WIAA 2017 Girls Softball Tournament - Division 3
[Last Updated: 10-16-2017 - 2:36PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
5 vs 7 | 6 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3

    Sectional #1
Sectional #4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, May 23   Wed, May 24   Fri, May 26   Tue, May 30   Thu, Jun 1   Thu, Jun 1   Tue, May 30   Fri, May 26   Wed, May 24   Tue, May 23
    #1 Northwestern

 


DIVISION 3

WIAA State Tournament
Friday, June 9 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #4
approx. 10:00 a.m.

 
 
 
#1 Laconia  

  #1 Northwestern  
#1 Laconia
 

   
#9 Frederic/Luck     @Northwestern                 @Laconia   #9 Wisconsin Dells
                   
  5:00 PM   9-1  
#1 Northwestern
   
#1 Laconia
  20-0 (5)   4:30 PM  

@Unity
  #9 Frederic/Luck #9 Wisconsin Dells   5:00 PM
@Wautoma

#8 Unity
  4-1 @Northwestern @Laconia 9-2   #8 Wautoma
                 
                   
  #5 St. Croix Falls Thu, May 25 5:00 PM 12-0 (5) 8-0 5:00 PM #5 Lomira  

  #5 St. Croix Falls   #4 Mayville  

   
    @Cumberland             @Mayville  
               
    8-3             4-2   5:00 PM  

  #4 Cumberland @Northwestern @Laconia #4 Mayville  

   
        #1 Northwestern
  #1 Laconia
       
                         
  #3 Cameron 5:00 PM 14-9 6-2 5:00 PM #3 Campbellsport  

 
#3 Cameron

#3 Campbellsport
 

   
  @Cameron                       @Campbellsport  
                         
    11-0 (5)   #3 Cameron
          #3 Campbellsport
  12-2 (5)   5:00 PM  

  #6 Barron #6 Westfield  

  @Spooner   @Poynette  
#7 Ladysmith #7 North Fond du Lac
                         
  #7 Ladysmith 5:00 PM 5-0   8-2 5:00 PM #10 Winnebago Lutheran  

@Ladysmith
  #2 Spooner #2 Poynette   Wed, May 24 5:00 PM
@North Fond du Lac

#10 Webster/Siren
  15-0 (3) 3-1   #10 Winnebago Lutheran
  @Spooner @Poynette  
                     
    9-0                   12-2 (5)   Thu, May 25 5:00 PM  

  #2 Spooner                       #2 Poynette  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Bloomer  
  #1 Laconia  
         
  #1 Bloomer
#1 Bloomer
11-3 9-0 #1 Shoreland Lutheran  

  @BLOOMER @Laconia
#1 Shoreland Lutheran
 

  5:00 PM  
#9 St. Croix Central   @Bloomer                       @Shoreland Lutheran   #9 Oostburg
                         
  3:00 PM   5-1  
#1 Bloomer
         
#4 Kettle Moraine Luth.
  15-0 (5)   Thu, May 25  
5:00 PM
@Neillsville/Granton
  #8 Neillsville/Granton #9 Oostburg   Wed, May 24 4:30 PM
@Dominican

#8 Neillsville/Granton
  8-1 @Bloomer @Shoreland Lutheran 5-3   #8 Dominican
                     
                         
  #5 Stratford 3:00 PM 2-0   12-5 Sat, May 27 4:30 PM #5 Watertown Luther Prep  

  #4 Prescott #4 Kettle Moraine Luth.  

   
  @Prescott                   @Kettle Moraine Luth.  
                     
    4-0                   8-2   Thu, May 25 4:30 PM  

  #4 Prescott @Bloomer @Random Lake #4 Kettle Moraine Luth.  

   
        #1 Bloomer
  #2 Random Lake
       
                         
  #3 Elk Mound
#3 Elk Mound
16-1 (4) 1-0 5:00 PM #3 Martin Luther  

 
#3 Martin Luther
 

       
  @Elk Mound                       @Martin Luther  
                         
  4:30 PM   5-3               #2 Random Lake
  9-5   Thu, May 25 4:30 PM  

  #6 Durand
#6 Kenosha St. Joseph  

  @Altoona @Random Lake  
#7 Stanley-Boyd       #2 Altoona
            #7 Cedar Grove-Belgium
                   
  #7 Stanley-Boyd 5:00 PM 5-3 10-0 (5) 5:00 PM #7 Cedar Grove-Belgium  

@Stanley-Boyd
  #2 Altoona #2 Random Lake   4:30 PM
@Heritage Park

#10 Nekoosa
  21-10 (5) 16-6 (5)   #10 Racine St. Catherine's
  @Altoona             @Random Lake  
               
    8-0             6-1   5:00 PM  

  #2 Altoona #2 Random Lake