WIAA 2017 Boys Basketball Tournament - Division 2
[Last Updated: 03-11-2017 - 2:50PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 28
7:00 PM
  Fri, Mar 3
7:00 PM
  Sat, Mar 4   Thu, Mar 9
7:00 PM
  Sat, Mar 11   Sat, Mar 11   Thu, Mar 9
7:00 PM
  Sat, Mar 4   Fri, Mar 3
7:00 PM
  Tue, Feb 28
7:00 PM
    #1 La Crosse Central

State Bracket Available:  
2017 State

Division 2
WIAA State Tournament
Friday, March 17 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #3
1:35 p.m.

#1 Waunakee  

  #1 La Crosse Central  
#1 Waunakee
 

   
#9 New Richmond     @La Crosse Central                 @Waunakee   #9 Oregon
                   
    84-45  
#1 La Crosse Central
   
#1 Waunakee
  61-33    

@Holmen
  #8 Holmen #8 Monroe  
@Monroe

#8 Holmen
  74-54 @La Crosse Central @Waunakee 54-42   #8 Monroe
                 
                   
  #5 Tomah 7:00 PM 84-62 71-43 7:00 PM #5 Mount Horeb  

  #4 La Crosse Logan   #4 DeForest  

   
    @La Crosse Logan             @DeForest  
               
    68-43             60-54    

  #4 La Crosse Logan @La Crosse Logan @Baraboo #4 DeForest  

   
        #1 La Crosse Central
  #1 Waunakee
       
                         
  #3 Rice Lake 58-48 65-47 #3 Monona Grove  

 
#3 Rice Lake

#3 Monona Grove
 

   
#11 Ashland   @Rice Lake                       @Monona Grove   #11 Reedsburg
                         
    80-68   #2 Onalaska
          #3 Monona Grove
  82-57    

@Sparta
  #6 Sparta #6 Portage  
@Portage

#6 Sparta
  73-36 @Onalaska   @Stoughton 64-55   #6 Portage
#7 River Falls #7 Sauk Prairie
                         
  #7 River Falls 7:00 PM 76-60   80-77 7:00 PM #7 Sauk Prairie  

@River Falls
  #2 Onalaska #2 Stoughton  
@Sauk Prairie

#10 Menomonie
  60-51 66-60   #10 Baraboo
  @Onalaska @Stoughton  
                     
    78-33                   68-43    

  #2 Onalaska                       #2 Stoughton  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 La Crosse Central  
  #1 Waunakee  
         
  #1 Wausau East
#1 Wausau East
92-53 57-39 #1 Westosha Central  

  @Stevens Point @Middleton
#1 Westosha Central
 

  1:00 PM 1:00 PM  
#9 Mosinee   @Wausau East                       @Westosha Central   #9 Waterford
                         
    63-51  
#1 Wausau East
         
#1 Westosha Central
  73-62    

@Shawano
  #9 Mosinee #9 Waterford  
@Jefferson

#8 Shawano
  59-53 @Wausau East @Westosha Central 59-41   #8 Jefferson
                     
                         
  #5 Merrill 7:00 PM 59-53   73-39 7:00 PM #5 Union Grove  

  #4 Rhinelander #5 Union Grove  

   
  @Rhinelander                   @Elkhorn  
                     
    57-54                   51-47    

  #4 Rhinelander @ Merrill @Burlington #4 Elkhorn  

   
        #1 Wausau East
  #1 Westosha Central
       
                         
  #3 Lakeland
#6 Hortonville
51-49 74-43 #3 Burlington  

 
#3 Burlington
 

       
#11 Waupaca   @Lakeland                       @Burlington   #11 Milton
                         
    49-42               #10 Wilmot
  61-44    

@Hortonville
  #6 Hortonville
#6 Delavan-Darien  
@Delavan-Darien

#6 Hortonville
  76-34 @Medford @Burlington 64-50   #6 Delavan-Darien
#7 Antigo       #2 Medford
            #7 Fort Atkinson
                   
  #7 Antigo 7:00 PM 71-65 70-69 7:00 PM #10 Wilmot  

@Antigo
  #2 Medford #10 Wilmot  
@Fort Atkinson

#10 New London
  82-51 48-47   #10 Wilmot
  @Medford             @McFarland  
               
    72-63             67-57    

  #2 Medford #2 McFarland