WIAA 2017 Girls Softball Tournament - Division 2
[Last Updated: 08-16-2017 - 9:21PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
5 vs 7 | 6 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3

    Sectional #1
Sectional #4
Regionals Sectionals
Tue, May 23   Wed, May 24   Fri, May 26   Tue, May 30   Thu, Jun 1   Thu, Jun 1   Tue, May 30   Fri, May 26   Wed, May 24   Tue, May 23
    #1 Baldwin-Woodville

 


DIVISION 2

WIAA State Tournament
Friday, June 9 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #4
2:30 p.m.

 
 
 
 
#1 Grafton  

  #1 Baldwin-Woodville  
#1 Grafton
 

   
#9 Black River Falls     @Baldwin-Woodville                 @Grafton   #9 Ripon
                   
  5:00 PM   10-0 (6)  
#1 Baldwin-Woodville
   
#1 Grafton
  10-0 (5)   4:00 PM  
5:00 PM
@Amery
  #8 Amery #9 Ripon   4:30 PM
@Milwaukee Lutheran

#8 Amery
  11-0 (5) @Baldwin-Woodville @ Grafton 7-1   #8 Milwaukee Lutheran
                 
                   
  #5 West Salem 3:00 PM 9-1 7-0 4:00 PM #5 Plymouth  

  #4 Osceola   #4 Port Washington  

   
    @Osceola             @Port Washington  
               
  5:00 PM   1-0             10-1   Thu, May 25 5:00 PM  

  #4 Osceola @Baldwin-Woodville @Grafton #4 Port Washington  

   
        #1 Baldwin-Woodville
  #3 Kewaskum
       
                         
  #3 Ellsworth 5:00 PM 3-2 2-0 5:00 PM #3 Kewaskum  

 
#3 Ellsworth

#3 Kewaskum
 

   
  @Ellsworth                       @Kewaskum  
                         
  5:00 PM   5-1   #2 Onalaska
          #3 Kewaskum
  6-1   4:00 PM  

  #6 Somerset #6 Sheboygan Falls/Kohler  

  @Onalaska   @Waupun  
#7 La Crosse Logan #7 Brown Deer
                         
  #7 La Crosse Logan 12:00 PM 10-5   5-2 #7 Brown Deer  
Wed, May 24 5:00 PM
@La Crosse Logan
  #2 Onalaska #2 Waupun   Wed, May 24 4:30 PM
@SHOREWOOD

#10 Sparta
  12-2 (5) 15-0 (4)   #10 Shorewood
  @Onalaska @Waupun  
                     
  Thu, May 25 4:00 PM   10-0                   13-0 (5)   Thu, May 25 5:00 PM  

  #2 Onalaska                       #2 Waupun  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Rice Lake  
  #3 Kewaskum  
         
  #1 Rice Lake
#1 Rice Lake
11-2 4-0 #1 New Berlin West  

  @MEDFORD AREA @WAUPUN
#1 New Berlin West
 

  5:00 PM 5:00 PM  
#9 Ashland   @Rice Lake                       @New Berlin West   #9 Pius XI Catholic
                         
    12-0 (4)  
#1 Rice Lake
         
#1 New Berlin West
  15-0 (3)   Thu, May 25 4:30 PM  

@Hayward
  #8 Hayward #8 Milwaukee School of Languages  
@Milwaukee School of Languages

#8 Hayward
  13-9 @Rice Lake @New Berlin West 17-10 (6)   #8 Milwaukee School of Languages
                     
                         
  #5 Merrill 5:00 PM 11-1 (6)   10-0 (6) #5 St. Thomas More  

  #4 Rhinelander #4 New Berlin Eisenhower  

   
  @Rhinelander                   @New Berlin Eisenhower  
                     
  4:30 PM   2-1                   8-0   Thu, May 25 5:00 PM  

  #4 Rhinelander @Rice Lake @NEW BERLIN WEST #4 New Berlin Eisenhower  

   
        #1 Rice Lake
  #2 Whitnall
       
                         
  #3 Mosinee
#3 Mosinee
5:00 PM 12-4 4-3 4:30 PM #3 Cudahy  

 
#6 Wisconsin Lutheran
 

       
  @Mosinee                       @Cudahy  
                         
  4:00 PM   11-2               #2 Whitnall
  9-6   Thu, May 25 4:30 PM  

  #6 Medford
#6 Wisconsin Lutheran  

  @Antigo/White Lake @Whitnall  
#7 Lakeland       #3 Mosinee
            #7 St. Francis
                   
  #7 Lakeland 5:00 PM 8-6 (9) 10-0 (5) 3:30 PM #7 St. Francis  

@Lakeland
  #2 Antigo/White Lake #2 Whitnall  
@St. Francis

#10 Abbotsford/Colby
  23-11 (5) 18-2 (3)   #10 St. Anthony
  @Antigo/White Lake             @Whitnall  
               
    3-0             18-1 (3)   Thu, May 25 4:30 PM  

  #2 Antigo/White Lake #2 Whitnall