WIAA 2018 Girls Softball Tournament - Division 1
[Last Updated: 05-25-2018 - 7:50PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
5 & 6 | 7 & 8
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional #1
Sectional #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Wed, May 23 Fri, May 25 Tue, May 29 Thu, May 31 Thu, May 31 Tue, May 29 Fri, May 25 Wed, May 23

 
 

DIVISION 1

WIAA State Tournament
Thursday, June 7 Quarterfinals



                   
#1 Stevens Point   #1 Pulaski

               
    #1 Stevens Point
    #1 Pulaski
   
@Woyak Park, Plover @ Pulaski Middle School
#9 Eau Claire Memorial Thu, May 24 5:00 PM 14-0 (5) 9-5 4:30 PM #9 Appleton East
#9 Eau Claire Memorial #9 Appleton East

@DC Everest HS
            @ Otto Miller Park - Hortonville
4:30 PM
#8 D.C. Everest   6-3   @Woyak Park, Plover         17-6 (6)   #8 Hortonville




@ Pulaski Middle School
#5 Superior
4:30 PM
#5 Kaukauna
#5 Superior #12 Kimberly
4:00 PM
@NBC Spartan Sports Complex
                  @Kaukauna
4:30 PM
#12 Wausau East   17-2 (3)   #5 Superior
          #4 Appleton North
  4-1   #12 Kimberly
@ Hudson - Grandview Park @Appleton North
#13 River Falls 5:00 PM 8-0 10-0 (5) 4:30 PM #13 Appleton West
#4 Hudson #4 Appleton North

@ Hudson - Grandview Park
                  @ Appleton North
4:30 PM
#4 Hudson   10-0 (5)   Sectional Champion
  Sectional Champion
  12-2 (6)   #4 Appleton North


#3 Chippewa Falls

#3 Ashwaubenon
#3 Chippewa Falls Stevens Point Kaukauna
#3 Ashwaubenon
Tue, May 22 5:00 PM
@ Casper Park
    5:00 PM   4:30 PM     @Pioneer Park
4:30 PM
#14 New Richmond   4-0   #3 Chippewa Falls
          #3 Ashwaubenon
  10-0 (5)   #14 Green Bay Southwest
@ Casper Park @Pioneer Park
#11 Menomonie 5:00 PM 5-0 1-0 1:00 PM #11 Menasha
#6 Wisconsin Rapids Lincoln #6 Bay Port
4:00 PM
@Wisconsin Rapids Lincoln
                  @Bay Port
4:30 PM
#6 Wisconsin Rapids Lincoln   13-2 (5)   @ Marshfield Fairgrounds  
 
      1-0   #6 Bay Port
@ Finger Road Park
#7 Eau Claire North
5:00 PM
#7 De Pere
#10 Wausau West   #7 De Pere

@ Carson Park
       
        @De Pere
4:30 PM
#10 Wausau West   7-3   #2 Marshfield
    #2 Green Bay Preble
  7-3   #10 Green Bay East
@Marshfield @ Finger Road Park
Thu, May 24 4:30 PM 15-5 (6) 9-0 Thu, May 24 4:30 PM
#2 Marshfield #2 Green Bay Preble