WIAA 2016 Boys Basketball Tournament - Division 2
[Last Updated: 08-02-2016 - 11:08AM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4

    Sectional #1
Sectional #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Mar 1
7:00 PM
  Fri, Mar 4
7:00 PM
  Sat, Mar 5
7:00 PM
  Thu, Mar 10
7:00 PM
  Sat, Mar 12   Sat, Mar 12   Thu, Mar 10
7:00 PM
  Sat, Mar 5
7:00 PM
  Fri, Mar 4
7:00 PM
  Tue, Mar 1
7:00 PM
    #1 La Crosse Central

State Bracket Available:  
2016 State

DIVISION 2

WIAA State Tournament
Friday, March 18 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #2
3:15 p.m.

#1 Kaukauna  

  #1 La Crosse Central  
#1 Kaukauna
 

   
#9 Tomah     @La Crosse Central                 @Kaukauna   #9 Marinette
                   
    84-47  
#1 La Crosse Central
(20-4)
   
#1 Kaukauna
(22-2)
  87-53    

@New Richmond
  #9 Tomah #8 Green Bay Southwest  
@Green Bay Southwest

#8 New Richmond
  64-58 @La Crosse Central @Kaukauna 74-65   #8 Green Bay Southwest
                 
                   
  #5 Menomonie 63-28 86-66 #5 West De Pere  

  #4 River Falls   #4 Seymour  

   
    @River Falls             @Seymour  
               
    35-33             71-48    

  #4 River Falls @Onalaska @Ashwaubenon #4 Seymour  

   
        #1 La Crosse Central
(21-4)
  #1 Kaukauna
(23-2)
       
                         
  #3 La Crosse Logan 71-63 72-55 #3 Luxemburg-Casco  

 
#3 La Crosse Logan

#3 Luxemburg-Casco
 

   
#11 Ashland   @La Crosse Logan                       @Luxemburg-Casco  
                         
    62-53   #3 La Crosse Logan
(20-4)
          #2 Pulaski
(19-5)
  80-62    

@Holmen
  #6 Holmen #6 Ashwaubenon  

#6 Holmen
  78-68 @Onalaska   @Pulaski  
#7 Rice Lake #7 Notre Dame
                         
  #7 Rice Lake 65-53   76-55 #7 Notre Dame  

@Rice Lake
  #2 Onalaska #2 Pulaski  
@Notre Dame

#10 Sparta
  84-62 79-60   #10 Green Bay West
  @Onalaska @Pulaski  
                     
    64-41                   62-58    

  #2 Onalaska                       #2 Pulaski  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 La Crosse Central  
(22-4)
  #1 Kaukauna  
(24-2)
         
  #1 Hortonville
#1 Hortonville
72-54 71-49 #1 Cedarburg  

  @Stevens Point @Menasha
#1 Cedarburg
 

  1:00 PM 2:00 PM  
#9 Merrill   @Hortonville                       @Cedarburg   #9 Menasha
                         
    87-49  
#1 Hortonville
(17-7)
         
#1 Cedarburg
(20-5)
  54-32    

@Medford
  #9 Merrill #8 West Bend East  
@West Bend East

#8 Medford
  70-50 @Hortonville @Cedarburg 53-48   #8 West Bend East
                     
                         
  #5 Lakeland 60-41   55-51 4:00 PM #5 West Bend West  

  #5 Lakeland #4 Slinger  

   
  @Mosinee                   @Slinger  
                     
    67-60                   54-51 (1OT)    

  #4 Mosinee @Merrill @Hartford Union #4 Slinger  

   
        #1 Hortonville
(18-7)
  #1 Cedarburg
(21-5)
       
                         
  #3 Rhinelander
#6 Antigo
54-45 56-47 #3 Plymouth  

 
#6 Grafton
 

       
#11 Waupaca   @Rhinelander                       @Plymouth  
                         
    14-11               #6 Grafton
(10-14)
  73-64    

@Antigo
  #6 Antigo
#6 Grafton  

#6 Antigo
  76-59 @Wausau East @Beaver Dam  
#7 Shawano       #2 Wausau East
(16-8)
            #7 Kewaskum
                   
  #7 Shawano 75-41 68-63 #10 Port Washington  

@Shawano
  #2 Wausau East #2 Beaver Dam  
@Kewaskum

#10 New London
  52-42 46-43   #10 Port Washington
  @Wausau East             @Beaver Dam  
               
    64-49             79-55    

  #2 Wausau East #2 Beaver Dam