WIAA 2017 Girls Basketball Tournament - Division 2
[Last Updated: 08-16-2017 - 9:19PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 4
| 2 vs 3

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 21
7:00 PM
  Fri, Feb 24
7:00 PM
  Sat, Feb 25   Thu, Mar 2
7:00 PM
  Sat, Mar 4   Sat, Mar 4   Thu, Mar 2
7:00 PM
  Sat, Feb 25   Fri, Feb 24
7:00 PM
  Tue, Feb 21
7:00 PM
    #1 Onalaska

 


Division 2
WIAA State Tournament
Friday, March 10 Semifinals
Sectional #1 vs. Sectional #4
1:35 p.m.

#1 New Berlin West  

  #1 Onalaska  
#1 New Berlin West
 

   
#9 Sparta     @Onalaska                 @New Berlin West   #9 Waukesha North
                   
    56-35  
#1 Onalaska
(18-5)
   
#4 Cudahy
(17-7)
  56-30    

@La Crosse Central
  #8 La Crosse Central #9 Waukesha North  
@Greendale

#8 La Crosse Central
  52-38 @Onalaska @New Berlin West 40-37   #8 Greendale
                 
                   
  #5 Tomah 7:00 PM 61-58 58-55 7:00 PM #5 Whitnall  

  #4 Rice Lake   #4 Cudahy  

   
    @Rice Lake             @Cudahy  
               
  Thu, Feb 23   55-35             61-17    

  #4 Rice Lake @ La Crosse Logan @ Greenfield #4 Cudahy  

   
        #2 Menomonie
(17-8)
  #4 Cudahy
(18-7)
       
                         
  #3 Holmen 59-53 47-45 #3 New Berlin Eisenhower  

 
#3 Holmen

#3 New Berlin Eisenhower
 

   
#11 New Richmond   @Holmen                       @New Berlin Eisenhower   #11 St. Anthony
                         
  Thu, Feb 23 5:30 PM   59-34   #2 Menomonie
(16-8)
          #3 New Berlin Eisenhower
(19-5)
  50-25    

@River Falls
  #6 River Falls #6 Catholic Memorial  
@Catholic Memorial

#6 River Falls
  35-28 @Menomonie   @Pewaukee 74-2   #6 Catholic Memorial
#7 La Crosse Logan #7 South Milwaukee
                         
  #7 La Crosse Logan 7:00 PM 56-55   58-53 7:00 PM #7 South Milwaukee  
6:00 PM
@La Crosse Logan
  #2 Menomonie #2 Pewaukee  
@South Milwaukee

#10 Ashland
  56-52 (1OT) 68-53   #10 Milwaukee Bay View/Lifelong Learning
  @Menomonie @Pewaukee  
                     
  Thu, Feb 23   72-45                   74-43    

  #2 Menomonie                       #2 Pewaukee  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Hortonville  
(20-5)
  #4 Cudahy  
(19-7)
         
  #1 Hortonville
#1 Hortonville
74-44 43-34 #1 Pius XI Catholic  

  @ Eau Claire North @ Brown Deer
#1 Pius XI Catholic
 

  1:00 PM 1:00 PM  
#9 Antigo   @Hortonville                       @Pius XI Catholic   #9 Milwaukee Madison
                         
  Thu, Feb 23   75-54  
#1 Hortonville
(18-5)
         
#4 Shorewood
(16-8)
  66-33    

@Rhinelander
  #8 Rhinelander #8 Milwaukee Lutheran  
@Milwaukee Lutheran

#8 Rhinelander
  53-45 @Hortonville @Pius XI Catholic 77-49   #8 Milwaukee Lutheran
                      #5 Wisconsin Lutheran
                         
  #5 Medford Mon, Feb 27 5:45 PM 56-53   49-40 7:00 PM #5 Wisconsin Lutheran  

  #4 Merrill #4 Shorewood  
@Wisconsin Lutheran

  68-22   #12 Milwaukee Morse-Marshall
  @Merrill                   @Shorewood  
                     
  Sat, Feb 25 7:00 PM   43-34                   53-28    

  #4 Merrill @Kimberly @ West Allis Central #4 Shorewood  

   
        #1 Hortonville
(19-5)
  #2 Wauwatosa East
(19-6)
       
                         
  #3 New London
#3 New London
55-40 46-36 #3 Whitefish Bay  

 
#3 Whitefish Bay
 

       
#11 Wausau East   @New London                       @Whitefish Bay   #11 Messmer
                         
  Thu, Feb 23   61-29               #2 Wauwatosa East
(18-6)
  56-40    

@Shawano
  #6 Shawano
#6 Wauwatosa West  
@Wauwatosa West

#6 Shawano
  79-73 @Lakeland @Wauwatosa East 53-49   #6 Wauwatosa West
#7 Mosinee       #3 New London
(15-9)
            #7 Milwaukee Washington
                   
  #7 Mosinee Mon, Feb 27 5:45 PM 53-44 43-35 #7 Milwaukee Washington  

@Mosinee
  #2 Lakeland #2 Wauwatosa East  
@Milwaukee Washington

#10 Waupaca
  50-43 72-19   #10 Milwaukee North
  @Lakeland             @Wauwatosa East  
               
  Sat, Feb 25 7:00 PM   65-47             76-57    

  #2 Lakeland #2 Wauwatosa East