WIAA 2019 Boys Basketball Tournament - Division 4
[Last Updated: 03-10-2019 - 2:50PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional #1
Sectional #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 26
7:00 PM
  Fri, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Thu, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 9
7:00 PM
  Sat, Mar 9
7:00 PM
  Thu, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Fri, Mar 1
7:00 PM
  Tue, Feb 26
7:00 PM
    #1 Clear Lake

State Bracket Available:  
2019 State

Division 4

Thursday, March 14 Semifinals

#1 Seed vs #4 Seed

#2 Seed vs #3 Seed

6:35 pm

 
#1 Auburndale  

  #1 Clear Lake  
#1 Auburndale
 

   
#9 Glenwood City     @Clear Lake                 @Auburndale   #9 Necedah
                   
    48-29  
#1 Clear Lake
   
#1 Auburndale
  69-52    

@Grantsburg
  #8 Grantsburg #8 Spencer   Wed, Feb 27 4:30 PM
@Spencer

#8 Grantsburg
  64-52 @Clear Lake @Auburndale 61-50   #8 Spencer
#5 Cameron                   #5 Thorp
                   
  #5 Cameron 59-38 40-31 #5 Thorp  

@Cameron
  #4 Cumberland   #5 Thorp  
@Thorp

#12 Boyceville
  87-42 66-36   #12 Chequamegon
#13 Shell Lake     @Cumberland             @Phillips  
               
    78-75 (1OT)             67-44    

@Cumberland
  #4 Cumberland @ Menomonie @ D.C. Everest #4 Phillips  

#4 Cumberland
  65-57  
        #1 Clear Lake
  #2 Marathon
       
                         
  #3 Colfax 67-49 67-55 #3 Neillsville  

 
#3 Colfax

#3 Neillsville
 

   
#11 Chetek-Weyerhaeuser   @Colfax                       @Neillsville   #11 Westfield Area
                         
    70-60   #3 Colfax
          #2 Marathon
  84-63    

@Unity
  #6 Unity #6 Pacelli  
@Pacelli

#6 Unity
  49-39 @Webster   @Marathon 62-42   #6 Pacelli
#7 Saint Croix Falls #7 Colby
                         
  #7 Saint Croix Falls 75-72 (2OT)   81-43 #7 Colby  
Wed, Feb 27
@Saint Croix Falls
  #2 Webster #2 Marathon  
@Colby

#10 Ladysmith
  56-46 62-22   #10 Abbotsford
  @Webster @Marathon  
                     
    59-54                   87-45    

  #2 Webster                       #2 Marathon  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Osseo-Fairchild  
  #1 Lourdes Acad.  
         
  #1 Osseo-Fairchild
#1 Osseo-Fairchild
80-73 72-71 #1 Lourdes Acad.  

  @ Hudson @ Neillsville
#1 Lourdes Acad.
 

  Sun, Mar 10 1:00 PM 1:30 PM  
#9 Cochrane-Fountain City   @Osseo-Fairchild                       @Lourdes Acad.   #9 Saint Mary Catholic
                         
    77-60  
#1 Osseo-Fairchild
         
#1 Lourdes Acad.
  85-58    

@Mondovi
  #8 Mondovi #9 Saint Mary Catholic  
@Menominee Indian

#8 Mondovi
  63-54 @Osseo-Fairchild @Lourdes Acad. 74-72   #8 Menominee Indian
#5 Spring Valley                       #5 Manawa
                         
  #12 Cadott 82-62   100-66 #5 Manawa  

@Spring Valley
  #4 Melrose-Mindoro #5 Manawa  
@Manawa

#12 Cadott
  70-57 59-58   #12 Crandon
  @Melrose-Mindoro                   @Crivitz   #13 Weyauwega-Fremont
                     
    76-47                   69-56    

  #4 Melrose-Mindoro @ Altoona @ Waupaca #4 Crivitz  
@Crivitz

  83-45   #4 Crivitz
        #1 Osseo-Fairchild
  #1 Lourdes Acad.
       
                         
  #3 Fall Creek
#3 Fall Creek
76-62 71-51 #3 Shiocton  

 
#3 Shiocton
 

       
#11 Stanley-Boyd   @Fall Creek                       @Shiocton   #11 Wabeno Area / Laona
                         
    75-74 (1OT)               #2 Iola-Scandinavia
  70-55    

@Durand
  #6 Durand
#6 Bonduel  
@Bonduel

#6 Durand
  81-58 @Fall Creek @Iola-Scandinavia 65-59   #6 Bonduel
#7 Regis       #3 Fall Creek
            #7 Oconto
                   
  #10 Whitehall 75-41 69-62 #10 Coleman  

@Regis
  #10 Whitehall #2 Iola-Scandinavia  
@Oconto

#10 Whitehall
  73-69 75-56   #10 Coleman
  @Augusta             @Iola-Scandinavia  
               
    60-51             73-43    

  #2 Augusta #2 Iola-Scandinavia