WIAA 2017 Girls Softball Tournament - Division 5
[Last Updated: 08-16-2017 - 9:22PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
5 vs 7 | 6 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3

    Sectional #1
Sectional #4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, May 23   Wed, May 24   Fri, May 26   Tue, May 30   Thu, Jun 1   Thu, Jun 1   Tue, May 30   Fri, May 26   Wed, May 24   Tue, May 23
    #1 McDonell Central

 


DIVISION 5

WIAA State Tournament
Thursday, June 8 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #4
5:00 p.m.

#1 Belmont  

  #1 McDonell Central  
#1 Belmont
 

   
#9 Elmwood     @Casper Park                 @Belmont   #9 North Crawford
                   
  3:00 PM   12-1 (5)  
#1 McDonell Central
   
#1 Belmont
  18-3 (4)   Thu, May 25 5:00 PM  

@Prentice
  #8 Prentice #8 Riverdale   Wed, May 24 4:00 PM
@Riverdale

#8 Prentice
  6-5 @ Casper Park @Belmont 7-6   #8 Riverdale
                 
                   
  #5 Prairie Farm 5:00 PM 15-0 (3) 4-2 3:30 PM #5 Seneca  

  #4 Eau Claire Immanuel Luth.   #4 Barneveld  

   
    @Eau Claire Immanuel Luth.             @Barneveld  
               
    4-1             6-1   5:00 PM  

  #4 Eau Claire Immanuel Luth. @ Casper Park @Belmont #4 Barneveld  

   
        #1 McDonell Central
  #1 Belmont
       
                         
  #3 Gilman 6:00 PM 3-2 (13) 3-1 5:00 PM #3 Wauzeka-Steuben  

 
#3 Gilman

#6 Highland
 

   
  @Gilman                       @Wauzeka-Steuben  
                         
    9-2   #3 Gilman
          #2 Southwestern
  4-3   5:00 PM  

  #6 Plum City #6 Highland  

  @ Pepin/Alma   @Southwestern  
#7 Clear Lake #7 Potosi
                         
  #7 Clear Lake Thu, May 25 5:00 PM 15-12   7-2 6:00 PM #7 Potosi  

@Clear Lake
  #2 Pepin/Alma #2 Southwestern   4:30 PM
@Potosi

#10 Rib Lake
  9-2 15-0 (5)   #10 Pecatonica
  @Pepin @Southwestern  
                     
  5:00 PM   13-1 (5)                   11-4   4:00 PM  

  #2 Pepin/Alma                       #2 Southwestern  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 McDonell Central  
  #1 Belmont  
         
  #1 Hurley
#1 Hurley
10-0 (6) 13-0 (5) #1 Johnson Creek  

  @MCDONELL CENTRAL @BELMONT
#1 Johnson Creek
 

  3:00 PM 5:00 PM  
#9 Bayfield   @Hurley                       @Johnson Creek   #9 Faith Christian
                         
  1:00 PM   15-0 (3)  
#4 Birchwood
         
#1 Johnson Creek
  15-0 (4)   Thu, May 25 5:00 PM  
4:30 PM
@Mellen
  #8 Mellen #8 Monticello   5:00 PM
@Monticello

#8 Mellen
  17-0 (3) @Hurley @Johnson Creek 18-2 (3)   #8 Monticello
                     
                         
  #5 Northwood 2:00 PM 4-2   17-2 (4) 5:00 PM #5 Catholic Central  

  #4 Birchwood #4 Argyle  

   
  @Birchwood                   @Argyle  
                     
  5:00 PM   4-0                   2-1   5:00 PM  

  #4 Birchwood @Bruce @Johnson Creek #4 Argyle  

   
        #4 Birchwood
  #3 Black Hawk
       
                         
  #3 Bruce
#3 Bruce
5:00 PM 8-4 7-6 #3 Black Hawk  

 
#3 Black Hawk
 

       
  @Bruce                       @Black Hawk  
                         
  5:00 PM   11-2               #3 Black Hawk
  8-7   5:00 PM  

  #6 Solon Springs
#6 Fall River  

  @Drummond @Williams Bay  
      #3 Bruce
           
                   
  #7 Butternut/Mercer 5:00 PM 6-1 6-5 12:00 PM #7 Hustisford  

  #2 Drummond #2 Williams Bay  

   
  @Drummond             @Williams Bay  
               
  4:30 PM   18-3 (3)             5-0   5:00 PM  

  #2 Drummond #2 Williams Bay