WIAA 2018 Girls Volleyball Tournament - Division 3
[Last Updated: 10-16-2018 - 9:47PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
5 vs 6 | 7 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional 1
Sectional 3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Oct 16
7:00 PM
  Thu, Oct 18
7:00 PM
  Sat, Oct 20
7:00 PM
  Thu, Oct 25
7:00 PM
  Sat, Oct 27
7:00 PM
  Sat, Oct 27
7:00 PM
  Thu, Oct 25
7:00 PM
  Sat, Oct 20
7:00 PM
  Thu, Oct 18
7:00 PM
  Tue, Oct 16
7:00 PM
    #1 Grantsburg

 


DIVISION 3
WIAA STATE TOURNAMENT
Friday, November 2 - Semifinals
Sectional #1 vs. #3
1:00 p.m.

#1 Wisconsin Heights  

   
 

   
#9 Cumberland     @Grantsburg                 @Wisconsin Heights   #9 Mineral Point
                   
     

   

     

@Cameron
  #9 Cumberland #9 Mineral Point  
@Parkview

#8 Cameron
  20-25, 25-17,
25-14, 25-18
TBD TBD 25-20, 25-21,
24-26, 25-17
  #8 Parkview
#5 Ladysmith                   #5 Brodhead
                   
  #5 Ladysmith #5 Brodhead  

@Ladysmith
     
@Brodhead

#12 Boyceville
  25-22, 25-22,
25-17
25-12, 25-17,
25-14
  #12 Clinton
#13 Spooner     @Phillips             @Williams Bay   #13 Cambridge
               
                   

@Phillips
  #4 Phillips Clear Lake Mineral Point #4 Williams Bay  
@Williams Bay

#4 Phillips
  25-7, 25-12,
25-10
25-19, 25-17,
25-12
  #4 Williams Bay
#3 Saint Croix Falls        
 
        #3 Belleville
                         
  #3 Saint Croix Falls #3 Belleville  

@Saint Croix Falls
 

 
@Belleville

#14 Glenwood City
  25-15, 25-17,
25-11
25-9, 25-12,
25-20
  #14 New Glarus
#11 Webster   @Saint Croix Falls                       @Belleville   #11 Lancaster
                         
     
         
     

@Unity
  #6 Unity #6 Darlington  
@Darlington

#6 Unity
  25-17, 17-25,
25-23, 14-25,
15-4
TBD   TBD 25-18, 25-19,
25-14
  #6 Darlington
#7 Shell Lake #7 Fennimore
                         
  #7 Shell Lake   #7 Fennimore  

@Shell Lake
   
@Fennimore

#10 Chetek-Weyerhaeuser
  25-17, 25-20,
26-24
20-25, 25-12,
25-17, 25-19
  #10 Deerfield
#15 Chequamegon   @Clear Lake @Cuba City   #15 Boscobel
                     
                         

@Clear Lake
  #2 Clear Lake                       #2 Cuba City  
@Cuba City

#2 Clear Lake
  25-9, 25-13,
25-9
                      25-8, 25-12,
25-5
  #2 Cuba City
      Sectional Champion
  Sectional Champion           #1 Lake Country Lutheran
           
   
         
  #1 Colfax
#1 Lake Country Lutheran  

  Colfax WISCONSIN HEIGHTS
 
@Lake Country Lutheran

  25-7, 25-11,
25-10
  #16 Dodgeland
#5 Mondovi   @Colfax                       @Lake Country Lutheran   #9 Johnson Creek
                         
     

         

     

@Durand
  #4 Durand #9 Johnson Creek  
@Princeton/Green Lake

#4 Durand
  25-16, 25-19,
25-20
TBD TBD 25-17, 25-19,
22-25, 23-25,
15-12
  #8 Princeton/Green Lake
#3 Elk Mound                       #5 Marshall
                         
  #3 Elk Mound   #5 Marshall  

@Elk Mound
   
@Marshall

#6 Spring Valley
  25-19, 25-17,
25-19
25-14, 25-8,
25-14
  #12 Horicon
#7 Whitehall   @Regis                   @Laconia   #13 Westfield
                     
                         

@Regis
  #2 Regis Arcadia Dodgeland #4 Laconia  
@Laconia

#2 Regis
  25-18, 25-13,
25-11
25-9, 25-11,
25-22
  #4 Laconia
#1 Aquinas        
 
        #3 Markesan
                         
  #1 Aquinas
#3 Markesan  

@Aquinas
 
 
@Markesan

#8 Brookwood
  25-10, 25-7,
25-4
    25-13, 25-1,
25-10
  #14 Wayland Academy
#5 Cochrane-Fountain City   @Aquinas                       @Markesan   #11 Pardeeville
                         
                 
     

@Luther
  #4 Luther
#6 Necedah  
@Necedah

#4 Luther
  23-25, 25-21,
25-15, 26-24
TBD TBD 25-20, 25-14,
25-14
  #6 Necedah
#3 Arcadia      
            #7 Poynette
                   
  #6 Cashton #7 Poynette  

@Arcadia
   
@Poynette

#6 Cashton
  23-25, 25-17,
15-25, 25-16,
15-12
22-25, 24-26,
25-21, 25-21,
16-14
  #10 Palmyra-Eagle
#7 Westby   @Melrose-Mindoro             @Waterloo   #15 Montello
               
                   

@Melrose-Mindoro
  #2 Melrose-Mindoro #2 Waterloo  
@Waterloo

#2 Melrose-Mindoro
  25-17, 25-21,
25-6
25-7, 25-12,
25-14
  #2 Waterloo