WIAA 2017 Boys Baseball Tournament - Division 1
[Last Updated: 10-16-2017 - 2:34PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
5 vs 6 | 7 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional #1
Sectional #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, May 30 Thur, Jun 1 Tue, Jun 6 Tue, Jun 6 Tue, Jun 6 Tue, Jun 6 Thur, Jun 1 Tue, May 30

 
 

DIVISION 1

WIAA State Tournament
Tuesday, June 13 Quarterfinals
Sectional #1 vs. Sectional #2
1 p.m.


                   
#1 Eau Claire North   #1 Green Bay Preble

               
    #1 Eau Claire North
    #1 Green Bay Preble
   
@ Carson Park @Joannes Park
#9 Menomonie 5:30 PM 13-0 3-1 4:00 PM #9 Ashwaubenon
#9 Menomonie #9 Ashwaubenon
5:00 PM
@ Hudson - Grandview Park
            @Notre Dame
4:30 PM
#8 Hudson   1-0   @Stevens Point-Bukolt Park         5-4   #8 Notre Dame

#1 Eau Claire North

#1 Green Bay Preble
@Wausau West
#5 River Falls
11:00 AM 11-1 (6) 9-5 10:30 AM
#5 D.C. Everest
#5 River Falls #5 D.C. Everest
5:00 PM
@ River Falls - 1st National Bank Park
                  @D.C. Everest
3:30 PM
#12 Merrill   6-5 (8)   #4 Stevens Point
          #5 D.C. Everest
  13-3 (6)   #12 Wausau East
@Stevens Point @Joannes Park
5:00 PM 6-5 3-1 7:00 PM
#4 Stevens Point #4 Green Bay East/West

                 
    Sectional Champion
  Sectional Champion
   
#1 Eau Claire North
#1 Green Bay Preble

3-2 6-0
#3 Eau Claire Memorial @Stevens Point-Bukolt Park @Wausau West
#3 De Pere

    4:00 PM   4:00 PM    
    #3 Eau Claire Memorial
          #3 De Pere
   
@ Carson Park @De Pere
#11 Superior 1:30 PM 5-1 4-2 4:30 PM #11 Green Bay Southwest
#6 Wisconsin Rapids Lincoln #6 Rhinelander
5:00 PM
@Memorial Field - Plover
                  @Rhinelander
5:00 PM
#6 Wisconsin Rapids Lincoln   7-2   @Stevens Point-Bukolt Park   #3 Eau Claire Memorial
  #3 De Pere
      12-1 (5)   #6 Rhinelander
@Wausau West
#7 Marshfield
1:30 PM 6-0 5-4 (10) 1:00 PM
#7 Bay Port
#7 Marshfield   #7 Bay Port
5:00 PM
@ Hackman Field-Marshfield
       
        @Bay Port
4:30 PM
#10 New Richmond   5-0   #2 Chippewa Falls
    #7 Bay Port
  8-3   #10 Pulaski
@Chippewa Falls @Wausau West
5:00 PM 11-1 (6) 13-12 (9)
#2 Chippewa Falls #2 Wausau West