WIAA 2017 Girls Softball Tournament - Division 1
[Last Updated: 06-01-2017 - 10:36PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
5 vs 7 | 6 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3

    Sectional #1
Sectional #3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Wed, May 24 Fri, May 26 Tue, May 30 Thu, Jun 1 Thu, Jun 1 Tue, May 30 Fri, May 26 Wed, May 24

 
 

DIVISION 1

WIAA State Tournament
Thursday, June 8 Quarterfinals
Sectional #1 vs. Sectional #3
approx. 2:30 pm


                   
#1 Stevens Point   #1 Sun Prairie

               
    #1 Stevens Point
    #1 Sun Prairie
   
@ Fire Pro Field- Plover @Sun Prairie
#9 Wisconsin Rapids Lincoln 5:00 PM 10-0 (5) 15-0 (4) 5:00 PM #9 Madison East
#9 Wisconsin Rapids Lincoln #9 Madison East

@ Wausau West High School
            @Taylor Elementary, Cottage Grove
5:00 PM
#8 Wausau West   5-0   @ Fire Pro Field- Plover         10-3   #8 Monona Grove

#1 Stevens Point

#1 Sun Prairie
@Sun Prairie
#5 Marshfield
5:00 PM 5-4 (8) 9-1 5:00 PM
#5 Verona
#5 Marshfield #5 Verona
Tue, May 23 4:30 PM
@Marshfield Fairgrounds
                  @Country View Elem.
Thu, May 25 5:00 PM
#12 New Richmond   8-0   #5 Marshfield
          #4 La Crosse Central
  16-1 (3)   #12 Madison Memorial
@ NBC Spartan Sports Complex @La Crosse Central
#13 Wausau East 4:30 PM 4-0 7-6 3:00 PM #13 Madison La Follette
#4 Superior #4 La Crosse Central

@NBC Spartan Sports Complex
                  @Shelby Field
4:00 PM
#4 Superior   12-0 (5)   Sectional Champion
  Sectional Champion
  8-0   #4 La Crosse Central
#1 Stevens Point
#1 Sun Prairie
#3 D.C. Everest
5-4 10-5
#3 Holmen
#3 D.C. Everest @Chippewa Falls @VERONA AREA
#3 Holmen
5:00 PM
@D.C. Everest
    5:00 PM   4:30 PM     @Viking Elementary
Tue, May 23 4:30 PM
#14 River Falls   5-1   #3 D.C. Everest
          #3 Holmen
  4-0   #14 Madison West
@D.C. Everest @Holmen
#11 Eau Claire North 5:00 PM 8-3 6-2 #11 Tomah
#6 Eau Claire Memorial #6 Middleton
5:00 PM
@ Carson Park
                  @Firefighters Memorial Park
4:30 PM
#6 Eau Claire Memorial   5-1   @ Chippewa Falls-Casper Park   #2 Chippewa Falls
  #3 Holmen
      12-2 (6)   #6 Middleton
@DeForest
#7 Hudson
5:00 PM 2-0 7-5 (9) 4:30 PM
#7 Waunakee
#7 Hudson   #7 Waunakee

@ Hudson - Grandview Park
                @Waunakee
5:00 PM
#10 Menomonie   4-0   #2 Chippewa Falls
    #2 DeForest
  4-3   #10 Baraboo
@ Chippewa Falls-Casper Park @DeForest
14-4 (6)
4-1 4:00 PM
#2 Chippewa Falls #2 DeForest