WIAA 2018 Girls Soccer Tournament - Division 2
[Last Updated: 06-09-2018 - 7:00PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Thu, May 31 Sat, Jun 2 Thu, Jun 7 Sat, Jun 9 Sat, Jun 9 Thu, Jun 7 Sat, Jun 2 Thu, May 31
#1 River Falls
 
 

DIVISION 2


WIAA State Tournaments 
Thursday, June 14 Semifinals 
#1 Seed vs. #4 Seed 11 a.m. 
#2 Seed vs. #3 Seed 1:30 p.m.

#1 Whitefish Bay
                   
#1 River Falls   #1 Whitefish Bay
5:00 PM
@River Falls
                @Whitefish Bay
5:00 PM
#8 Menomonie   10-0   #1 River Falls
(14-2-2)
    #1 Whitefish Bay
(17-0-0)
  12-0   #16 Green Bay West
@River Falls @Whitefish Bay
#5 Tomah 3:00 PM 8-0 3-0 1:00 PM #9 Oshkosh North
#5 Tomah #8 Nicolet
5:00 PM
@Holmen
            @ UW-Milwaukee
7:00 PM
#4 Holmen   1-0   @River Falls         2-1   #8 Nicolet

#1 River Falls

#1 Whitefish Bay
@Whitefish Bay
#3 New Richmond
5:00 PM 1-0 4-1 7:00 PM
#5 Port Washington
#3 New Richmond #5 Port Washington
7:00 PM
@New Richmond
                  @Thomas Jefferson Middle School-Portwashington
5:00 PM
#6 Onalaska   1-0   #3 New Richmond
10-1-0
          #4 Brookfield East
(7-4-2)
  5-2   #12 Kaukauna
@La Crosse Logan @Brookfield East
#7 Sparta Mon, Jun 4 5:00 PM 2-0 2-0 1:00 PM #13 West Bend West
#2 La Crosse Central #4 Brookfield East
6:00 PM
@La Crosse Logan
                  @Brookfield East
7:00 PM
#2 La Crosse Central   2-0   Sectional Champion
  Sectional Champion
  8-0   #4 Brookfield East
#1 River Falls
#2 Brookfield Central
#1 Pulaski
2-0 2-1
#3 West De Pere
#1 Pulaski @ Marshfield @Whitman Field - Host Wauwatosa East
#3 West De Pere
5:00 PM
@Pulaski
    5:00 PM   4:30 PM     @West De Pere
7:00 PM
#8 Antigo   13-0   #1 Pulaski
(10-6-1)
          #3 West De Pere
(14-3-0)
  7-0   #14 North Fond du Lac /Laconia /Oakfield
@Pulaski @West De Pere
#5 Wausau East 6-0 6-1 11:00 AM #11 Slinger
#5 Wausau East #6 Cedarburg
5:30 PM
@Hortonville
                  @Cedarburg
6:00 PM
#4 Hortonville   3-1   @Pulaski   #1 Pulaski
  #2 Brookfield Central
      4-2   #6 Cedarburg
@Brookfield Central
#3 Marshfield
5:00 PM 2-1 3-0 7:00 PM
#7 Menasha
#3 Marshfield   #7 Menasha
5:00 PM
@Marshfield
       
        @Menasha
Wed, May 30 7:00 PM
#6 Merrill   4-0   #3 Marshfield
(4-5-4)
    #2 Brookfield Central
(14-1-1)
  2-0   #10 Green Bay Southwest
@Ashwaubenon @Brookfield Central
#7 Shawano 5:00 PM 5-2 10-0 1:00 PM #15 West Bend East
#2 Ashwaubenon #2 Brookfield Central
4:30 PM
@Ashwaubenon
            @Brookfield Central
7:00 PM
#2 Ashwaubenon   9-0             10-0   #2 Brookfield Central