WIAA 2018 Girls Soccer Tournament - Division 2
[Last Updated: 06-09-2018 - 8:50PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    SECTIONAL #3
SECTIONAL #4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Thu, May 31 Sat, Jun 2 Thu, Jun 7 Sat, Jun 9 Sat, Jun 9 Thu, Jun 7 Sat, Jun 2 Thu, May 31
#1 Waunakee
 
 

DIVISION 2


WIAA State Tournaments 
Thursday, June 14 Semifinals 
#1 Seed vs. #4 Seed 11 a.m. 
#2 Seed vs. #3 Seed 1:30 p.m.

#1 New Berlin Eisenhower
                   
#1 Waunakee   #1 New Berlin Eisenhower
6:00 PM
@Waunakee
                @New Berlin Eisenhower
5:00 PM
#16 Wilmot Union   8-0   #1 Waunakee
(15-3-0)
    #1 New Berlin Eisenhower
(16-2-1)
  14-0   #16 West Allis Central
@Waunakee @New Berlin Eisenhower
#9 Reedsburg 11:00 AM 5-1 1-0 4:00 PM #9 Whitnall
#8 Elkhorn #8 Waterford
6:00 PM
@Elkhorn
            @Waterford
7:00 PM
#8 Elkhorn   3-0   @Waunakee         7-2   #8 Waterford

#1 Waunakee

#1 New Berlin Eisenhower
@New Berlin Eisenhower
#5 Burlington
6:00 PM 3-2 2-0 5:00 PM
#5 Union Grove
#5 Burlington #5 Union Grove
6:00 PM
@Burlington
                  @Union Grove
7:00 PM
#12 Westosha Central   6-0   #5 Burlington
(10-4-2)
          #5 Union Grove
(14-1-3)
  5-0   #12 Waukesha North
@Sauk Prairie @Greendale
#13 Baraboo 12:00 PM 3-1 2-0 7:00 PM #13 South Milwaukee
#4 Sauk Prairie #4 Greendale
7:00 PM
@Sauk Prairie
                  @Greendale
7:00 PM
#4 Sauk Prairie   7-0   Sectional Champion
  Sectional Champion
  2-0   #4 Greendale
#2 Oregon
#1 New Berlin Eisenhower
#3 Milton
1-0 3-1
#3 Waukesha West
#3 Milton @ Oregon @ Wauwatosa East
#3 Waukesha West
6:00 PM
@Milton
    4:00 PM   7:00 PM     @Waukesha West
4:30 PM
#14 Beaver Dam   10-0   #3 Milton
(13-4-0)
          #3 Waukesha West
(11-5-2)
  10-0   #14 Pius XI Catholic
@Milton @Waukesha West
#11 Fort Atkinson 12:00 PM 4-1 4-1 7:00 PM #11 Greenfield
#6 DeForest #6 Pewaukee
4:30 PM
@DeForest
                  @Pewaukee
7:00 PM
#6 DeForest   2-0   @Oregon   #2 Oregon
  #3 Waukesha West
      7-0   #6 Pewaukee
@Wauwatosa East
#7 Monona Grove
6:00 PM 3-0 4-3 7:00 PM
#7 Wauwatosa West
#7 Monona Grove   #7 Wauwatosa West
6:00 PM
@Monona Grove
       
        @Wauwatosa West
4:30 PM
#10 Stoughton   4-1   #2 Oregon
(9-3-6)
    #2 Wauwatosa East
(12-5-2)
  6-0   #10 Cudahy/St. Francis
@Oregon @Wauwatosa East
#15 Portage / Poynette 4:00 PM 7-0 4-0 #15 Carmen South / Carmen Northwest
#2 Oregon #2 Wauwatosa East
6:00 PM
@Oregon
            @Wauwatosa East
7:00 PM
#2 Oregon   9-0             10-0   #2 Wauwatosa East