WIAA Tournament Bracket
WIAA 2018 Girls Soccer Tournament - Division 1
[Last Updated: 06-27-2018 - 8:30AM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Thur, May 31 Sat, June 2 Thur, June 7 Sat, June 9 Sat, June 9 Thur, June 7 Sat, June 2 Thur, May 31
#1 Eau Claire Memorial
 
 

DIVISION 1


WIAA State Tournaments
Thursday, June 14 Semifinals
#1 Seed vs. #4 Seed 4:30 p.m.
#2 Seed vs. #3 Seed 7:00 p.m.

                   
#1 Eau Claire Memorial   #1 Arrowhead
5:00 PM
@Eau Claire Memorial
               
#8 Superior   16-0   #1 Eau Claire Memorial
    #1 Arrowhead
   
@Eau Claire Memorial @Arrowhead
#5 Eau Claire North 10:00 AM 3-0 2-1 11:00 AM #9 Hartford
#4 Hudson #8 Menomonee Falls
2:00 PM
@Hudson
            @Menomonee Falls
7:00 PM
#4 Hudson   4-1   @Eau Claire Memorial         2-0   #8 Menomonee Falls

#1 Eau Claire Memorial

#1 Arrowhead
@Arrowhead
#3 Stevens Point
5:00 PM 7-1 2-0 6:30 PM
#5 Neenah
#3 Stevens Point #5 Neenah
7:00 PM
@ St Point - PCYS Complex
                  @Neenah
5:00 PM
#6 Wausau West   2-1   #3 Stevens Point
          #5 Neenah
  10-0   #12 Fond du Lac
@D.C. Everest @ Quad Park - DSHA
#7 Chippewa Falls 7:00 PM 0-0 (5-4) 1-1 (7-8) 1:00 PM #13 Milwaukee King
#2 D.C. Everest #4 Divine Savior Holy Angels
7:00 PM
@ D.C. Everest Middle School
                  @ Quad Park - DSHA
7:00 PM
#2 D.C. Everest   7-1   Sectional Champion
  Sectional Champion
  10-0   #4 Divine Savior Holy Angels
#1 Bay Port
#3 Sheboygan North
#1 Bay Port
4-2 2-1 (OT)
#3 Sheboygan North
#1 Bay Port @ Wausau West @GERMANTOWN
#3 Sheboygan North
4:30 PM
@Bay Port
    3:00 PM   6:00 PM     @Sheboygan North
7:00 PM
#8 Green Bay East   14-0   #1 Bay Port
          #3 Sheboygan North
  7-0   #14 Sheboygan South
@Bay Port @Sheboygan North
#5 Appleton North 3-0 3-1 1:00 PM #11 Hamilton
#4 De Pere #6 Germantown
6:30 PM
@De Pere
                  @Germantown
5:00 PM
#4 De Pere   3-1   @Bay Port   #1 Bay Port
  #3 Sheboygan North
      3-0   #6 Germantown
@Kimberly
#3 Appleton East
Wed, Jun 6 6:30 PM 4-0 1-1 (4-3) 7:00 PM
#7 Oshkosh West
#3 Appleton East   #7 Oshkosh West
5:00 PM
@Appleton East
       
        @Oshkosh West
7:30 PM
#6 Wisconsin Rapids Lincoln   2-0   #2 Appleton West
    #2 Kimberly
  5-1   #10 Homestead
@Appleton West @Kimberly
#7 Green Bay Preble 5:00 PM 2-0 2-1 1:00 PM #15 Manitowoc Lincoln
#2 Appleton West #2 Kimberly
7:00 PM
@Appleton West
            @Kimberly
7:00 PM
#2 Appleton West   3-0             7-0   #2 Kimberly