WIAA 2018 Boys Baseball Tournament - Division 3
[Last Updated: 06-05-2018 - 8:10PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
5 vs 7 | 6 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3

    Sectional #2
Sectional #3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Thu, May 24   Tue, May 29   Wed, May 30   Tue, Jun 5   Tue, Jun 5   Tue, Jun 5   Tue, Jun 5   Wed, May 30   Tue, May 29   Thu, May 24
    #1 Marathon

 


DIVISION 3

WIAA State Tournament
Wednesday, June 13 Semifinals
Sectional #2 vs. Sectional #3
1 p.m.

 
#1 Osseo-Fairchild  

  #1 Marathon  
#1 Osseo-Fairchild
 

   
#5 Spencer     @Marathon                 @Osseo-Fairchild   #5 Luther
                   
  5:00 PM   3-2 (8)  
#1 Marathon
   
#1 Osseo-Fairchild
  2-0   5:00 PM  

@Neillsville
  #4 Neillsville #5 Luther   5:00 PM
@Cochrane-Fountain City

#4 Neillsville
  4-2 @Marathon @Osseo-Fairchild 4-1   #4 Cochrane-Fountain City
#3 Stratford                   #3 Melrose-Mindoro
                   
  #3 Stratford 6:00 PM 3-2 (8) 3-1 Thu, May 31 5:00 PM #3 Melrose-Mindoro  

@Stratford
  #3 Stratford   #2 Aquinas   5:00 PM
@Melrose-Mindoro

#6 Colby
  10-0 (5) 5-4   #6 Whitehall
    @Auburndale             @ Aquinas  
               
  4:45 PM   2-0             2-1   5:00 PM  

  #2 Auburndale @Saint Mary Catholic @AQUINAS #2 Aquinas  

   
        #1 Marathon
  #1 Prairie du Chien
       
                         
  #1 Amherst 12:00 PM 6-3 6-2 11:00 AM #1 Prairie du Chien  

 
#1 Amherst

#1 Prairie du Chien
 

   
#5 Weyauwega-Fremont   @Amherst                       @Prairie du Chien   #5 Brookwood
                         
    3-2 (8)   #3 Pacelli
          #1 Prairie du Chien
  8-4    

@Wittenberg-Birnamwood
  #4 Wittenberg-Birnamwood #4 Lancaster  
@Lancaster

#4 Wittenberg-Birnamwood
  2-0 @Amherst   @Prairie du Chien 13-0 (5)   #4 Lancaster
#3 Pacelli #3 Necedah
                         
  #3 Pacelli Thu, May 31 4:30 PM 6-4   9-1 #3 Necedah  

@Pacelli
  #3 Pacelli #2 Fennimore   5:00 PM
@Necedah

#6 Manawa
  9-4 12-5   #6 Boscobel
  @Iola-Scandinavia @Fennimore  
                     
  4:30 PM   5-3                   9-0    

  #2 Iola-Scandinavia                       #2 Fennimore  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Saint Mary Catholic  
  #2 Mineral Point  
         
  #1 Crivitz
#5 Oconto
6-2 8-2 #1 Shullsburg/Benton  

  @Saint Mary Catholic @AQUINAS
#1 Shullsburg/Benton
 

  6:00 PM 5:00 PM  
#5 Oconto   @Crivitz                       @ BENTON   #5 Cuba City
                         
    7-0  
#2 Coleman
         
#2 Mineral Point
  5-2   5:00 PM  

@Crandon
  #5 Oconto #4 Darlington   4:30 PM
@Darlington

#4 Crandon
  15-9 @Coleman @Shullsburg 5-4   #4 Darlington
#3 Phelps/Three Lakes                       #3 Parkview
                         
  #3 Phelps/Three Lakes 4:00 PM 7-4   5-4 (9) Thu, May 31 5:00 PM #3 Parkview  

@Phelps/Three Lakes
  #2 Coleman #2 Mineral Point   4:45 PM
@Parkview

#6 Laona/Wabeno
  12-4 12-0 (5)   #6 Monticello/Albany
#7 Gillett/Suring   @Coleman                   @Mineral Point  
                     
  4:45 PM   3-1                   6-3   4:30 PM  
4:45 PM
@Coleman
  #2 Coleman @Saint Mary Catholic @AQUINAS #2 Mineral Point  

#2 Coleman
  8-0  
        #1 Saint Mary Catholic
  #2 Mineral Point
       
                         
  #1 Saint Mary Catholic
#1 Saint Mary Catholic
3:00 PM 7-2 4-3 2:00 PM #1 Wisconsin Heights  

 
#1 Wisconsin Heights
 

       
#5 Shiocton   @Saint Mary Catholic                       @Wisconsin Heights   #5 Cambridge
                         
    2-1               #1 Wisconsin Heights
  4-3    

@Reedsville
  #4 Reedsville
#4 New Glarus  
@New Glarus

#4 Reedsville
  7-6 @Saint Mary Catholic @Wisconsin Heights 2-1 (8)   #4 New Glarus
#3 Brillion       #1 Saint Mary Catholic
            #3 Marshall
                   
  #3 Brillion Thu, May 31 3:30 PM 3-2 3-1 Thu, May 31 5:00 PM #3 Marshall  

@Brillion
  #2 Bonduel #3 Marshall   5:00 PM
@Marshall

#6 Menominee Indian
  12-0 (6) 4-2   #6 Waterloo
  @Bonduel             @Belleville  
               
    14-12             12-7   5:00 PM  

  #2 Bonduel #2 Belleville