WIAA 2017 Boys Baseball Tournament - Division 2
[Last Updated: 08-16-2017 - 9:24PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
5 vs 6 | 7 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional #1
Sectional #3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Thu, May 25   Tue, May 30   Wed, May 31   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Wed, May 31   Tue, May 30   Thu, May 25
    #1 Ashland

 


DIVISION 2

WIAA State Tournament
Wednesday, June 14 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #3
6 p.m.

#1 Prairie du Chien  

  #1 Ashland  
#1 Prairie du Chien
 

   
#5 Spooner     @Ashland                 @Prairie du Chien   #5 Richland Center
                   
  5:00 PM   6-0  
#1 Ashland
   
#1 Prairie du Chien
  10-0 (5)    
5:00 PM
@Rice Lake
  #4 Rice Lake #4 Westby  
@Westby

#4 Rice Lake
  9-3 @Ashland @Prairie du Chien 11-2   #4 Westby
#3 Northwestern                   #3 Viroqua
                   
  #3 Northwestern 12-7 6-1 #3 Viroqua  
5:00 PM
@ Iron River
  #3 Northwestern   #3 Viroqua  
@Viroqua

#6 Barron
  2-1 4-3 (8)   #6 Dodgeville
    @Hayward             @Platteville  
               
  5:00 PM   7-2             14-0 (5)    

  #2 Hayward @WEST SALEM @Evansville #2 Platteville  

   
        #2 Prescott
  #1 Mount Horeb
       
                         
  #1 Ellsworth 11:00 AM 9-4 6-4 11:00 AM #1 Mount Horeb  

 
#1 Ellsworth

#1 Mount Horeb
 

   
#5 St. Croix Central   @Ellsworth                       @Mount Horeb   #5 Lodi
                         
    4-1   #2 Prescott
          #1 Mount Horeb
  7-4   5:00 PM  

@Osceola
  #4 Osceola #4 Evansville   4:45 PM
@Evansville

#4 Osceola
  4-1 @ Summit Field   @Mount Horeb 5-1   #4 Evansville
#3 Baldwin-Woodville #3 River Valley
                         
  #3 Baldwin-Woodville 5:00 PM 6-4   9-8 (9) #3 River Valley  

@Baldwin-Woodville
  #2 Prescott #3 River Valley   4:45 PM
@River Valley

#6 Amery
  3-2 1-0   #6 McFarland
#7 Somerset   @Prescott @ Mad Memorial - Mansfield Stadium  
                     
  5:00 PM   7-6                   7-6   7:30 PM  

@Prescott
  #2 Prescott                       #2 Edgewood  

#2 Prescott
  8-3                        
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 West Salem  
  #1 Turner  
         
  #1 West Salem
#1 West Salem
5-2 5-1 #1 Turner  

  @WEST SALEM @Evansville
#1 Turner
 

  5:00 PM 4:30 PM  
#5 Arcadia   @West Salem                       @Turner   #5 Clinton
                         
    2-1  
#1 West Salem
         
#1 Turner
  13-3 (6)    
5:00 PM
@Altoona
  #5 Arcadia #4 Monroe   5:00 PM
@Monroe

#4 Altoona
  3-1 @West Salem @Turner 4-1   #4 Monroe
#3 Black River Falls                       #3 Edgerton
                         
  #3 Black River Falls 5:00 PM 6-4   12-2 (6) 4:45 PM #6 Big Foot  
5:00 PM
@Black River Falls
  #3 Black River Falls #2 Brodhead/Juda   4:45 PM
@Edgerton

#6 Bloomer
  4-3 9-6   #6 Big Foot
  @Gale-Ettrick-Trempealeau                   @Brodhead/Juda  
                     
    8-0                   14-1    

  #2 Gale-Ettrick-Trempealeau @WEST SALEM @Evansville #2 Brodhead/Juda  

   
        #1 West Salem
  #1 Turner
       
                         
  #1 Mauston
#5 Nekoosa
2:00 PM 7-6 2-1 1:30 PM #1 Catholic Memorial  

 
#1 Catholic Memorial
 

       
#5 Nekoosa   @Mauston                       @INFINITY FIELD   #5 Delavan-Darien
                         
    4-1               #1 Catholic Memorial
  10-0 (5)    

@Wisconsin Dells
  #5 Nekoosa
#4 Martin Luther  
@Martin Luther

#4 Wisconsin Dells
  2-1 (10) @Adams-Friendship @INFINITY FIELD 7-2   #4 Martin Luther
#3 Adams-Friendship       #3 Adams-Friendship
            #3 Whitewater
                   
  #3 Adams-Friendship 13-8 13-0 (5) 5:00 PM #3 Whitewater  

@Adams-Friendship
  #3 Adams-Friendship #2 Racine Lutheran/Prairie School  
@Whitewater

#6 Wautoma
  4-2 7-2   #6 East Troy
  @Westfield             @ Horlick Field  
               
    12-4             9-2    

  #2 Westfield #2 Racine Lutheran/Prairie School