WIAA 2017 Boys Baseball Tournament - Division 3
[Last Updated: 10-16-2017 - 2:35PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
5 vs 6 | 7 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional #1
Sectional #3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Thu, May 25   Tue, May 30   Wed, May 31   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Wed, May 31   Tue, May 30   Thu, May 25
    #1 Unity

 


DIVISION 3

WIAA State Tournament
Wednesday, June 14 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #3
1 p.m.

#1 Aquinas  

  #1 Unity  
#1 Aquinas
 

   
#5 St. Croix Falls     @Unity                 @Aquinas   #5 Luther
                   
    9-3  
#2 Cumberland
   
#1 Aquinas
  11-1 (5)    

@Grantsburg
  #4 Grantsburg #4 Melrose-Mindoro   5:00 PM
@Melrose-Mindoro

#4 Grantsburg
  6-2 @Unity @Aquinas 9-7   #4 Melrose-Mindoro
#3 Clayton/Turtle Lake                   #3 Neillsville
                   
  #6 Luck/Frederic 10-8 10-0 (6) 5:00 PM #3 Neillsville  

@TURTLE LAKE
  #2 Cumberland   #3 Neillsville  
@Neillsville

#6 Luck/Frederic
  6-3 15-1 (4 1/2)   #6 Whitehall
    @Cumberland             @Cochrane-Fountain City  
               
    5-0             7-2    

  #2 Cumberland @Cumberland @Whitehall #2 Cochrane-Fountain City  

   
        #2 Cumberland
  #1 Aquinas
       
                         
  #1 Phillips 11:00 AM 3-0 11-4 12:00 PM #1 Fennimore  

 
#1 Phillips

#1 Fennimore
 

   
#5 Washburn   @Phillips                       @Fennimore   #5 Necedah
                         
    11-1 (6)   #6 Chetek-Weyerhaeuser
          #2 Lancaster
  12-2 (6)   5:00 PM  

@Cornell/Lake Holcombe
  #4 Cornell/Lake Holcombe #5 Necedah   5:00 PM
@Iowa-Grant

#4 Cornell/Lake Holcombe
  7-0 @Phillips   @Fennimore 7-0   #4 Iowa-Grant
#3 Ladysmith #3 Brookwood
                         
  #6 Chetek-Weyerhaeuser 5:00 PM 6-1   12-9 5:00 PM #3 Brookwood  
Fri, May 26 5:00 PM
@Ladysmith
  #6 Chetek-Weyerhaeuser #2 Lancaster   5:00 PM
@Brookwood

#6 Chetek-Weyerhaeuser
  5-0 2-1   #6 Boscobel
#7 Cameron   @Chequamegon @Lancaster  
                     
  5:00 PM   5-1                   8-6   4:30 PM  
4:45 PM
@Chequamegon
  #2 Chequamegon                       #2 Lancaster  

#2 Chequamegon
  12-4                        
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #2 Cumberland  
  #1 Aquinas  
         
  #1 Regis
#4 Boyceville
8-3 6-0 #1 Darlington  

  @Cumberland @Whitehall
#1 Darlington
 

  3:30 PM 6:00 PM  
#5 Colfax   @Regis                       @Darlington   #5 New Glarus
                         
  5:00 PM   2-0  
#2 Elk Mound
         
#1 Darlington
  10-5    

@Boyceville
  #4 Boyceville #5 New Glarus  
@Parkview

#4 Boyceville
  5-3 @Elk Mound @Darlington 5-1   #4 Parkview
#3 Spring Valley                       #3 Mineral Point
                         
  #3 Spring Valley 5:00 PM 5-4 (8)   11-8 #3 Mineral Point  

@Spring Valley
  #2 Elk Mound #2 Shullsburg/Benton  
@Mineral Point

#6 Glenwood City
  13-3 (5) 8-6   #6 Cuba City
  @Elk Mound                   @Shullsburg/Benton  
                     
    3-0                   10-0 (5)   4:30 PM  

  #2 Elk Mound @Cumberland @Whitehall #2 Shullsburg/Benton  

   
        #1 Durand
  #1 Wisconsin Heights
       
                         
  #1 Durand
#1 Durand
1:00 PM 10-0 (5) 8-1 3:00 PM #1 Wisconsin Heights  

 
#1 Wisconsin Heights
 

       
#5 Fall Creek   @Durand                       @Wisconsin Heights   #5 Marshall
                         
    9-8               #1 Wisconsin Heights
  14-4 (5)    

@Mondovi
  #5 Fall Creek
#4 Belleville  
@Belleville

#4 Mondovi
  9-8 @Durand @Wisconsin Heights 5-4 (8)   #4 Belleville
#3 Osseo-Fairchild       #1 Durand
            #3 Waterloo
                   
  #3 Osseo-Fairchild 12-4 8-7 (8) 5:00 PM #3 Waterloo  

@Osseo-Fairchild
  #2 Stanley-Boyd #2 Poynette  
@Waterloo

#6 Cadott
  11-1 (5) 7-6 (8)   #6 Deerfield
  @Stanley-Boyd             @Poynette   #7 Cambridge
               
    7-6 (8)             8-0   4:30 PM  

  #2 Stanley-Boyd #2 Poynette  
@Poynette

  10-0 (6)   #2 Poynette