WIAA 2019 Boys Basketball Tournament - Division 3
[Last Updated: 03-10-2019 - 2:13PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional #1
Sectional #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 26
7:00 PM
  Fri, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Thu, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 9
7:00 PM
  Sat, Mar 9
7:00 PM
  Thu, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Fri, Mar 1
7:00 PM
  Tue, Feb 26
7:00 PM
    #1 Prescott

State Bracket Available:  
2019 State

Division 3

Thursday, March 14 Semifinals

#1 Seed vs #4 Seed

#2 Seed vs #3 Seed

1:35 pm

 
#1 Wrightstown  

  #1 Prescott  
#1 Wrightstown
 

   
#9 Elk Mound     @Prescott                 @Wrightstown   #9 Wittenberg-Birnamwood
                   
    74-58  
#5 Saint Croix Central
   
#1 Wrightstown
  66-52    

@Somerset
  #9 Elk Mound #8 Northland Pines  
@Northland Pines

#8 Somerset
  46-41 @Prescott @Wrightstown 75-55   #8 Northland Pines
#5 Saint Croix Central                   #5 Little Chute
                   
  #5 Saint Croix Central 66-62 62-55 (1OT) #5 Little Chute  

@Saint Croix Central
  #5 Saint Croix Central   #4 Peshtigo  
@Little Chute

#12 Amery
  67-61 92-34   #12 Tomahawk
#13 Osceola     @ Ellsworth             @Peshtigo  
               
    68-53             55-45    

@Ellsworth
  #4 Ellsworth @ Amery @ Oconto Falls #4 Peshtigo  

#4 Ellsworth
  73-47  
        #2 Northwestern
  #3 Freedom
       
                         
  #3 Bloomer 66-46 58-47 8:00 PM #3 Freedom  

 
#3 Bloomer

#3 Freedom
 

   
#11 Barron   @Bloomer                       @Freedom   #11 Amherst
                         
    50-47   #2 Northwestern
          #3 Freedom
  57-51    

@Hayward
  #6 Hayward #6 Clintonville  
@Clintonville

#6 Hayward
  67-46 @Northwestern   @Xavier 73-34   #6 Clintonville
#7 Baldwin-Woodville #7 Brillion
                         
  #10 Spooner 61-55 (1OT)   65-64 #10 Oconto Falls  

@Baldwin-Woodville
  #2 Northwestern #2 Xavier  
@Brillion

#10 Spooner
  56-55 52-49   #10 Oconto Falls
  @Northwestern @Xavier  
                     
    65-46                   83-69    

  #2 Northwestern                       #2 Xavier  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #2 Northwestern  
  #2 Denmark  
         
  #1 Stratford
#1 Stratford
75-68 (1OT) 46-41 #1 Southern Door  

  @ Marshfield @ Appleton North
#1 Southern Door
 

  1:00 PM 1:00 PM  
#9 Viroqua   @Stratford                       @Southern Door   #9 Kiel
                         
  7:30 PM   57-42  
#1 Stratford
         
#4 Valders
  52-42    

@Adams-Friendship
  #8 Adams-Friendship #9 Kiel  
@New Holstein

#8 Adams-Friendship
  49-37 @Stratford @Southern Door 68-54   #8 New Holstein
#5 Gale-Ettrick-Trempealeau                       #5 Chilton
                         
  #5 Gale-Ettrick-Trempealeau 7:30 PM 63-27   58-52 #5 Chilton  
Wed, Feb 27
@Gale-Ettrick-Trempealeau
  #5 Gale-Ettrick-Trempealeau #4 Valders  
@Chilton

#12 Nekoosa
  75-47 67-25   #12 Saint Lawrence Seminary
  @Westby                   @Valders  
                     
    46-37                   49-44    

  #4 Westby @ Stevens Point @ Chilton #4 Valders  

   
        #2 Wisconsin Dells
  #2 Denmark
       
                         
  #3 Mauston
#3 Mauston
70-64 56-49 #3 Sheboygan Falls  

 
#3 Sheboygan Falls
 

       
#11 Arcadia   @Mauston                       @Sheboygan Falls   #11 Two Rivers
                         
    83-63               #2 Denmark
  76-65    

@West Salem
  #6 West Salem
#6 Kewaunee  
@Kewaunee

#6 West Salem
  62-47 @Wisconsin Dells @Denmark 75-54   #6 Kewaunee
#7 Altoona       #2 Wisconsin Dells
            #7 Sturgeon Bay
                   
  #7 Altoona 73-59 63-57 #7 Sturgeon Bay  

@Altoona
  #2 Wisconsin Dells #2 Denmark  
@Sturgeon Bay

#10 Black River Falls
  65-44 62-59   #10 Cedar Grove-Belgium
  @Wisconsin Dells             @Denmark  
               
    66-48             54-36    

  #2 Wisconsin Dells #2 Denmark