- WIAA 2014 Boys Basketball Tournament - Division 1


Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #2
SECTIONAL #4
Tue, Feb 25
7:00 PM
  Fri, Feb 28
7:00 PM
  Sat, Mar 1
7:00 PM
  Thu, Mar 6
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 6
7:00 PM
  Sat, Mar 1
7:00 PM
  Fri, Feb 28
7:00 PM
  Tue, Feb 25
7:00 PM

    #1 BAY PORT

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Friday, March 14 Semifinals 
Sectional #2 vs. #4 
6:35 p.m.
#1 RACINE CASE  

  #1 BAY PORT  
#1 RACINE CASE
 

   
#9 GB EAST     @BAY PORT                 @RACINE CASE   #9 OAK CREEK
                   
    65-42  
#1 BAY PORT
(16-8)
   
#1 RACINE CASE
(20-3)
  81-45    

@MANITOWOC LINCOLN
  #8 MANITOWOC LINCOLN #9 OAK CREEK  
@GREENFIELD

#8 MANITOWOC LINCOLN
  60-58 @BAY PORT @RACINE CASE 57-47 (1OT)   #8 GREENFIELD
                 
                   
  #5 SHEB SOUTH 71-50 75-60 #5 RACINE HORLICK  

  #5 SHEB SOUTH   #5 RACINE HORLICK  

   
    @GB PREBLE             @RACINE PARK  
               
    40-38             61-58    

  #4 GB PREBLE @ Manitowoc Lincoln @ Oak Creek #4 RACINE PARK  

   
        #3 KIMBERLY
(17-8)
  #1 RACINE CASE
(21-3)
       
                         
  #3 KIMBERLY 46-41 89-73 #3 MILW HAMILTON  

 
#3 KIMBERLY

#3 MILW HAMILTON
 

   
  @KIMBERLY                       @MILW HAMILTON  
                         
    63-44   #3 KIMBERLY
(16-8)
          #2 WEST ALLIS CTRL
(20-4)
  74-59    

  #6 SHEB NORTH #6 FRANKLIN  

  @DE PERE   @WEST ALLIS CTRL  
                         
  #7 GB SOUTHWEST 64-54   84-82 #7 WEST ALLIS NATHAN  

  #2 DE PERE #2 WEST ALLIS CTRL  

   
  @DE PERE @WEST ALLIS CTRL  
                     
    76-32                   53-37    

  #2 DE PERE                       #2 WEST ALLIS CTRL  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 GERMANTOWN  
(24-2)
  #2 MILW KING  
(24-2)
         
  #1 GERMANTOWN
#1 GERMANTOWN
66-51 87-78 (2OT) #1 BROOKFIELD CTRL  

  @ Ashwaubenon @ West Allis Central
#1 BROOKFIELD CTRL
 

  02:00 PM 04:00 PM  
#9 WAUK SOUTH   @GERMANTOWN                       @BROOKFIELD CTRL  
                         
    102-63  
#1 GERMANTOWN
(22-2)
         
#1 BROOKFIELD CTRL
(24-0)
  63-30    

@HARTFORD UNION
  #8 HARTFORD UNION #8 BROOKFIELD EAST  

#8 HARTFORD UNION
  54-51 @GERMANTOWN @BROOKFIELD CTRL  
                     
                         
  #5 WAUK WEST 80-52   80-42 #5 MILW VINCENT  

  #4 ARROWHEAD #4 MILW SOUTH  

   
  @ARROWHEAD                   @MILW SOUTH  
                     
    55-49                   47-46    

  #4 ARROWHEAD @ Whitefish Bay @Brookfield East #4 MILW SOUTH  

   
        #1 GERMANTOWN
(23-2)
  #2 MILW KING
(23-2)
       
                         
  #3 HOMESTEAD
#6 HAMILTON
63-51 77-74 (1OT) #3 MILW RIVERSIDE  

 
#3 MILW RIVERSIDE
 

       
  @HOMESTEAD                       @MILW RIVERSIDE  
                         
    57-47               #2 MILW KING
(22-2)
  80-65    

  #6 HAMILTON
#6 MARQUETTE UNIV  

  @KET MORAINE @MILW KING  
      #6 HAMILTON
(17-7)
           
                   
  #7 MENOMONEE FALLS 49-46 76-61 05:00 PM #7 MILW PUL/ARTS/RR  

  #2 KET MORAINE #2 MILW KING  

   
  @KET MORAINE             @MILW KING  
               
    69-59             84-46    

  #2 KET MORAINE #2 MILW KING