield Central4 
#4Wauwatosa East5#5Homestead0 
       
Round 3     Tue, May 30
#2Cedarburg #3Germantown  
#1Menomonee Falls #4Wauwatosa East  
       
       
Sectional 8
Round 1     Tue, May 23
HomeTeamAwayTeam
#7Franklin11#10Greendale1 
#4Kenosha Indian Trail15#13Racine Horlick0(5)
#8Kenosha Tremper6#9South Milwaukee7 
#3Muskego #14Racine ParkForfeit 
#5Union Grove16#12Milwaukee Reagan1 
#6Westosha Central7#11Racine Case1 
       
Round 2     Thu, May 25
#2Kenosha Bradford/Kenosha Reuther9#7Franklin3 
#4Kenosha Indian Trail1#5Union Grove5 
#3Muskego4#6Westosha Central0 
#1Oak Creek10#9South Milwaukee0(5)
       
Round 3     Tue, May 30
#2Kenosha Bradford/Kenosha Reuther #3Muskego  
#1Oak Creek #5Union Grove