WIAA 2016 Boys Football Tournament - Division 3
[Last Updated: 08-16-2017 - 9:17PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5
Division 6
Division 7

   

Fri, Oct 21 7:00 PM Fri, Oct 28 7:00 PM Fri, Nov 4 7:00 PM Fri, Nov 11
7:00 PM
Fri, Nov 11
7:00 PM
Fri, Nov 4 7:00 PM Fri, Oct 28 7:00 PM Fri, Oct 21 7:00 PM
#1 Rice Lake
 
 
WIAA State Tournament
UW-Madison - Camp Randall Stadium
November 18 - 10 a.m.

#1 Monroe
                   
#1 Rice Lake   #1 Monroe

@Rice Lake
                @Monroe
#8 Merrill   41-0   #1 Rice Lake
    #1 Monroe
  21-0   #8 Reedsburg
@Rice Lake @Monroe
#5 La Crosse Logan 27-23
State Champion
     Catholic Memorial     
24-14

41-40 (2OT) #5 Evansville/Albany
#5 La Crosse Logan #4 Fort Atkinson

@Hayward/Lac Courte Oreilles
            @Fort Atkinson
#4 Hayward/Lac Courte Oreilles   27-13   @Rice Lake         49-21   #4 Fort Atkinson

#1 Rice Lake

#3 Pewaukee
@Monroe
#3 New Richmond
36-27 7-3
#3 Pewaukee
#3 New Richmond #3 Pewaukee

@New Richmond
                  @Pewaukee
#6 Medford   65-28   #3 New Richmond
          #3 Pewaukee
  50-16   #6 Jefferson
@Onalaska @Pewaukee
#7 Sparta 55-29 28-7 #7 Delavan-Darien
#2 Onalaska #7 Delavan-Darien

@Onalaska
                  @Mount Horeb/Barneveld
#2 Onalaska   42-7   State Qualifier
  State Qualifier
  28-21 (1OT)   #2 Mount Horeb/Barneveld
#1 Notre Dame
#1 Catholic Memorial
#1 Notre Dame
35-17 30-7
#1 Catholic Memorial
#1 Notre Dame @D.C Everest @Kettle Moraine
#1 Catholic Memorial

@Notre Dame
    7:00 PM   7:00 PM     @Carroll University
#8 Shawano   45-13   #1 Notre Dame
          #1 Catholic Memorial
  33-6   #8 New Berlin West
@Notre Dame @ Carroll University
#5 Fox Valley Lutheran 35-0 30-27 #5 Wisconsin Lutheran
#4 Antigo #5 Wisconsin Lutheran

@Antigo
                  @New Berlin Eisenhower
#4 Antigo   56-20   @Notre Dame   #1 Notre Dame
  #1 Catholic Memorial
      33-24   #4 New Berlin Eisenhower
@Waukesha South
#3 West De Pere
21-10 35-7
#3 Plymouth
#3 West De Pere   #3 Plymouth

@West De Pere
                @Plymouth
#6 Waupaca   35-0   #2 Luxemburg-Casco
    #2 Kewaskum
  31-7   #6 Greendale
@Luxemburg-Casco @Kewaskum
#7 Seymour 28-7
14-6 #7 Port Washington
#2 Luxemburg-Casco #2 Kewaskum

@Luxemburg-Casco
            @Kewaskum
#2 Luxemburg-Casco   28-8             39-22   #2 Kewaskum