WIAA 2019 Boys Basketball Tournament - Division 2
[Last Updated: 03-10-2019 - 3:30PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional #1
Sectional #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 26
7:00 PM
  Fri, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Thu, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 9
7:00 PM
  Sat, Mar 9
7:00 PM
  Thu, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Fri, Mar 1
7:00 PM
  Tue, Feb 26
7:00 PM
    #1 La Crosse Central

State Bracket Available:  
2019 State

Division 2

Friday, March 15 Semifinals

#1 Seed vs #4 Seed

#2 Seed vs #3 Seed

1:35 pm

#1 Green Bay Southwest  

  #1 La Crosse Central  
#1 Green Bay Southwest
 

   
#9 Sparta     @La Crosse Central                 @Green Bay Southwest   #9 Ashwaubenon
                   
    87-37  
#1 La Crosse Central
   
#1 Green Bay Southwest
  69-58    

@La Crosse Logan
  #8 La Crosse Logan #9 Ashwaubenon  
@Menasha

#8 La Crosse Logan
  59-47 @La Crosse Central @Green Bay Southwest 90-70   #8 Menasha
                 
                   
  #5 Menomonie 75-42 65-55 #5 Marinette  

  #4 Holmen   #4 West De Pere  

   
    @Holmen             @West De Pere  
               
    61-49             56-54    

  #4 Holmen @ La Crosse Logan @ Pulaski #4 West De Pere  

   
        #1 La Crosse Central
  #2 Kaukauna
       
                         
  #3 River Falls 54-51 66-63 #3 Seymour  

 
#3 River Falls

#6 Pulaski
 

   
#11 Ashland   @River Falls                       @Seymour   #11 Notre Dame
                         
    69-52   #2 Onalaska
          #2 Kaukauna
  70-58    

@Rice Lake
  #11 Ashland #6 Pulaski  
@Pulaski

#6 Rice Lake
  60-43 @Onalaska   @Kaukauna 67-66   #6 Pulaski
#7 New Richmond #7 Luxemburg-Casco
                         
  #7 New Richmond 54-46   96-75 #10 Green Bay West  

@New Richmond
  #2 Onalaska #2 Kaukauna  
@Luxemburg-Casco

#10 Tomah
  66-64 83-76 (1OT)   #10 Green Bay West
  @Onalaska @Kaukauna  
                     
    78-38                   94-54    

  #2 Onalaska                       #2 Kaukauna  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 La Crosse Central  
  #1 Nicolet  
         
  #1 Merrill
#1 Merrill
81-55 57-44 #1 Nicolet  

  @ Wausau East @ Watertown
#1 Nicolet
 

  11:00 AM 1:00 PM  
#9 Lakeland Union   @Merrill                       @Nicolet   #9 Slinger
                         
    70-45  
#1 Merrill
         
#1 Nicolet
  69-31    

@Medford
  #8 Medford #9 Slinger  
@Milwaukee Vincent

#8 Medford
  62-46 @Merrill @Nicolet 66-56   #8 Milwaukee Vincent
#5 Hortonville                       #5 Milwaukee Madison
                         
  #5 Hortonville 98-76   67-55 #5 Milwaukee Madison  

@Hortonville
  #4 Mosinee #5 Milwaukee Madison  
@Milwaukee Madison

#12 Fox Valley Lutheran
  81-57 61-47   #12 Kewaskum
  @Mosinee                   @Grafton  
                     
    69-61                   70-63    

  #4 Mosinee @ Antigo @ Brown Deer #4 Grafton  

   
        #1 Merrill
  #1 Nicolet
       
                         
  #3 Wausau East
#3 Wausau East
75-61 81-57 #3 Plymouth  

 
#3 Plymouth
 

       
#11 Shawano Community   @Wausau East                       @Plymouth   #11 West Bend West
                         
    71-65               #7 Port Washington
  50-36    

@Rhinelander
  #6 Rhinelander
#6 Beaver Dam  
@Beaver Dam

#6 Rhinelander
  78-65 @New London @Plymouth 54-37   #6 Beaver Dam
#7 Antigo       #2 New London
            #7 Port Washington
                   
  #7 Antigo 87-69 59-54 #7 Port Washington  

@Antigo
  #2 New London #7 Port Washington  
@Port Washington

#10 Waupaca
  83-66 57-52   #10 Cedarburg
  @New London             @West Bend East  
               
    83-71             68-51    

  #2 New London #2 West Bend East