- WIAA 2014 Boys Basketball Tournament - Division 5


Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional #1
Sectional #3
Tue, Feb 25
7:00 PM
  Fri, Feb 28
7:00 PM
  Sat, Mar 1
7:00 PM
  Thu, Mar 6
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 6
7:00 PM
  Sat, Mar 1
7:00 PM
  Fri, Feb 28
7:00 PM
  Tue, Feb 25
7:00 PM

#1 LUCK     #1 LUCK

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Thursday, March 13 Semifinals 
Sectional #1 vs. #3
3:15 p.m.
#1 GILMANTON   #1 GILMANTON

@LUCK
  #1 LUCK  
#1 GILMANTON
 
@GILMANTON

#8 LAC COURTE OREILLES
  65-19 72-39   #8 ELMWOOD
#5 SHELL LAKE     @LUCK                 @GILMANTON   #5 LINCOLN
                   
    53-43  
#1 LUCK
(19-5)
   
#3 COCH-FOUNTAIN CITY
(18-7)
  59-52    

@SOLON SPRINGS
  #4 SOLON SPRINGS #4 ALMA/PEPIN  
@ALMA/PEPIN

#4 SOLON SPRINGS
  61-46 @LUCK @Durand 66-47   #4 ALMA/PEPIN
#3 FREDERIC                   #3 COCH-FOUNTAIN CITY
                   
  #3 FREDERIC 41-33 62-60 #3 COCH-FOUNTAIN CITY  

@FREDERIC
  #2 SIREN   #3 COCH-FOUNTAIN CITY  
@COCH-FOUNTAIN CITY

#6 NORTHWOOD
  55-43 59-35   #6 PLUM CITY
#7 BIRCHWOOD     @SIREN             @ELEVA-STRUM   #7 INDEPENDENCE
               
    47-31             44-40    

@SIREN
  #2 SIREN @ Hayward @ Neillsville #2 ELEVA-STRUM  
@ELEVA-STRUM

#2 SIREN
  64-33 40-18   #2 ELEVA-STRUM
#1 WASHBURN         #2 DRUMMOND
(16-9)
  #3 COCH-FOUNTAIN CITY
(19-7)
        #1 BANGOR
                         
  #1 WASHBURN 27-23 57-56 (1OT) #1 BANGOR  

@WASHBURN
 
#1 WASHBURN

#1 BANGOR
 
@BANGOR

#8 MERCER
  91-24 85-53   #8 WONEWOC-CENTER
#5 MELLEN   @WASHBURN                       @BANGOR   #5 NEW LISBON
                         
    58-42   #2 DRUMMOND
(15-9)
          #2 HILLSBORO
(21-4)
  73-58    

@SOUTH SHORE
  #4 SOUTH SHORE #5 NEW LISBON  
@ROYALL

#4 SOUTH SHORE
  63-50 @WASHBURN   @BANGOR 56-38   #4 ROYALL
#3 BAYFIELD #3 LA FARGE
                         
  #3 BAYFIELD 40-35   50-48 #3 LA FARGE  

@BAYFIELD
  #2 DRUMMOND #2 HILLSBORO  
@LA FARGE

#6 BUTTERNUT
  81-52 55-32   #6 WESTON
#7 WINTER   @DRUMMOND @HILLSBORO   #7 CASHTON
                     
    51-41                   45-37    

@DRUMMOND
  #2 DRUMMOND                       #2 HILLSBORO  
@HILLSBORO

#2 DRUMMOND
  67-25                       51-31   #2 HILLSBORO
#1 TURTLE LAKE       Sectional Champion
  Sectional Champion           #1 CASSVILLE
          #2 THORP  
(17-9)
  #3 COCH-FOUNTAIN CITY  
(20-7)
         
  #1 TURTLE LAKE
#1 TURTLE LAKE
56-39 54-44 #1 CASSVILLE  

@TURTLE LAKE
  @ Spooner @ La Crosse Logan
#1 CASSVILLE
 
@CASSVILLE

#8 CLEAR LAKE
  82-37 01:00 PM 01:00 PM 49-44   #16 HIGHLAND
#5 PRAIRIE FARM   @TURTLE LAKE                       @CASSVILLE   #9 SENECA
                         
    79-71  
#3 EC IMMANUEL
(15-9)
         
#1 CASSVILLE
(24-1)
  57-40    

@MCDONELL CENTRAL
  #4 MCDONELL CENTRAL #8 PECATONICA  
@PECATONICA

#4 MCDONELL CENTRAL
  77-57 @TURTLE LAKE @CASSVILLE 48-30   #8 PECATONICA
#3 EC IMMANUEL                       #5 SOUTHWESTERN
                         
  #3 EC IMMANUEL 61-46   39-27 #5 SOUTHWESTERN  

@EC IMMANUEL
  #3 EC IMMANUEL #4 NORTH CRAWFORD  
@SOUTHWESTERN

#6 BRUCE
  74-50 52-39   #12 WAUZEKA-STEUBEN
#7 NEW AUBURN   @CLAYTON                   @NORTH CRAWFORD   #13 ITHACA
                     
    44-41                   51-50    

@CLAYTON
  #2 CLAYTON @ Rice Lake @ Mineral Point #4 NORTH CRAWFORD  
@NORTH CRAWFORD

#2 CLAYTON
  49-41 58-46   #4 NORTH CRAWFORD
#1 OWEN-WITHEE         #2 THORP
(16-9)
  #2 BARNEVELD
(20-6)
        #3 SHULLSBURG
                         
  #1 OWEN-WITHEE
#1 OWEN-WITHEE
52-47 43-37 #3 SHULLSBURG  

@OWEN-WITHEE
 
#6 POTOSI
 
@SHULLSBURG

#8 PRENTICE
  54-30     45-36   #14 KICKAPOO
#5 RIB LAKE   @OWEN-WITHEE                       @SHULLSBURG   #11 BELMONT
                         
    59-46               #2 BARNEVELD
(19-6)
  55-42    

@CORNELL
  #5 RIB LAKE
#6 POTOSI  
@POTOSI

#4 CORNELL
  54-41 @OWEN-WITHEE @BARNEVELD 49-43   #6 POTOSI
#3 GREENWOOD       #2 THORP
(15-9)
            #7 DE SOTO
                   
  #3 GREENWOOD 57-54 58-50 #10 RIVER RIDGE  

@GREENWOOD
  #2 THORP #2 BARNEVELD  
@DE SOTO

#6 LAKE HOLCOMBE
  71-49 57-55   #10 RIVER RIDGE
#7 GILMAN   @THORP             @BARNEVELD   #15 BENTON
               
    70-55             42-27    

@THORP
  #2 THORP #2 BARNEVELD  
@BARNEVELD

#2 THORP
  66-32 42-30   #2 BARNEVELD