WIAA 2017 Boys Basketball Tournament - Division 1
[Last Updated: 08-16-2017 - 9:21PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 28
7:00 PM
  Fri, Mar 3
7:00 PM
  Sat, Mar 4   Thu, Mar 9
7:00 PM
  Sat, Mar 11   Sat, Mar 11   Thu, Mar 9
7:00 PM
  Sat, Mar 4   Fri, Mar 3
7:00 PM
  Tue, Feb 28
7:00 PM
    #1 Oshkosh North

 


Division 1
WIAA State Tournament
Friday, March 17 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #3
6:35 p.m.
#1 Sun Prairie  

  #1 Oshkosh North  
#1 Sun Prairie
 

   
    @Oshkosh North                 @Sun Prairie   #17 Badger
                   
    86-46  
#1 Oshkosh North
   
#8 Madison East
  71-60    

  #16 Appleton North #16 Kenosha Tremper  
@ Kenosha Tremper

  @Oshkosh North @Sun Prairie 63-53   #16 Kenosha Tremper
                 
                   
  #9 Wisconsin Rapids Lincoln 7:00 PM 69-47 82-68 7:00 PM #9 Watertown  

  #8 Wausau West   #8 Madison East  

   
    @Wausau West             @Madison East  
               
    47-43             75-67    

  #8 Wausau West @Appleton North @ Janesville Craig #8 Madison East  

   
        #1 Oshkosh North
  #8 Madison East
       
                         
  #5 Marshfield 6:30 PM 67-54 76-68 #5 Beloit Memorial  

 
#5 Marshfield

#5 Beloit Memorial
 

   
  @Marshfield                       @Beloit Memorial  
                         
    91-80   #5 Marshfield
          #4 Muskego
  82-68    

  #12 Hudson #12 Verona  

  @Neenah   @Muskego  
                         
  #13 Appleton East 7:00 PM 70-69   64-60 7:00 PM #13 Madison West  

  #4 Neenah #4 Muskego  

   
  @Neenah @Muskego  
                     
    56-52 (1OT)                   79-65 (1OT)    

  #4 Neenah                       #4 Muskego  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #2 Stevens Point  
  #2 Madison Memorial  
         
  #3 Eau Claire North
#3 Eau Claire North
76-61 50-35 #3 Middleton  

  @ Marshfield @ Sun Prairie
#3 Middleton
 

  4:00 PM 1:00 PM  
  @Eau Claire North                       @Middleton  
                         
    68-50  
#3 Eau Claire North
         
#3 Middleton
  87-43    

  #14 D.C. Everest #14 Kenosha Bradford  

  @Eau Claire North @Middleton  
                     
                         
  #11 Oshkosh West 7:00 PM 67-61 (2OT)   82-79 7:00 PM #11 Oconomowoc  

  #6 Appleton West #6 Janesville Craig  

   
  @Appleton West                   @Janesville Craig  
                     
    49-45                   70-46    

  #6 Appleton West @Eau Claire Memorial @Sun Prairie #6 Janesville Craig  

   
        #2 Stevens Point
  #2 Madison Memorial
       
                         
  #7 Chippewa Falls
#7 Chippewa Falls
62-55 57-51 #7 Mukwonago  

 
#7 Mukwonago
 

       
  @Chippewa Falls                       @Mukwonago  
                         
    57-51               #2 Madison Memorial
  57-37    

  #10 Eau Claire Memorial
#10 Kenosha Indian Trail  

  @Stevens Point @Madison Memorial  
      #2 Stevens Point
            #15 Madison La Follette
                   
  #15 Superior 7:00 PM 83-46 65-42 7:00 PM #15 Madison La Follette  

  #2 Stevens Point #2 Madison Memorial  
@Madison La Follette

  78-61   #18 Janesville Parker
  @Stevens Point             @Madison Memorial  
               
    88-53             53-32    

  #2 Stevens Point #2 Madison Memorial