WIAA 2014 Boys Basketball Tournament - Division 1
[Last Updated: 08-02-2016 - 11:54AM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #3
Tue, Feb 25
7:00 PM
  Fri, Feb 28
7:00 PM
  Sat, Mar 1
7:00 PM
  Thu, Mar 6
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 6
7:00 PM
  Sat, Mar 1
7:00 PM
  Fri, Feb 28
7:00 PM
  Tue, Feb 25
7:00 PM
    #1 Marshfield

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Friday, March 14 Semifinals 
Sectional #1 vs. #3 
8:15 p.m.
#1 Madison Memorial  

  #1 Marshfield  
#1 Madison Memorial
 

   
    @Marshfield                 @Madison Memorial   #9 Watertown
                   
    53-44  
#1 Marshfield
(18-6)
   
#5 Verona
(14-10)
  82-47    

  #8 Superior #8 Madison East  
@Madison East

  @Marshfield @Madison Memorial 63-56   #8 Madison East
                 
                   
  #5 Eau Claire North 49-32 53-51 #5 Verona  

  #5 Eau Claire North   #5 Verona  

   
    @D.C. Everest             @Madison West  
               
    46-36             62-49    

  #4 D.C. Everest @ Chippewa Falls @Waunakee #4 Madison West  

   
        #1 Marshfield
(19-6)
  #2 Sun Prairie
(18-7)
       
                         
  #3 Eau Claire Memorial 67-43 54-53 (2OT) #3 Middleton  

 
#3 Eau Claire Memorial

#3 Middleton
 

   
  @Eau Claire Memorial                       @Middleton  
                         
    84-70   #2 Hudson
(14-9)
          #2 Sun Prairie
(17-7)
  57-49    

  #6 Chippewa Falls #6 Madison La Follette  

  @Hudson   @Sun Prairie  
                         
  #7 Wausau West 56-42   52-44 #7 Oconomowoc  

  #2 Hudson #2 Sun Prairie  

   
  @Hudson @Sun Prairie  
                     
    53-35                   69-44    

  #2 Hudson                       #2 Sun Prairie  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Neenah  
(25-1)
  #1 Mukwonago  
(18-8)
         
  #1 Neenah
#1 Neenah
54-31 53-46 #1 Mukwonago  

  @ Wausau West @ Burlington
#1 Mukwonago
 

  4:00 PM 1:00 PM  
#9 Fond du Lac   @Neenah                       @Mukwonago   #9 Kenosha Bradford
                         
    41-27  
#1 Neenah
(23-1)
         
#1 Mukwonago
(16-8)
  71-44    

@Appleton East
  #8 Appleton East #8 Janesville Parker  
@Janesville Parker

#8 Appleton East
  56-51 @Neenah @Mukwonago 50-32   #8 Janesville Parker
                     
                         
  #5 Appleton North 66-42   59-46 #5 Kenosha Tremper  

  #5 Appleton North #5 Kenosha Tremper  

   
  @Appleton West                   @Kenosha Indian Trail  
                     
    54-50 (1OT)                   56-52    

  #4 Appleton West @Menasha @ Badger #4 Kenosha Indian Trail  

   
        #1 Neenah
(24-1)
  #1 Mukwonago
(17-8)
       
                         
  #3 Oshkosh North
#3 Oshkosh North
59-56 60-48 #3 Janesville Craig  

 
#3 Janesville Craig
 

       
  @Oshkosh North                       @Janesville Craig  
                         
    66-41               #2 Beloit Memorial
(15-9)
  65-48    

  #6 Wisconsin Rapids Lincoln
#6 Badger  

  @Stevens Point @Beloit Memorial  
      #2 Stevens Point
(23-1)
           
                   
  #7 Oshkosh West 92-75 71-62 #7 Muskego  

  #2 Stevens Point #2 Beloit Memorial  

   
  @Stevens Point             @Beloit Memorial  
               
    71-33             54-52    

  #2 Stevens Point #2 Beloit Memorial