WIAA 2016 Girls Volleyball Tournament - Division 2
[Last Updated: 10-29-2016 - 10:20PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
5 vs 7 | 6 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3

    Sectional 2
Sectional 3
Regional Sectional Regional Sectional
Tue, Oct 18
7:00 PM
  Thu, Oct 20
7:00 PM
  Sat, Oct 22
7:00 PM
  Thu, Oct 27
7:00 PM
  Sat, Oct 29
7:00 PM
  Sat, Oct 29
7:00 PM
  Thu, Oct 27
7:00 PM
  Sat, Oct 22
7:00 PM
  Thu, Oct 20
7:00 PM
  Tue, Oct 18
7:00 PM
    #1 Oconto Falls

 


DIVISION 2
WIAA STATE TOURNAMENT
Friday, November 4 - Semifinal
Sectional #2 vs. #3
   4 p.m.


#1 Wautoma  

  #1 Oconto Falls  
#1 Wautoma
 

   
#5 Freedom     @Oconto Falls                 @Wautoma   #5 Wisconsin Dells
                   
    25-12, 25-14,
25-7
 
#3 Seymour
   
#2 Lodi
  23-25, 26-24,
25-19, 25-13
   

@Peshtigo
  #4 Peshtigo #4 Portage  
@Portage

#4 Peshtigo
  16-25, 25-12,
25-19, 23-25,
15-8
@Oconto Falls @Wautoma 25-19, 23-25,
25-20, 25-20
  #4 Portage
#3 Seymour                   #3 Mauston
                   
  #3 Seymour 25-23, 25-20,
25-22
19-25, 25-18,
25-16, 25-20
#6 Reedsburg  

@Seymour
  #3 Seymour   #2 Lodi  
@Mauston

#6 Clintonville
  25-8, 25-15,
25-12
25-20, 25-19,
25-17
  #6 Reedsburg
#7 Marinette     @Shawano             @Lodi   #7 Adams-Friendship
               
    25-23, 24-26,
25-18, 26-24
            25-15, 25-11,
25-18
   

@Shawano
  #2 Shawano @Oconto Falls @Sauk Prairie #2 Lodi  
@Lodi

#2 Shawano
  25-11, 25-6,
25-12
25-19, 25-15,
25-15
  #2 Lodi
        #1 Notre Dame
  #1 Mount Horeb
       
                         
  #1 Notre Dame 25-17, 25-20,
25-16
25-16, 18-25,
25-21, 25-20
#1 Mount Horeb  

 
#1 Notre Dame

#1 Mount Horeb
 

   
#5 Valders   @Notre Dame                       @Mount Horeb   #5 Dodgeville
                         
  5:30 PM   25-14, 25-18,
25-23
  #1 Notre Dame
          #1 Mount Horeb
  25-18, 25-18,
23-25, 25-11
   

@Denmark
  #4 Denmark #4 Platteville  
@Platteville

#4 Denmark
  25-11, 25-14,
25-15
@Notre Dame   @Mount Horeb 25-12, 15-25,
18-25, 25-10,
15-10
  #4 Platteville
#3 Wrightstown #3 River Valley
                         
  #3 Wrightstown 25-20, 25-23,
25-18
  26-24, 25-15,
25-22
#3 River Valley  

@Wrightstown
  #2 Luxemburg-Casco #2 Richland Center  
@River Valley

#6 Sturgeon Bay
  25-16, 25-15,
25-9
18-25, 25-14,
25-17, 24-26,
15-11
  #6 Monroe
#7 Two Rivers   @Luxemburg-Casco @Richland Center   #7 Sauk Prairie
                     
    25-15, 25-19,
25-22
                  25-20, 25-19,
19-25, 25-17
   

@Luxemburg-Casco
  #2 Luxemburg-Casco                       #2 Richland Center  
@Richland Center

#2 Luxemburg-Casco
  25-10, 25-12,
25-14
                      25-16, 25-9,
19-25, 25-13
  #2 Richland Center
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Notre Dame  
  #1 Lakeside Lutheran  
         
  #1 Little Chute
#1 Little Chute
25-14, 12-25,
25-17, 25-18
23-25, 25-17,
25-21, 25-9
#1 Lakeside Lutheran  

  @SEYMOUR @MCFARLAND
#1 Lakeside Lutheran
 

   
#5 New London   @Little Chute                       @Lakeside Lutheran   #5 Watertown Luther Prep
                         
  6:00 PM   25-16, 25-16,
25-9
 
#1 Little Chute
         
#1 Lakeside Lutheran
  25-17, 25-18,
25-18
   

@Fox Valley Lutheran
  #4 Fox Valley Lutheran #5 Watertown Luther Prep  
@Lake Mills

#4 Fox Valley Lutheran
  25-11, 25-19,
25-10
@Little Chute @Lakeside Lutheran 18-25, 27-25,
23-25, 25-20,
15-10
  #4 Lake Mills
#3 Winneconne                       #3 Edgewood
                         
  #3 Winneconne 25-22, 27-25,
23-25, 23-25,
15-10
  25-18, 25-22,
25-23
#3 Edgewood  

@Winneconne
  #2 Xavier #2 McFarland  
@Edgewood

#6 Omro
  25-18, 25-6,
25-12
25-19, 25-14,
25-22
  #6 Jefferson
#7 Waupaca   @Xavier                   @McFarland   #7 Columbus
                     
    25-14, 25-17,
18-25, 25-14
                  19-25, 25-21,
17-25, 25-22,
15-5
   

@Xavier
  #2 Xavier @Waupaca @EAST TROY #2 McFarland  
@McFarland

#2 Xavier
  25-11, 25-14,
25-10
25-11, 25-17,
25-21
  #2 McFarland
        #1 Little Chute
  #1 Lakeside Lutheran
        #1 East Troy
                         
  #1 Chilton
#1 Chilton
25-19, 25-22,
25-23
25-10, 25-20,
25-21
#1 East Troy  

 
#1 East Troy
 
@East Troy

      25-9, 25-5,
25-9
  #8 Clinton
#5 Ripon   @Chilton                       @East Troy   #5 Delavan-Darien
                         
    25-11, 25-10,
25-12
              #1 East Troy
  25-14, 25-17,
25-18
   

@New Holstein
  #5 Ripon
#4 Evansville  
@Evansville

#4 New Holstein
  25-20, 25-17,
18-25, 25-20
@Chilton @East Troy 25-20, 19-25,
25-14, 25-27,
15-7
  #4 Evansville
#3 Waupun       #1 Chilton
            #3 Big Foot
                   
  #3 Waupun 25-13, 25-12,
25-14
19-25, 25-17,
25-23, 25-20
#3 Big Foot  

@Waupun
  #2 Berlin #2 Edgerton  
@Big Foot

#6 Kiel
  25-15, 25-15,
25-13
25-14, 25-13,
25-11
  #6 Turner
#7 North Fond du Lac   @Berlin             @Edgerton   #7 Whitewater
               
    25-23, 12-25,
25-21, 11-25,
15-12
            23-25, 25-8,
25-21, 17-25,
15-13
   

@Berlin
  #2 Berlin #2 Edgerton  
@Edgerton

#2 Berlin
  25-19, 25-20,
25-19
25-7, 25-9,
25-7
  #2 Edgerton