WIAA 2017 Boys Baseball Tournament - Division 4
[Last Updated: 08-16-2017 - 9:23PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
5 vs 6 | 7 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional #1
Sectional #3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Thu, May 25   Tue, May 30   Wed, May 31   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Tue, Jun 6   Wed, May 31   Tue, May 30   Thu, May 25
    #1 Webster

 


DIVISION 4

WIAA State Tournament
Wednesday, June 14 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #3
8 a.m.

#1 Independence/Gilmanton  

  #1 Webster  
#1 Independence/Gilmanton
 

   
#5 Winter     @Webster                 @Independence/Gilmanton   #5 Bangor
                   
    14-2 (5)  
#1 Webster
   
#1 Independence/Gilmanton
  4-1   5:00 PM  

@Siren
  #4 Siren #4 Lincoln   5:00 PM
@Lincoln

#4 Siren
  20-1 (5) @Webster @Independence/Gilmanton 5-2   #4 Lincoln
                  #3 Augusta
                   
  #3 Northwood 5-0 12-2 (5) #3 Augusta  

  #2 Shell Lake   #2 Eleva-Strum   5:00 PM
@Augusta

  7-0   #6 Blair-Taylor
    @Shell Lake             @Eleva-Strum   #7 Coulee Christian School/Providence Acad.
               
    4-0             8-1    

  #2 Shell Lake @SHELL LAKE @Riverdale High School #2 Eleva-Strum   5:00 PM
@Strum

  12-0 (5)   #2 Eleva-Strum
        #1 Webster
  #1 Independence/Gilmanton
       
                         
  #1 Drummond 11:00 AM 16-1 (5) 3-2 11:00 AM #1 Cashton  

 
#4 Hurley

#1 Cashton
 

   
#5 Solon Springs   @Drummond                       @Cashton   #5 Weston
                         
    8-7   #2 Butternut/Mercer
          #2 Royall
  2-1    
4:30 PM
@Hurley
  #4 Hurley #4 Wonewoc-Center  
@Wonewoc-Center

#4 Hurley
  2-1 @Butternut/Mercer   @Cashton 12-5   #4 Wonewoc-Center
#3 Mellen #3 New Lisbon
                         
  #3 Mellen 5:00 PM 9-1   7-0 5:00 PM #6 Hillsboro  

@Mellen
  #2 Butternut/Mercer #2 Royall  
@New Lisbon

#6 Bayfield
  23-1 (5) 2-1   #6 Hillsboro
  @Butternut/Mercer @Royall  
                     
    9-4                   10-2    

  #2 Butternut/Mercer                       #2 Royall  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Webster  
  #1 Independence/Gilmanton  
         
  #1 Clear Lake
#1 Clear Lake
13-0 (5) 6-2 #1 De Soto  

  @SHELL LAKE @Riverdale High School
#1 De Soto
 

  4:00 PM 3:30 PM  
#5 Pepin/Alma   @Clear Lake                       @De Soto   #5 North Crawford
                         
  5:00 PM   11-5  
#2 Eau Claire Immanuel Luth.
         
#1 De Soto
  4-1   5:00 PM  

@Plum City
  #4 Plum City #4 Kickapoo   5:00 PM
@Kickapoo

#4 Plum City
  10-0 (5) @Clear Lake @ Stoddard park 12-1 (5)   #4 Kickapoo
                      #3 Seneca
                         
  #3 Prairie Farm 13-11   4-0 5:00 PM #3 Seneca  

  #2 Eau Claire Immanuel Luth. #2 Ithaca   5:00 PM
@Seneca

  13-0 (5)   #6 La Farge
  @Eau Claire Immanuel Luth.                   @Ithaca  
                     
    6-0                   12-6   5:00 PM  

  #2 Eau Claire Immanuel Luth. @SHELL LAKE @Riverdale High School #2 Ithaca  

   
        #2 Eau Claire Immanuel Luth.
  #1 De Soto
       
                         
  #1 Thorp
#5 Owen-Withee
1:15 PM 2-1 5-3 (8) 1:15 PM #1 Highland  

 
#1 Highland
 

       
#5 Owen-Withee   @Thorp                       @Highland   #5 Cassville
                         
  5:00 PM   4-2               #3 Riverdale
  11-1 (5)   5:00 PM  
5:00 PM
@Bruce
  #5 Owen-Withee
#4 Potosi   5:00 PM
@Potosi

#4 Bruce
  5-2 @McDonell Central @Highland 8-4   #4 Potosi
#3 McDonell Central       #3 McDonell Central
            #3 Riverdale
                   
  #3 McDonell Central 13-3 (6) 1-0 (9) 5:00 PM #3 Riverdale  
5:00 PM
@McDonell Central
  #3 McDonell Central #3 Riverdale   5:00 PM
@Riverdale

#6 Flambeau
  9-1 3-2   #6 Wauzeka-Steuben
  @Gilman             @River Ridge  
               
  5:00 PM   12-5             14-2 (5)   4:30 PM  

  #2 Gilman #2 River Ridge