- WIAA 2014 Boys Basketball Tournament - Division 3


Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #3
Tue, Feb 25
7:00 PM
  Fri, Feb 28
7:00 PM
  Sat, Mar 1
7:00 PM
  Thu, Mar 6
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 6
7:00 PM
  Sat, Mar 1
7:00 PM
  Fri, Feb 28
7:00 PM
  Tue, Feb 25
7:00 PM

    #1 SOMERSET

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Friday, March 14 Semifinals 
Sectional #1 vs. #3 
10:45 a.m.
#1 LODI  

  #1 SOMERSET  
#1 LODI
 

   
#9 HAYWARD     @SOMERSET                 @LODI   #5 ADAMS-FRIEND
                   
    67-46  
#1 SOMERSET
(21-3)
   
#1 LODI
(23-1)
  58-42    

@SAINT CROIX FALLS
  #8 SAINT CROIX FALLS #4 WESTFIELD AREA  
@WESTFIELD AREA

#8 SAINT CROIX FALLS
  77-69 @SOMERSET @LODI 34-23   #4 WESTFIELD AREA
#5 NORTHWESTERN                   #3 NEKOOSA
                   
  #5 NORTHWESTERN 78-64 (1OT) 71-52 #6 WISCONSIN DELLS  

@NORTHWESTERN
  #4 ELLSWORTH   #2 POYNETTE  
@NEKOOSA

#12 SAINT CROIX CTRL
  57-49 65-63   #6 WISCONSIN DELLS
    @ELLSWORTH             @POYNETTE   #7 WAUTOMA
               
    61-49             78-49    

  #4 ELLSWORTH @ New Richmond @ Baraboo #2 POYNETTE  
@POYNETTE

  77-58   #2 POYNETTE
        #2 PRESCOTT
(21-3)
  #1 LODI
(24-1)
       
                         
  #3 BARRON 44-40 58-46 #1 EDGEWOOD  

 
#3 BARRON

#4 DODGEVILLE
 

   
#11 SPOONER   @BARRON                       @EDGEWOOD   #5 PLATTEVILLE
                         
    62-60   #2 PRESCOTT
(20-3)
          #2 RIVER VALLEY
(16-8)
  53-49    

@BALD-WOOD
  #6 BALD-WOOD #4 DODGEVILLE  
@DODGEVILLE

#6 BALD-WOOD
  71-59 @PRESCOTT   @RIVER VALLEY 56-42   #4 DODGEVILLE
#7 AMERY #3 RICHLAND CENTER
                         
  #7 AMERY 55-45   60-57 #6 PRAIR DU CHIEN  

@AMERY
  #2 PRESCOTT #2 RIVER VALLEY  
@RICHLAND CENTER

#10 OSCEOLA
  59-50 44-36   #6 PRAIR DU CHIEN
  @PRESCOTT @RIVER VALLEY  
                     
    67-32                   55-49 (1OT)    

  #2 PRESCOTT                       #2 RIVER VALLEY  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 ELK MOUND  
(25-1)
  #1 LODI  
(25-1)
         
  #1 ELK MOUND
#1 ELK MOUND
48-37 42-41 #1 EDGERTON  

  @ Eau Claire North @ Middleton
#1 EDGERTON
 

  01:00 PM 01:00 PM  
#9 BLK RIVER FALLS   @ELK MOUND                       @EDGERTON   #9 TURNER
                         
    43-36  
#1 ELK MOUND
(23-1)
         
#4 LAKESIDE LUTH
(17-7)
  63-41    

@ARCADIA
  #8 ARCADIA #8 CLINTON  
@CLINTON

#8 ARCADIA
  62-47 @ELK MOUND @EDGERTON 72-60   #8 CLINTON
#5 ALTOONA                       #5 EVANSVILLE
                         
  #5 ALTOONA 68-49   71-57 #5 EVANSVILLE  

@ALTOONA
  #4 WEST SALEM #4 LAKESIDE LUTH  
@EVANSVILLE

#12 DURAND
  63-48 58-35   #12 BRODHEAD
  @WEST SALEM                   @LAKESIDE LUTH  
                     
    69-60                   68-52    

  #4 WEST SALEM @LA CROSSE CENTRAL @ Fort Atkinson #4 LAKESIDE LUTH  

   
        #1 ELK MOUND
(24-1)
  #2 MARSHALL
(22-3)
       
                         
  #3 AQUINAS
#3 AQUINAS
48-41 74-71 #3 LAKE MILLS  

 
#3 LAKE MILLS
 

       
#11 MAUSTON   @AQUINAS                       @LAKE MILLS   #11 PALMYRA-EAGLE
                         
    56-40               #2 MARSHALL
(21-3)
  55-37    

@BLOOMER
  #6 BLOOMER
#6 JEFFERSON  
@JEFFERSON

#6 BLOOMER
  58-36 @GALE/ETT/TRE @MARSHALL 38-20   #6 JEFFERSON
#7 NEILLSVILLE       #3 AQUINAS
(17-7)
            #7 WHITEWATER
                   
  #7 NEILLSVILLE 57-54 56-52 #10 BIG FOOT  

@NEILLSVILLE
  #2 GALE/ETT/TRE #2 MARSHALL  
@WHITEWATER

#10 VIROQUA
  53-36 41-38   #10 BIG FOOT
  @GALE/ETT/TRE             @MARSHALL  
               
    60-38             79-51    

  #2 GALE/ETT/TRE #2 MARSHALL