WIAA 2016 Boys Football Tournament - Division 1
[Last Updated: 10-16-2017 - 2:32PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5
Division 6
Division 7

   

Fri, Oct 21 7:00 PM Fri, Oct 28 7:00 PM Fri, Nov 4 7:00 PM Fri, Nov 11
7:00 PM
Fri, Nov 11
7:00 PM
Fri, Nov 4 7:00 PM Fri, Oct 28 7:00 PM Fri, Oct 21 7:00 PM
#1 Bay Port
 
 
WIAA State Tournament
UW-Madison - Camp Randall Stadium
November 18 - 4 p.m.

#1 Sun Prairie
                   
#1 Bay Port   #8 Madison La Follette

@Bay Port
                @Sun Prairie
#8 Appleton North   42-28   #1 Bay Port
    #5 Middleton
  40-13   #8 Madison La Follette
@Bay Port @Middleton
#5 D.C. Everest 62-12
State Champion
     Kimberly     
29-14

22-17 #5 Middleton
#5 D.C. Everest #5 Middleton

@Wisconsin Rapids Lincoln
            @Oconomowoc
#4 Wisconsin Rapids Lincoln   42-29   @Bay Port         20-13   #4 Oconomowoc

#2 Stevens Point

#2 Badger
@Badger
#3 Hudson
37-34 28-7
#3 Verona
#3 Hudson #3 Verona

@Hudson
                  @Verona
#6 Chippewa Falls   19-14   #2 Stevens Point
          #2 Badger
  21-17   #6 Arrowhead
@Goerke Park-Stevens Point @Badger
#7 Green Bay Preble 41-27 22-14 #7 Madison West
#2 Stevens Point #2 Badger

@Goerke Park-Stevens Point
                  @Badger
#2 Stevens Point   31-14   State Qualifier
  State Qualifier
  30-7   #2 Badger
#1 Kimberly
#1 Franklin
#1 Kimberly
28-7 35-14
#1 Franklin
#1 Kimberly @Titan Stadium - Oshkosh @Kenosha Bradford
#1 Franklin

@ Kimberly - Papermaker Stadium
    7:00 PM   7:00 PM     @Franklin
#8 Milwaukee Vincent/Destiny   78-0   #1 Kimberly
          #1 Franklin
  66-14   #8 Milwaukee Hamilton/Audubon
@ Kimberly - Papermaker Stadium @Franklin
#5 Neenah 42-7 31-28 #5 Kenosha Bradford/Reuther
#4 Appleton West #4 Oak Creek

@ Banta Bowl
                  @Oak Creek
#4 Appleton West   24-17 (1OT)   @ Kimberly - Papermaker Stadium   #1 Kimberly
  #1 Franklin
      38-28   #4 Oak Creek
@Franklin
#3 Milwaukee King
32-29 45-23
#3 Racine Horlick
#3 Milwaukee King   #3 Racine Horlick

@ Milwaukee King at Custer Stadium
       
        @Racine Horlick
#6 Milw Morse-Marsh/Carmen/Juneau/Lang   39-0   #2 Fond du Lac
    #2 Marquette
  56-6   #6 Kenosha Indian Trail
@Fond du Lac - Fruth Field @ Hart Park
#7 Milw Wash/Science/Collegiate 38-6 31-15 #7 Milwaukee Riverside/Golda Meir
#2 Fond du Lac #2 Marquette

@Fond du Lac - Fruth Field
            @Marquette
#2 Fond du Lac   64-0             55-8   #2 Marquette